Çukurova Çiftçisinin Keşfettiği Hazine, Organik Çilek

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Adana ' nın Yumurtalık İlçesi ' nde Çukurova Kalkınma Ajansı ' nın desteğiyle ile 2 yıldır ekimi yapılan ve birçok bölgeden 15-20 gün önce hasat edildiği için tarlada kilosu 2.5 liraya alıcı bulan organik çileğin tanıtımı yapıldı.

Çukurova Kalkınma Ajansı ve Adana Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ' nün ortaklaşa yürüttüğü, ' Gelir Getirici Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ' projesi kapsamında 2011 yılında Yumurtalık İlçesi ' nde 10 çiftçi, 5 ' er dönüm bölgede üretimi Yaygın olmayan çilek ekti. Ekilen çilekler, Yaygın üretim yapılan alanlardan 15-20 gün önce hasat edilecek hale gelince tarlada kilosu 2.5 liradan satıldı. Çiftçiler üretimden Memnun Kalınca ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Adana Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de Yumurtalık ' a bağlı Yeşilköy Beldesi ' nde, ' Organik Çilek Tarla Günü ' düzenlendi. Törende konuşan İl Müdürü Hamit Aygül, 5 dönümlük alanda organik çilek eken çiftçinin 2 yılda, net 22 bin lira para kazandığını söyledi. Proje kapsamında çilek yetiştiriciliği konusunda da eğitim verdiklerini belirten Aygül, 'Türkiye çilek üretiminde ABD ' den sonra 2 ' nci üretici konumundadır. Türkiye ' de üretilen 299 bin ton çileğin bin 447 tonu Adana ' da üretilmektedir. Bölgeye uyumlu olan çileğin daha fazla üretilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz' dedi.

Bölge çiftçisi Ali Yüzer ise 2 yıldır çilek ektiğini ve kar ettiğini anlattı. Yüzer, 'İlk yıl 5 dönümlük alanda çilek ektim. Ben çileğimi satmak için hiç uğraşmadım. Gelip tarladan satın aldılar. Kilosunu 2.5 liraya sattım. Yani geçen yıl yaklaşık 17 bin lira kazandım. Bu yıl ekim alanını 15 dönüme çıkardım. Hasat bittikten sonra 45 bin lira bekliyorum. Gelecek yılda 50 dönüme çilek ekmeyi planlıyorum' diye konuştu. - Adana -

Ynt: Çukurova Çiftçisinin Keşfettiği Hazine, Organik Çilek

adanada şirketler var profesyönel olarak ekiyorlar 1000lerce dönüm ben gidip bizzat incelemiştim sistemleri çok güzel 1. sınıf çilek üretiliyor naylon üzerinde yagmur degmeden şekli ve kokusu süper.. direk ihraç oluyor o çilekler zaten çogu türkiye pazarına girmiyor migros gibi büyük marketler bazen satabiliyor türkiyede sadece..

ceya023 link=topic=55982.msg601795#msg601795 date=1338452481' Alıntı:
adanada şirketler var profesyönel olarak ekiyorlar 1000lerce dönüm ben gidip bizzat incelemiştim sistemleri çok güzel 1. sınıf çilek üretiliyor naylon üzerinde yagmur degmeden şekli ve kokusu süper.. direk ihraç oluyor o çilekler zaten çogu türkiye pazarına girmiyor migros gibi büyük marketler bazen satabiliyor türkiyede sadece..
çilek yetiştiriciliği daha çok mersinde yapılır çukurovada.

ekselans01 link=topic=55982.msg601798#msg601798 date=1338452677' Alıntı:
çilek yetiştiriciliği daha çok mersinde yapılır çukurovada.
Karataş ve seyhanda da çok benim tarasına gittigim şirket adana nın tam ortasında real e bitişik 100lerce dönüm arazide yetiştiriyordu..