• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Çiftçi ve Vatandaş korunacak......

Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama:

Hükümet sebze-meyve fiyatlarının tarladan tüketiciye kadar olan yolculukta fahiş oranlarda artmasını önleyecek yeni yol haritasını belirledi.

Çalışma kapsamında daha ürünler dikilmeden çiftçiye para vererek bunu satın alan ve ürünün fiyatını kendi belirleyen aracılara bütünüyle sistemden el çektirilecek.

Buradaki finansman açığı tarım birlik ve kooperatifleri aracılığıyla karşılanacak. Bu birlikler vasıtasıyla çiftçiye kredi muslukları sonuna kadar açılacak.

Üreticilerden tüketicilere tedarik zincirinin kısaltılarak sektördeki aracıların azaltılmasını ve fiyatların düşürülmesini sağlayıcı düzenlemeler kapsamında üreticiler ve üretici örgütlerinin piyasada etkin bir şekilde yer alabilmesini teminen vergisel avantajlar da sağlanacak. Burada bir takım teşvik mekanizmaları da hayata geçirilecek. Tüketici aynı anda ürünün tarla çıkış fiyatı ve satış fiyatını görebilecek. Yanlış hasat, nakliye ve paketleme uygulamaları da bitirilecek. Bu konuda standartlar getirilecek.

Kaynak:http://tarim24.com/sistem-degisiyor-ciftci-ve-vatandas-korunacak/

Iste buna insallah denirr. Umarim lafta kalmaz cunku yillardir tarima dair duydugum en mantikli aciklama..

hiç kimse demiyorkı cifici moazotu kactan alıyor gubreyı kactan alıyor 1 litre sut 1 bardak caydan ucuz demıyor tarımda gırdılerın nasıl dusulmesıne yonelık bır calısma yok tek dusunulen sehırdekı tuketıcı. ben bu calısmada bunu anlarımm kusura bakmayın cifci yı yıne dusunen yok

Buna kaç ciftci inandı acaba bilmem fakat bildiğim tek şey bu hükümetin hedefi 2023 te tarımda 100/100 dışarıya bağımlı bir Türkiye.
Gübre nin tonu 1.200-1300
Mazotun litresi 4.80
Çiftçinin elindeyken arpa 60 kuruş tüccarın eline geçtiğinde 1 lira ee şimdi yazın ürünleri hasat ettin kışa kadar ekinde tutabilecek hiç bir çiftçi yoktur.
Çünkü adamın bankalara bir sürü ödemesi var traktör parası,ekipman parası,tohum gübre parası,mazot parası daha nice nice parası.
Sonrada derlerki tarımda Avrupa birincisiyiz en çok ona sinir oluyorum yaw arkadaş Avrupa daki çiftçinin kullandığı teknolojiye biz daha 30 sene sonra ancak ulaşırız nasılda tarımda onları geçiyorsun anlamadım.
Ben her ilçeye gittiğimde ziraat bankası faizli kredi kullanacak çiftçiler den geçilmiyor,hangisine sorsam gübreyi nasıl alacam traktör parasını nasıl verecem gibi endişelerden adam gece yatimiyor. Yalan yalan yalan tarıma dair bütün açıklamalarınız palavra,kandırmaca ve sömürme.
Avrupaya sözde rest çekmekle bu işler olmuyor lafla peynir gemisi yürümüyor.

Buna kaç ciftci inandı acaba bilmem fakat bildiğim tek şey bu hükümetin hedefi 2023 te tarımda 100/100 dışarıya bağımlı bir Türkiye.
Mazotun litresi 4.80
Çiftçinin elindeyken arpa 60 kuruş tüccarın eline geçtiğinde 1 lira ee şimdi yazın ürünleri hasat ettin kışa kadar ekinde tutabilecek hiç bir çiftçi yoktur.
Çünkü adamın bankalara bir sürü ödemesi var traktör parası,ekipman parası,tohum gübre parası,mazot parası daha nice nice parası.
Sonrada derlerki tarımda Avrupa birincisiyiz en çok ona sinir oluyorum yaw arkadaş Avrupa daki çiftçinin kullandığı teknolojiye biz daha 30 sene sonra ancak ulaşırız nasılda tarımda onları geçiyorsun anlamadım.
Ben her ilçeye gittiğimde ziraat bankası faizli kredi kullanacak çiftçiler den geçilmiyor,hangisine sorsam gübreyi nasıl alacam traktör parasını nasıl verecem gibi endişelerden adam gece yatimiyor. Yalan yalan yalan tarıma dair bütün açıklamalarınız palavra,kandırmaca ve sömürme.
2023'te kemiği sayılan Afrika vatandaşları gibi oluruz. Yazacak çok şey varda birileri hemen eski hükümetler dahamı iyiydi diye damlarlar!!!!

hiç kimse demiyorkı cifici moazotu kactan alıyor gubreyı kactan alıyor 1 litre sut 1 bardak caydan ucuz demıyor tarımda gırdılerın nasıl dusulmesıne yonelık bır calısma yok tek dusunulen sehırdekı tuketıcı. ben bu calısmada bunu anlarımm kusura bakmayın cifci yı yıne dusunen yok
Bunları hesaplamadan ne kadar yol haritası çizilsin sonuç değişmez.

Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama:

Hükümet sebze-meyve fiyatlarının tarladan tüketiciye kadar olan yolculukta fahiş oranlarda artmasını önleyecek yeni yol haritasını belirledi.

Çalışma kapsamında daha ürünler dikilmeden çiftçiye para vererek bunu satın alan ve ürünün fiyatını kendi belirleyen aracılara bütünüyle sistemden el çektirilecek.

Buradaki finansman açığı tarım birlik ve kooperatifleri aracılığıyla karşılanacak. Bu birlikler vasıtasıyla çiftçiye kredi muslukları sonuna kadar açılacak.

Üreticilerden tüketicilere tedarik zincirinin kısaltılarak sektördeki aracıların azaltılmasını ve fiyatların düşürülmesini sağlayıcı düzenlemeler kapsamında üreticiler ve üretici örgütlerinin piyasada etkin bir şekilde yer alabilmesini teminen vergisel avantajlar da sağlanacak. Burada bir takım teşvik mekanizmaları da hayata geçirilecek. Tüketici aynı anda ürünün tarla çıkış fiyatı ve satış fiyatını görebilecek. Yanlış hasat, nakliye ve paketleme uygulamaları da bitirilecek. Bu konuda standartlar getirilecek.

Kaynak:http://tarim24.com/sistem-degisiyor-ciftci-ve-vatandas-korunacak/
İnandırıcı değil. Boş sözler.tarim kredi kooperatifine üye olmak Mars'a gitmekten daha zor.

Veriminizi %15 artırmak mazot ve gübrede %50 indirime tekabul eder
Peki veriminizi %15 artırmak için kaç kişi çaba sarfediyor.

100-120 Bin TL'ye Traktör alıp hava atarken mazot pahalı değil gübre pahalı değil, ama hava atma bitince nedense herşey pahalı oluyor?
250-300 dönüm arazi eken adam neden 100 Bine traktör alır diye kimse bunu sorgulamaz ama mazota gübreye zam gelince herkes suçlu oluyor.
Sayın Yaşar Akgün 2 ay uzunyaylada çalışıp 10 ay Kayseride istasyon caddesindeki çay ocağında yatanların hiç suçu yok ama nedense hep devlet suçlu oluyor değil mi ?
Hele hele bir araya gelmeyi bırakın birbirine selam vermeyen çiftçinin hiç suçu yok

Mazotun litresi 4.80
Cenap Kardes,Ben Almanya da uzun yillardir ziraatin icindeyim istersen birkac örnekle Türkiye yi Avrupayla kiyaslayalim:
1-Almanya da özel arazi yok denecek Kadar az.Araziler Kooperatiflerin elinde.O kullanilan kocaman kocaman traktörlerde Koopertiflere ait.Haa diyeceksin ki hic mi özel arazisi olan yok mu?tabiiki var.Onlar hep aile sirketleri.Onlarinda kullandigi aletlerin cogu Leasing.Örnek 2015 yilinda almanyanin cok yerinde pancar ekilmedi cünki Brezilyadan gelen Seker daha ucuza maloldu ve Devlet süsbanse vermedi!!
2-1 Litre Süt üretice 19 Cent Markette 55 Cent (Yüzde 3.5 yagli)
1- 1 Ton bugday 160 euro
3-Et dana karkas 4.50 Kurus(Markette kemiksiz 6.90 Kurus)
Buna benzer cok örnek var yani hicbir yerrde hersey güllük gülistanlik degil.Buranin ciftcisi hava sartlarinin iyi olmasindan kazaniyor yani hayvanlar 8 ay disarda
Türkiye ye gelince,IPARD DAN KAC kisi yararlandi?Hangi ülkede var yüzde 60 hibe?Kümesteki Tavuga Kadar Devlet destek vermiyor mu?Birde son sekiz on yildir satilan traktör sayisini bir kontrol ediver.Hic para kazanilmiyor da bu derenin suyu nereden geliyor?Sirf bizim köyde son 3-5 yilda en az 20 tane yeni traktör alindi.Yani demek istedidigim hic bir yer güllük gülistanlik degil.Halimize Sükredelim.Ha birde Almanya da Ciftcinin su anda kullandigi mazatun Litresi 1.12 Euro/Cent!!!

Devlet kadar üreticileri de suçlu burası çok net. Ama devlet burda çiftçiyi yönlendirip, yönetebilir nitelikli üretici desteklense, Çok şey yazabilirim bu konuda ama zaten bildiğiniz şeyler

100-120 Bin TL'ye Traktör alıp hava atarken mazot pahalı değil gübre pahalı değil, ama hava atma bitince nedense herşey pahalı oluyor?
250-300 dönüm arazi eken adam neden 100 Bine traktör alır diye kimse bunu sorgulamaz ama mazota gübreye zam gelince herkes suçlu oluyor.
Sayın Yaşar Akgün 2 ay uzunyaylada çalışıp 10 ay Kayseride istasyon caddesindeki çay ocağında yatanların hiç suçu yok ama nedense hep devlet suçlu oluyor değil mi ?
Hele hele bir araya gelmeyi bırakın birbirine selam vermeyen çiftçinin hiç suçu yok
Vallahi cok haklisin.Biz türk insani olarak sükretmeyi unuttuk galiba.Türkiye deki her vatandasa Devlet 5 bin lira maas baglasin yine az yine borc icindeyiz der.5 aylik erkek buzagiya 3500 lira isterken de mi kazanilmiyor?Benim cevremdeki hayvancilik yapan bütün ciftciler altin dönemimizi yasiyoruz karkas et 24.5 liraya verdim diye seviniyor.Benim akrabam nohutun tonunu 4500 liraya satti coooook coook iyi dedi

Yorumlarına kesinlikle katılmıyorum. Senelerdir bu çiftçinin çilesi ama ülkeyi ayakta tutan çiftçiden başkası değil.
Şimdi diyorsun ki pahalı traktör. Evet çok pahalı traktörlerimiz sebebi de devletimizin uyguladığı kdv vs. Bu köylünün de hakkı biraz rahat etmek. Teknolojiden faydalanıp rahat rahat tarla sürmek millete bu mu dokundu anlamadım. Çiftçi çok birşey istemiyor sadece emeğinin karşılığında biraz daha rahat etmek.
Bu ülkede çifçi dostu denen her oluşum sadece rant peşinde. Tarım kredi,ziraat odaları vs kopperatifler. Hepsi mama peşinde.
At gözlüğü ile bakan insanlara asla ve asla meram anlatamaz çiftçi.
Bunu siyaseten akp diye demiyorum chp de olsa mhp de olsa hepsi aynı.
Çiftçi ürünleri ucuz olsun halk daha refah içinde yaşasın eyvallah. Ekmek ucuz olsun vs herşey ucuz olsun. Ama çiftçiden de alma kdv. Gemiler gibi.
Sen maden tarım ülkesisin. Ofislerin hep açık olsun her ürünü onlar alsın bizi aracılara becerttirmesinler. Arada tüccar sanayici zengin olmasın.
Sadece bizim köyde 2000 dönüm tarla kim olduğu belli olmayan insanlara satılmış. Hemde değierinin üstünde fiyatlarla. Birileri borçlandırıyor birileri de satın alıyor. Köylerde genç nüfus kalmıyor herkes okuma çalışma derdinde. Neden çünkü köyde ekmek kalmadı.
Uzun lafın kısası çiftçilik ülkemizde zora giriyor.

Üst Alt