• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

ÇİFTÇİLİKTE SİLONUN ÖNEMİ-MISIRI RESMEN KAPTIRDIK

Ekli dosyayı görüntüle 44039
Abi ben bu torluğa iç taraftan nefes alan su yalıtım örtüsü gibi bir şey çekip arpayı buna koymayı düşünüyorum. bu çekmeyi düşündüğüm malzeme çatılarda kiremit altlarına, amerikan siding altlarına falan çekiliyor, güneş ışığı görmeyen yerler olduğu için sıkıntı olmuyor. Ben buraya çektiğimde güneş ışığına maruz kalacak malzemenin uv dayanımına baktığımda 4 ay falan çıkıyor. buda beni korkutuyor zamanla pul pul dökülüp benim arpa duman olur diye.
Bide diyorum slajın üzerine örttüğümüz naylondan çekeyim diyorum ama o da hava geçirmez arpa nemini atamaz sıkıntı yaşarım diye düşünüyorum.
Siz bir fikir söyler misiniz? Ne yapabilirim?
Üstü kapalı sanirim.Güneşten korur gibi. Diğer görünmeyen tarafı açık sanirim

Bizim burda da tmo aldigi bugdayi yere dokup altini ustunu naylon la ortup uzerine toprak atarak silo yaptilar.Tmo harman bitince elezonla sarip tirlarla tasidilar.Boyle dusuk maliyetle iki uc ay yada daha fazla depolanabilirmi bende cok merak ediyorum.

Arkadaşlar gelenek değişmedi.Hasat zamanına yakın düşen ve hasatta dip yapan fiyatlar çok değil iki ay sonra fırladı. 1050-60 TL/ton olan mısır 1250 ye 1350 TL/ton olan buğday 1550 ye çıktı.Sadece benim mısırdan zararım 15000 TL.Benim cebimde olması gereken bu para başkasının cebinde.Ancak bu durum tüketicinin sofrasına ucuzluk olarak yansımadı çünkü MAL başkasının ambarına girince fiyat eski düzeyine geldi.Milyonlarca ton mısır ve buğdayı hemen satmak zorunda olan üreticilerin zararını hesaplayın.Bu kadar üretimin yüzde kaçı ihtiyaçtan değil de YERSİZLİKTEN kaptırılıyor.Bu kelimeyi bilinçli kullandım evet malımızı kimse zorla almıyor ama fiyatının artacağını bile bile bir malı ucuza satmak zorunda olmak kaptırmak değilse nedir?
İki yıldır hasat zamanı çorumdaki lisanslı depocuları arıyorum,devletin imkanlarını soruşturuyorum.Yer yok diyorlar.TMO sitesinde ilan ediyor,bir çok kolaylık gösteriyor ama yer bulunmuyor.Ben bir yıl tepiniyorum,uğraşıyorum ,kazancım uçuyor.Ben 20 gün vadeli sattım ,10 gün sonra satanlara vade 2 aya çıktı ama iki ay sonra fiyat 1050 den ödendi.O sırada fiyat 1250 idi.Soyulmayı bile bile zarar etmek anlamında kullanıyorum.Bu soyulmak değilse nedir?
Köylü olarak konuştuk,1000 tonluk silo yapalım diye ama iş ''hadi'' ye gelince herkes devlet desteklesin demeye başlıyor.Mısır kolay nem çektiği için fabrikalar depolama zorluğunu bilip elimizden alıyorlar.Hesabıma göre yıllık 100 ton mısır üreten kişinin yapacağı silo yatırımı kendini 2-3 yılda öder.Kişisel silo yapmıyorsak yaptığımız akılsızlık değilse nedir?
Benim gördüğüm kadarıyla silo yaptıran da alım satım işine dönüyor, aslında Türkiye'nin 4 bir tarafından teklif alabilirsiniz silo için. Hepsi fiyat ve keşif için yardımcı olacaktır. En ekonomik şekilde nasıl yapılır fikir almak gerekir. Kolay gelsin

Bizim burda da tmo aldigi bugdayi yere dokup altini ustunu naylon la ortup uzerine toprak atarak silo yaptilar.Tmo harman bitince elezonla sarip tirlarla tasidilar.Boyle dusuk maliyetle iki uc ay yada daha fazla depolanabilirmi bende cok merak ediyorum.
Belki saklanır ama geçici çözüm.Ufak bir yerinden su alsa içine işler gider.İnsan vücudundaki hormonlar gibi tahıl fiyatlarının da sirkadyen ritmi var.Mesela bazı hormonlar sabah altıda maksimum düzeye çıkıyor.Tahıl fiyatları harmanda düşüyor , ''MAL'' el değiştirdikten sonra hooop eski fiyata geliyor.Bu arz fazlası ile açıklanıyor ama ne kadarı ihtiyaçtan ne kadarı yersizlikten satılıyor.Buğday ve mısır harmanında satışın biraz kesilmesi bile fiyatların düşmesini engeller.Tekrar yazıyorum,devlet iyi niyetli, çiftçisini ezdirmemek için çok çalışıyor farkındayım ama ne yazık ki çabaları yeterli olmuyor.Lisanslı depoculuğun yaygınlaşmasını bekleyelim, bu arada boş durmayalım ,kişisel çözümler için uğraşalım.

Benim gördüğüm kadarıyla silo yaptıran da alım satım işine dönüyor, aslında Türkiye'nin 4 bir tarafından teklif alabilirsiniz silo için. Hepsi fiyat ve keşif için yardımcı olacaktır. En ekonomik şekilde nasıl yapılır fikir almak gerekir. Kolay gelsin
Silo sahibi kendi malını koyduktan sonra yeri kalmışsa ya kiralar ya da parası varsa tahıl alıp koyar.Bir yere hesap yaptırıyorum bakalım daha cevap gelmedi.

Belki saklanır ama geçici çözüm.Ufak bir yerinden su alsa içine işler gider.İnsan vücudundaki hormonlar gibi tahıl fiyatlarının da sirkadyen ritmi var.Mesela bazı hormonlar sabah altıda maksimum düzeye çıkıyor.Tahıl fiyatları harmanda düşüyor , ''MAL'' el değiştirdikten sonra hooop eski fiyata geliyor.Bu arz fazlası ile açıklanıyor ama ne kadarı ihtiyaçtan ne kadarı yersizlikten satılıyor.Buğday ve mısır harmanında satışın biraz kesilmesi bile fiyatların düşmesini engeller.Tekrar yazıyorum,devlet iyi niyetli, çiftçisini ezdirmemek için çok çalışıyor farkındayım ama ne yazık ki çabaları yeterli olmuyor.Lisanslı depoculuğun yaygınlaşmasını bekleyelim, bu arada boş durmayalım ,kişisel çözümler için uğraşalım.

Silo sahibi kendi malını koyduktan sonra yeri kalmışsa ya kiralar ya da parası varsa tahıl alıp koyar.Bir yere hesap yaptırıyorum bakalım daha cevap gelmedi.
Mümkünse depodan ziyade, paslanmaz silobas tarzı olursa daha iyi olur. 2. El falan varsa çok iyi olur. Bir sürü çıkma paslanmaz silolar oluyor, bütçenizi bilmiyorum umarım istediğiniz şekilde olur

Üst Alt