Çiftçi isyanda

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Tarım Bakanlığı’nın resmi sitesinde, “Üreticilere 2011 yılına ait 643 milyon lira destekleme ödemesi yapılacaktır. 31 Aralık 2011 itibariyle ödemesi tamamlanacak 643 milyon liranın 323 milyon lirası hububat desteklemesi olup, geri kalan 320 milyon lira ise Kırsal Kalkınma Destekleri, Sertifikalı Tohum, Hayvan Gen Kaynakları, Hayvan Tazminatı, Tarım Sigortaları, Zeytinyağı, Süt Tozu, Aşı Desteği ve Çay Budama Masrafları desteğini kapsamaktadır” deniliyor.

Bakanlığın açıklamasına karşın çiftçilerin Kurban Bayramı öncesi beklediği ödemeleri alamadığı ortaya çıktı. Mazot, gübre, tarımsal ilaç ve benzeri giderleri desteklemelere güvenerek yapan çiftçi durumdan şikayetçi.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI
Bakanlığın resmi sitesinde ödemelerle ilgili şu bilgiler yer alıyor:

'Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2012 yılı üretimi için çiftçiye karşılıksız olarak toplam 7.6 milyar liralık destekleme ödemesi yapacak. Tarımsal destekleme bütçesinin yüzde 28’i olan 2,1 milyar lirayı hayvancılığa ayıran bakanlık, prim ödemeleri kapsamında da 2,5 milyar lira ödeyecek.


Ayrıca mazot, gübre ve toprak analiz desteği için 1,4 milyar lira, kırsal kalkınma destekleri için 300 milyon lira, tarım sigortaları desteği için 291 milyon lira, sertifikalı tohum, fide ve fidan destekleri için 145 milyon lira ve diğer destekler için de 821 milyon lira ödeme yapılacak.

Öte yandan, 2012 yılında organik tarım ve iyi tarım uygulamaları, biyolojik mücadele, tarımsal danışmanlık, araştırma ve geliştirme (AR-GE), çevre amaçlı tarım arazilerinin korunması (ÇATAK) desteklerine de devam edilecek.'

ÖDEMELER NASIL HESAPLANIYOR?
Tarım Bakanlığı çiftçiye ÇKS (Çiftçi kayıt Sistemi) yöntemiyle ödeme şekli ve miktarını belirliyor. ÇKS, sağlıklı tarım politikalarının oluşturulması, kolay güncellenmesi, geliştirilmesi ve tarımsal desteklemelerin denetlenebilir / izlenebilir bir şekilde yürütülmesini sağlayan bir kayıt sistemi. Devlet destekli tarım primlerinden ve her türlü tarım desteğinden yararlanmak için üreticinin, ÇKS’ye üye olması ve bu kayıdını her sene güncelleme zorunluluğu bulunuyor.

Üreticinin destekleme ödemelerinden faydalanması ve ÇKS’ye girmesi için yaptığı işlemler için de ücret ödüyor. Üretici, sulu arazi için dönüm başı 1 lira, kuru araziler için 0,50 kuruşu bağlı oldugu Zirt Odası’na da dönüm başına ödüyor. Bunun yanında, üreticinin bağlı bulunduğu tarım müdürlüğüne; ilk beyan dosyası için 10, mazot, gübre, analiz destegi dosya beyanı için 10, hububat prim desteği icin dosya beyan basvuruşunda 10 lira ödeme yapılıyor. Üreticinin desteklemeleri alacağı banka olan Zirt Bankası da desteğin her kilogramı için 0,3 kuruş para kesintisi yapıyor. Üretici, tarlasından hububatını kaldırıp satıktan sonra elde tarım bakanlığına sunulan ÇKS onaylı belgeye göre destekleme primi belirleniyor
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt