ÇİĞ SÜT FİYATLARI VE İŞLETMELERE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Makale-hacimmet)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

ÇİĞ SÜT FİYATLARI VE İŞLETMELERE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Yakın bir zamanda ulusal süt konseyi geçte olsa toplanarak uzun süredir 1.21 kuruş olan çiğ sütteki referans fiyatı 1.30 kuruş olarak sanayicilerin bir kısmı kabul etmesede referans fiyat olarak belirledi.Sütte kaliteye göre fiyatlandırma uygulamasıyla ilgilide 1.30 kuruş süt fiyatına sahip olan sütün 3.6 yağ oranına ve 3.2 protein oranına sahip olması gerekiyor diye karar alındı.Yani bu değerlerin altındaki sütlerden kesinti yapılması üzerindeki değere sahip sütlere ise pirim verilme uygulamasına geçilmesine karar verildi.
Süt konseyinde belirlenen referans fiyat böyle ama uygulamada ülkemize baktığımız zaman hala 800-900 kuruşa süt satan bölgeler var.Ulusal süt konseyinde 1 lt çiğ sütün üretim maliyetini 1.08 kuruş olarak belirlemişler belirlenen bu değerde komik gerçekten biz hayvancılığın içinde biri olarak bölgelere göre sütün üretim maliyetlerini hesapladığımız zaman birçok bölgede satış fiyatına denk geldiğini görüyoruz.Süt üretiminde doğru bir maliyet analizi yapıldığı zaman işletme binalarının amortismanı,kullanılan makine ekipmanların amortismanı,işletme sahiplerinin kendi iş güçlerinide koyduğumuz zaman 1 lt çiğ sütün üretim maliyeti tavan yapıyor.Doğru bir maliyet hesabında üreticinin bu fiyatlarda kar etmesinin olanaksız olduğunu Türkiyede birçok işletmenin zarar ederek ayakta durmaya çalıştığını bariz bir şekilde görüyoruz.
Çiğ sütün üretim maliyetini daha sonraki yazılarımızda detaylı olarak kalem kalem yapalım.Bu günkü yazımızda sıkıntılı olan üretim maliyetlerinin altında süt sattığımız bölgelerde özellikle farklı olarak neler yapabiliriz bunları inceleyelim.Özellikle doğrudan çiğ süt satışı yapmak istiyorsak ve bölgemizde çiğ süt alım fiyatı düşükse kaliteli süt üreten jersey gibi ineklerle işletmede ırk değişikliği yaparak doğrudan tüketiciye bu sütleri pazarlayabiliriz.Jersey ineklerinin sütleri 5.5 yağ oranına 4.5 protein oranına sahip doğrudan pazarlama ile ilgili sorunla karşılaşmassınız ve piyasa fiyatı 4-4,5 tl.Doğrudan çiğ süt satışıyla ilgili bakanlık Hastalıktan ari belgesi olan işletmelerin çiğ süt satışına müsade ediyor belgeniz yoksa ağır cezalara çarptırılabilirsiniz.
Büyük çapta süt işleyen süt fabrikalarına yakın değilseniz ve çiğ sütü düşük fiyata satıyorsanız böyle çalışmanızın ve işletmenizi bu alıcılara mahkum etmenizin hiçbir anlamı yok.İşletmenizdeki sütlerinizi işleyerek yani peynir,yoğurt,tere yağı gibi çok tüketilen gıdalara dönüştürerek çok daha değerli bir fiyata pazarlayabilirsiniz.İşletmetme sahipleri olarak çiğ süt tüketmiyoruz ama peynir,kaymak,yoğurt,tere yağı gibi süt ürünlerini bolca tüketiyoruz.Bu alanda iyi bir pazarın olduğuna hepimiz hem fikirizdir bence.Özellikle şehirde yaşayan insanlar doğal,organik doğrudan köylerden gelen süt ürünlerini bulmaya almaya çalışıyor.Kendi işletmenizde yüksek kalite standartında doğal,organiz ürünleri zamanla marka değeri oluşturarak pazarlayabilirsiniz.
Değerli okuyucularım süt üreticisinin para kazanmadığı birçok bölgede süt sanayicisine mahkum olduğu bu atmosferde sizlerde bir umut için ışık yakmaya çalışıyoruz.Herkez yapabilirmiyim diye sorgulasın kendini bence ve araştırma yaparak pazarı araştırarak net bir cevap bulmaya çalışalım.Marka olabilirmiyim,kazanabilirmiyim,büyüyebilirmiyim gibi soruların cevabını bulduğumuz zaman çok şeyin değişeceğine inanıyorum.Bu haftaki yazımızdan bu kadar önümüzdeki hafta başka bir konuyla görüşmek üzere bereketle kalın.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Sn Hacimmet

Sut fiyatlarindan sikayet ediyorsunuz ama yeni buyuk yatiriminizi televizyonda baslangictan itibaren izledik, kar yoksa neden yaptiniz, hem sizin hem ortaginizin zaten nispeten buyuk calisan tesisiniz vardi.

Peynir ve tereyag yapip satamak konusu da ilginc, kati madde ve yag oraniniz nedir ? Yani kac litre sutten 1 kg peynir ve ya tereyag yapabiliyorsunuz ki ?

Sanirim sorun sut fiyatinda oldugu kadar uretilen sutun kalitesinde. Az ama kaliteli sut yerine su gibi sut uretip satmak sorun olusturuyor.

• Beğen
Tepkiler: MrtBngl59
şu an süt inekçiliği yapan çiftliklerin çoğu sadece buzağı odaklı çalışıyor buzağı fiyatları az gerilesin
bir çoğu kepenk kapatır. sırf buzağısı para ediyor diye simmental furyası aldı başını gidiyor
tarım ve hayvancılıkta hepimiz sanayicilere çalışıyoruz malesef daha 2 gün önce yem geldi içeriğine bakıyorsun
razmol , mısır , buğday unu , mısır unu ,kepek nerde alt malzeme var hepsi yemin içinde fiyat 1,04 tonu
yemin içindeki hiç bir maddenin tonu 1,04 değil ülke olarak nezaman yetiştirici üretici gözünü açarsa birşeyler oturacak
bakan değişti et 2 tl geri çekildi ne oldu bakan değişince topraktan et mi fışkırdı hayvanlar şevke gelip 2 kat et fazlamı üretti
özür dileyerek söylüyorum köylü malı enayi malı eğer sanayici eti üretseydi fiyatlar böyle olmaz piyasada bukadar oynak olmazdı
her ağzını açan et pahalı daha yem pahalı diyen görmedim ithal yem getircem diyen duymadım kasaplara karışan görmedim söylendi uymadılar bile
dükkan kiraları varmış vergi kdv varmış birçok kasap üreticinin ödediği %1 stopajdan fazla vergi vermiyordur kasabın vergi levhasına bak 3000 kar gösterir 600 tl gelir vergisi öder
bu böyle gelmiş böyle gidiyor Rabbim sonumuzu hayr eylesin

devletin yem ithal etmek besilik dana ithal etmek cozum gibi gorunmuyo bizim traktorleri kuyulardaki dalgiclari calistrcak enerjiye ve suya ihtiyacimiz var bunlarin maliyetinin fiyati ne zaman dusmeye baslar yemde duser et fiyatlarida duser bizim skntimiz burda kimse gormuyo bunu onune gelen ya yem pahali ya et pahali ya sut ucuz bu isin yapilma ihtimali kalmadi falan diyo beyler gozunuzu acin artik kafalari calistirin bi sekilde kendi enerjinizi uretmeye bakin (bunu ben babama dahi anlatamadim) neden kimse cozum bulmaya calismak yerine sorumlulugu baska birine yukluyo

Sn Hacimmet

Sut fiyatlarindan sikayet ediyorsunuz ama yeni buyuk yatiriminizi televizyonda baslangictan itibaren izledik, kar yoksa neden yaptiniz, hem sizin hem ortaginizin zaten nispeten buyuk calisan tesisiniz vardi.

Peynir ve tereyag yapip satamak konusu da ilginc, kati madde ve yag oraniniz nedir ? Yani kac litre sutten 1 kg peynir ve ya tereyag yapabiliyorsunuz ki ?

Sanirim sorun sut fiyatinda oldugu kadar uretilen sutun kalitesinde. Az ama kaliteli sut yerine su gibi sut uretip satmak sorun olusturuyor.
Yazı süt fiyatlarından şikayet etmek için değil jersey gibi cüssesine ve yediğine göre en çok süt veren ve süt kalitesinden dolayı parakendede kolay satılabilen ırkların avantajını anlatıyorum ve doğru olduğunu düşünerek insanları yönlendirmeye çalışıyorum.Ben şahsi olarak hiç şikayet eden bir çiftçi olmadım bir inekle başladığım hayvancılık işimde bin sağmalı hedefleyerek devam ediyorum biz hayvancılıktan para kazandık ve para kazanıyoruz ama şuan güncel süt fiyatları piyasa girdilerine bakılırsa çok düşük.
Tv programlarında ise yakınan şikayet edrn işletmeleri değil büyüyen para kazanan işini severek yapıp ben kazanıyorum diyen rolmodel işletmeleri çekiyorum.

şu an süt inekçiliği yapan çiftliklerin çoğu sadece buzağı odaklı çalışıyor buzağı fiyatları az gerilesin
bir çoğu kepenk kapatır. sırf buzağısı para ediyor diye simmental furyası aldı başını gidiyor
tarım ve hayvancılıkta hepimiz sanayicilere çalışıyoruz malesef daha 2 gün önce yem geldi içeriğine bakıyorsun
razmol , mısır , buğday unu , mısır unu ,kepek nerde alt malzeme var hepsi yemin içinde fiyat 1,04 tonu
yemin içindeki hiç bir maddenin tonu 1,04 değil ülke olarak nezaman yetiştirici üretici gözünü açarsa birşeyler oturacak
bakan değişti et 2 tl geri çekildi ne oldu bakan değişince topraktan et mi fışkırdı hayvanlar şevke gelip 2 kat et fazlamı üretti
özür dileyerek söylüyorum köylü malı enayi malı eğer sanayici eti üretseydi fiyatlar böyle olmaz piyasada bukadar oynak olmazdı
her ağzını açan et pahalı daha yem pahalı diyen görmedim ithal yem getircem diyen duymadım kasaplara karışan görmedim söylendi uymadılar bile
dükkan kiraları varmış vergi kdv varmış birçok kasap üreticinin ödediği %1 stopajdan fazla vergi vermiyordur kasabın vergi levhasına bak 3000 kar gösterir 600 tl gelir vergisi öder
bu böyle gelmiş böyle gidiyor Rabbim sonumuzu hayr eylesin
Türkiyede birçok bölgede süt hayvancılığı sürdürülebilir durumda değil kaba yeme baktığımızda iç anadolu ile karadeniz,ege,trakya bölgelerinde kgr da 100-150 tl arasında fark var zamanla belirli bölgelerde süt çiftliklerinin yoğunlaşacağını düşünüyorum.Kesif yem konusunda çok haklısınız

Devlet bizi sanayicinin insafına bıraktığı sürece hiç birşeyin düzeleceğine inanmıyorum.sütün yağını bakterisini suyunu ölçen kendileri kimi kime şikayet edeceğiz.yazınız güzel ama iş uygulamaya geldimi yine sanayicinin insafına kalmışız.teşekkürler.

Haklısınız çiğ süt satışında sanayicinin insafına bırakılıyoruz ama büyük şehirlere yakın bölgelerde parakende satış yapan işletmeler var Rolmodel bir jersey işletmesinde program çektim Ekim ayında çıkacak program 4,5 tl ye çiğ süt satışı yapıyorlar

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Haklısınız çiğ süt satışında sanayicinin insafına bırakılıyoruz ama büyük şehirlere yakın bölgelerde parakende satış yapan işletmeler var Rolmodel bir jersey işletmesinde program çektim Ekim ayında çıkacak program 4,5 tl ye çiğ süt satışı yapıyorlar

Jersey konusundaki yorunlarınıza katılıyorum Sm; HACİMMET. Süt hayvancılığına en uygun ırktır ama gel gelelim bizim sütçü arkadaşlara anlat. Hepsi takılmış Holstein peşine, kalitesiz süte mahkum olarak sonra da para kazanamıyorum diye ağlayıp-sızlanıp duruyorlar.

Jersey konusundaki yorunlarınıza katılıyorum Sm; HACİMMET. Süt hayvancılığına en uygun ırktır ama gel gelelim bizim sütçü arkadaşlara anlat. Hepsi takılmış Holstein peşine, kalitesiz süte mahkum olarak sonra da para kazanamıyorum diye ağlayıp-sızlanıp duruyorlar.
sütün kalitesi geliri arttırıyormu.
satış fiyatınıza yansımayan kaliteli süt çiftçiye ne faydası var şimdi perakende denilebilir hayvancılıkla uğraşan tek bir köy 7000lt civarı günlük süt çıkartıyor bizim ilçede 110 köy var kalite süt üretip nasıl para kazanacak bu insanlar yerden yere vurulan holstain genel kazançta et süt hepsinin ortalamasını alın hayvancılık için en uygun ırk olduğu ortada.

Bugün saat 18:30'da BEREKET HAYVANCILIK'ta JERSEY ÇİFTLİĞİ programı yayınlanıyor. Kaçırmayın mutlaka izleyin arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: hacimmet