Çiftçiye mazotun yarısı devletten ?

En iyisi çiftçi kartı vermek ve sadece çifçi olduğunu kanıtlayan traktör sahibi varandaşlar traktörünün beygir ve ekim yaptığı alanın dagınıklik durumu göze alınarak verilmeli mesela ben yılda 3 ton mazot yakıyorum çks de 600 dekar var bana tutup 600lt verirse baskasinin tek tarla 200 dekarı olup ona da 200lt verirse adalet olmaz

En iyisi çiftçi kartı vermek ve sadece çifçi olduğunu kanıtlayan traktör sahibi varandaşlar traktörünün beygir ve ekim yaptığı alanın dagınıklik durumu göze alınarak verilmeli mesela ben yılda 3 ton mazot yakıyorum çks de 600 dekar var bana tutup 600lt verirse baskasinin tek tarla 200 dekarı olup ona da 200lt verirse adalet olmaz
Hem oyle hemde diyelim 500 dekar yer ekiyoruZ yarisndan fazlasi icar ve bnlarin yarisida cks kayitsiz tapusu var ama mirascilar paylasmadigi icin cks kaydi yapilamior bnlara bi cozum bulunmali. Yoksa tutup mazotun yarisini kayda gore verirse vay halimize kaydin yarisi yok[emoji1]

Laf olsun diye söylenmişe benziyor cünkü mazotun yarisi bizden yarisi çiftciden Allah bol bereket versin Demiş yani detayli aciklama yok endiselenmeyin bize bi karı olmas bu işin 4buçuk liraya devam[emoji106] [emoji106] [emoji106]

Hem oyle hemde diyelim 500 dekar yer ekiyoruZ yarisndan fazlasi icar ve bnlarin yarisida cks kayitsiz tapusu var ama mirascilar paylasmadigi icin cks kaydi yapilamior bnlara bi cozum bulunmali. Yoksa tutup mazotun yarisini kayda gore verirse vay halimize kaydin yarisi yok[emoji1]
Önce devlet cifcisine güvenecek tarla ekenindir mantigi hasıl olacak ben TKGM nin sisteminden ektiğim tarlanin parsel nosunu çks ye yazdigim zaman devlet bunun sahibi kim demeyecek ha mal sahibi bende ekiyorum diye başvurursa devlet ekibini gönderip bilirkişi raporuyla gercek ekeni belirleyip ekmedigi halde ekiyorum diyene o ekibin masraflarını ödetecek olay bu traktörü olmayana çks ile destekleme verilmeyecek adam 400 dekar destekleme alıyor traktörü yok gübre parasi aliyor gübre makinası yok

zaten akp mazot gübreye 11 lira veriyor
yarısı mazot yarısı gübre desek
5,5 lira veriyor yani
oda mazotu peşin alırsan 1,5 litre mazot parası yapar
sen 600 dekara 3 ton yakıyorsan sana 900 litre parası zaten vermiş çok verse 600 litre parası daha verir
oda 2200 lira falan yapar
ama senin traktör koklamış mazotu 3000:600=5 litre
bence bukadar az yakıyorsan bukadar tarlada ozaman kafanı eskittigine degmez boşver gitsin

zaten akp mazot gübreye 11 lira veriyor
yarısı mazot yarısı gübre desek
5,5 lira veriyor yani
oda mazotu peşin alırsan 1,5 litre mazot parası yapar
sen 600 dekara 3 ton yakıyorsan sana 900 litre parası zaten vermiş çok verse 600 litre parası daha verir
oda 2200 lira falan yapar
ama senin traktör koklamış mazotu 3000:600=5 litre
bence bukadar az yakıyorsan bukadar tarlada ozaman kafanı eskittigine degmez boşver gitsin
5 litre dekar basi neden az olsun 1.5lt herg
1 litre ilk kazayagi
0.5lt 2. Kazayagi
0.5lt 3. Kazayagi
0.5 lt ekim
Geriye 1 litre kaliyor o da 600lt yapar onlada ilac ve gubre tarladan mahsul çekimi
Simdi asil konuya donelim
Diyorum ki mazota destek yerine mahsule fiyat vermeli 150 ton mahsulü 70 kurusa satsak 105000 yapar 80 kurusa aarsak 15000 fazla olur o da mazotu komple karsilar

Cks ye gore yapilir bence dönüm basina kirac-sulu die litre belirlenir kiraca derki 5litre hesaplanir yarisi destek seklinde ödenir diye dusunuorm

Uzun uzun işleme gerek yok. Eğer devlet gerçekten adam akıllı destek verecekse çiftçi sattığı ürünün tonajı üzerinden o bölgede 1 ton buğdayın mazot olarak maliyeti hesaplanır. Buna göre destek verilmesi gerekir. Direkt olarak tarla değilde ürün bazlı. Tabi bunun içine o sezonun iklim koşulları katılarak değerlendirilmeli.