Ceylanpınar'da Göçerlere 100'er Dönüm Arazi Verilecek

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,263
Konum
Bilecik

Şanlıurfa ' nın Ceylanpınar İlçesi ' nde bulunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazisinde çadır ve barakalarda yaşayan göçerlere, 100 ' er dönümlük arazi verilerek yaşam şartlarının iyileştirilmesi planlanıyor.

Hayvan yetiştiriciliği yapan ve göçebe hayat sürdükleri için halk dilinde ' göçerler ' olarak bilinen 674 aile, 1943 yılından bu yana Ceylanpınar ' da bulunan dünyanın sayılı tarım işletmelerinden TİGEM çiftliğine yerleşti. Bugün sayıları 4 bin 860 olarak bilinen göçerler, TİGEM arazisine kurdukları baraka ve çadırlarda yaşamaya başladı. Yıllardır yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik taleplerini dile getiren göçerlerin, daha iyi koşullara sahip olması amacıyla Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç başkanlığında toplantı yapıldı.

DSİ 15 ' inci Bölge Müdürlüğü salonunda yapılan istişare toplantısına, Vali Celalettin Güvenç, Ak Parti Şanlıurfa milletvekilleri Mehmet Akyürek ve Abdülkerim Gök, Ceylanpınar Kaymakamı İlker Özcan, İl Jandarma Alay Komutanı Yardımcısı Yarbay Ünsal Bulut, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Can Hallaç, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten ve göçer hayatı yaşayan ailelerin temsilcileri katıldı.

Yıllardır Ceylanpınar ' da yaşayan göçerler, toplantıda sorunlarını anlattı. Toplantı sonunda açıklama yapan Vali Güvenç, TİGEM arazisi içerisinde 24 yerleşim yerindeki 4 bin 860 kişiden oluşan ailelere 100 ' er dönüm arazi verme konusunda çalışma yapacaklarını söyledi. Vali Güvenç, göçerlerin sorununu çözmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Şanlıurfa milletvekilleriyle birlikte çaba sarf ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

'Ceylanpınar ' da bildiğiniz üzere TİGEM arazisi üzerinde 1943 beri illegal bir şekilde yerleşen ve bununla birlikte sorunlar yaşayan vatandaşlarımız var. Göçerlerimizle toplantı yaptık. Milletvekillerimiz, muhtarlarımız ve kaymakamımızla beraber TİGEM arazisinde 68 bin dönüm birinci sınıf tarım arazisi, 33 bin dönüm birinci sınıf mera ve 40 bin dönüm de tarım dışı alanın, mevcut 674 aileye tahsisiyle ilgili mutabakat sağladık. Bundan sonra bize düşen süratle bunun altyapısını oluşturup, gerekli mevzuat düzenlemesi için Ankara ' ya konuyu arz etmektir. Sağduyu gösteren, bizi destekleyen bütün vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.' - Şanlıurfa -
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt