• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Çiftçi ve Vatandaş korunacak......

O kadar boşa doluya sallayan var ki görede Medine fukarasi sancak. At gözlüğüyle bakmayın diyenler önce kendileri bi cikarsinlar o gözlükleri. İş sadece gubreyi mazotu indirerek bitmiyor. Ha bu demek olmuyor ki fiyatlardan memnunum Hayır tabikide keşke mazot 1 lira olsa. O herseyden şikayet eden adama soruyosun 500 dönüm arazisi var eskiden neyle sürüyordun diyo 50 beygir traktorle haftalarca mazot kaç parayi 1 liraydi ama karneyle alınırdi zor zahmet. şimdi neyle suruyosun 150 beygir traktorle iki günde mazot kaç para 4.5 lira
Ee sonra dövlet bize bahmiyor. Mazotun bir lira olmasi seni zengin yapmaz. Para kazanmanın asıl yolu birim alandan verimin arttırılması. önce bunu nasıl başarabiliriz bu düşünülmelidir. Yine söylüyorum fiyatlardan bende memnun değilim ama herşeye muhalefet olarak bunu duzeltemezsin. Kaldı ki mazot gübre ucuz olsa bu sefer de başka bişeye kulp takacaksin böyle düşünen hicbirseyden memnun olmuyor malesef.

Şöyle düşünelim asgari ücretli de geçiniyor öğretmen de vali de milletvekili de. Asgari ücretli maaşım çok az diye çalışmamazlık ederse olurmu olmaz. Ama maaşım az demek kabahatmi değildir herhalde. Bazılarımız bunu söylemeye çalışıyor bazıları da gerçekten herşeye isyan ediyor. Doğruyu söylemek gerekirse fiyatlar pahalı ama hadi mazotu devlet yapıyor ya geri kalanını gübreyi tarla kiralarını yevmiyeyi. Bazen hesap yapıyorum sadece tütün işinden kazandığım para 12 aya bölününce asgari ücretin yarısını zor geçiyor. Ama bir işçiyi bir ay çalıştırsam 2000 lira veriyorum. Bir taraftan zeytin bahçelerim olmasa zor idare ederim.

Konu içerisinde yazmış olduğum 153. İletiye göz atıp yorum yapmanızı rica ediyorum. Dolu bir yorum bekliyorum. Öyle boş laf değil.
Konu kapansın diye birşey yazmayım diyorum ama yine hortluyor.

Sizde çok iyi biliyorsunuz ki bu ülkede birim alandan elde edilen ürün miktarı artmakta. Fazla ürün almaya bak falan demekle konuyu saptırmayın. Girdi maliyetleri ve mamül fiyatlari kazancınızın en temel faktörleri. Girdi maliyetleri ile ürün maliyetleri doğru orantılı olarak artmadiktan sonra, ben 1 dönümden 800 kg buğday alsam ne olur? Benim depom geçen sene 325 liraya doluyordu ayni depo şuan 470 liraya doluyor.
Ayçiçeği geçen sene 1,75 idi simdi 1,90.
Ayçiçeğinin fiyat artışı yaklaşık %10
Mazotun yaklaşık %40
Geçen yıl ocak ayında mazot 3,36 idi bu yil 4,73
Aynı gübre geçen yıl 860 lira şuan 1050. Rakamlarla konuşuyorum daha ne anlatayım?

Konu içerisinde yazmış olduğum 153. İletiye göz atıp yorum yapmanızı rica ediyorum. Dolu bir yorum bekliyorum. Öyle boş laf değil.
Konu kapansın diye birşey yazmayım diyorum ama yine hortluyor.

Sizde çok iyi biliyorsunuz ki bu ülkede birim alandan elde edilen ürün miktarı artmakta. Fazla ürün almaya bak falan demekle konuyu saptırmayın. Girdi maliyetleri ve mamül fiyatlari kazancınızın en temel faktörleri. Girdi maliyetleri ile ürün maliyetleri doğru orantılı olarak artmadiktan sonra, ben 1 dönümden 800 kg buğday alsam ne olur? Benim depom geçen sene 325 liraya doluyordu ayni depo şuan 470 liraya doluyor.
Ayçiçeği geçen sene 1,75 idi simdi 1,90.
Ayçiçeğinin fiyat artışı yaklaşık %10
Mazotun yaklaşık %40
Geçen yıl ocak ayında mazot 3,36 idi bu yil 4,73
Aynı gübre geçen yıl 860 lira şuan 1050. Rakamlarla konuşuyorum daha ne anlatayım?
Kullanılan bu mazotun ve bindiğin traktörün yarıdan fazlasının vergi olduğunu da yazarsanız insanların zihnini açmış olursunuz.

Biz diyoruz ki devlet mazotu,gübreyi bedava verse bu ekilen arazi miktarlarıyla bir kişinin geçinme şansı yok, birileri hala mazot pahalı diyor
Bende diyorum ki ben zaten çiftçilikle gecinemecegimi bildiğim için (ki zaten asla 3 ay çalışıp 9 ay yatmak gibi bir zihniyetim asla olmadi, olmazda) haftanın 6 günü 10 saat fabrikada çalışıyorum. Hamd olsun kazanıyorumda.
Dün akşam fabrikadan çıktım 12.30 a kadar hayvan gübresi çektim.
Ben üretimimi ayni şekilde devam ettiriyorum, görevimi yapıyorum ama kazancım eriyor. Her geçenyil ayni alandan daha az kazaniyorum. Bunun suçlusu ben değilim. Yanlış tarımsal ve ekonomik politikalar.
Size göre kazanmayan, 500-600 dönüm yer ekmeyen bıraksın bu işi. Bende diyorum ki bu adam nerede iş bulacak, ne yapacak? Ülke olarak tarımsal ithalatimiz her yıl artarken üretmeyin ozaman demekmi sizin çözümünüz?
Biz bu işi para kazanmak için yapıyoruz ve tabiki girdi fiyatlarını ve ürün fiyatlarını konuşmam, hesaplamam gerekir. Ne bekliyorsunuz ki anlamıyorum. Rakamlar ortada. O çok süper zamlar gelmiş, harikamı diyeyim? Zengin yatına vergisiz mazot koyuyor diye çıkıp sevinç gosterisimi yapayım. Ülkemizin tarimsal politikalari süper, çok şahane et ithal ettik yemeye doyamazsın. Milyar dolarlik hububat, bakliyat ithal ettik ama tadı harikamı diyelim?
Yani ne dememiz gerekiyor söyleyin bilelim!

Bende diyorum ki ben zaten çiftçilikle gecinemecegimi bildiğim için (ki zaten asla 3 ay çalışıp 9 ay yatmak gibi bir zihniyetim asla olmadi, olmazda) haftanın 6 günü 10 saat fabrikada çalışıyorum. Hamd olsun kazanıyorumda.
Dün akşam fabrikadan çıktım 12.30 a kadar hayvan gübresi çektim.
Ben üretimimi ayni şekilde devam ettiriyorum, görevimi yapıyorum ama kazancım eriyor. Her geçenyil ayni alandan daha az kazaniyorum. Bunun suçlusu ben değilim. Yanlış tarımsal ve ekonomik politikalar.
Size göre kazanmayan, 500-600 dönüm yer ekmeyen bıraksın bu işi. Bende diyorum ki bu adam nerede iş bulacak, ne yapacak? Ülke olarak tarımsal ithalatimiz her yıl artarken üretmeyin ozaman demekmi sizin çözümünüz?
Biz bu işi para kazanmak için yapıyoruz ve tabiki girdi fiyatlarını ve ürün fiyatlarını konuşmam, hesaplamam gerekir. Ne bekliyorsunuz ki anlamıyorum. Rakamlar ortada. O çok süper zamlar gelmiş, harikamı diyeyim? Zengin yatına vergisiz mazot koyuyor diye çıkıp sevinç gosterisimi yapayım. Ülkemizin tarimsal politikalari süper, çok şahane et ithal ettik yemeye doyamazsın. Milyar dolarlik hububat, bakliyat ithal ettik ama tadı harikamı diyelim?
Yani ne dememiz gerekiyor söyleyin bilelim!
Birde bu etler Ne eti helal mi

Öncelikle amacımız nedir ona bir karar verelim. Herkesin ortak amacı geçimini sağlamaktır bu konuda kimsenin ihtirazı yok zannedersem
Bu ülkede mazot, gübre pahalı değil diyen yok, siz mazot gübre fiyatları sürekli artıyor diyorsunuz bende daha iyi bir niyetle diyorum ki siz bunları bedava versenizde bu ekilen miktarlarla bir kişinin geçinme şansı yok diyorum, sizde mazot,gübre gibi maliyetler azalırsa geçinebilir diyorsunuz
Sizinle anlaşamadığımız nokta burası

Yoksa adamın 100 arazi var onu ekmek istiyorsa ekebilir, buna ihtiraz eden yok ama geçimini sağlayamaz diyorum
Eğer bu ülkede gerçekten çiftçilikten para kazanmak istiyorsak bunu ek iş olmaktan çıkarıp bunu meslek olarak görüp hakkıyla yapılması gerekiyor
Konya kadar yüzölçümü olan bir ülke bu ülkeden fazla üretim yapıyorsa bunu sadece maliyetlerle açıklayamazsınız
Birileri yatlara mazot düşük fiyata veriliyor deniliyor, benim yatım yok, kaç TL'den mazot alıyorlar benim bir bilgim yok, eğer yatı olan varsa buyursun yazsın, kaç liradan mazot alıyor yılda kaç TL vergi veriyor paylaşsın, neden bu yatlara o ülkenin bayrağı çekilmesi karşılık vergi indirimi yapılıyor onuda yazsın ama başka bir başlık altında yazsın, yoksa konu farklı taraflara çekilecek

madem mazot ucuz olsa bır sey fark etmez devlet artık cıfcıye ucuz mazot versın bakalım ne olcakk bırde boyle dusununn uretım artıyor mu artmıyor mu cıfcı bır nefes alıyor mu almıyor mu bır gorelımm

2016 yılında gübreyi verdi nefes aldımı çiftçi, yada üretim arttımı?
2018 yılında yarı fiyatına verecek bekleyip görelim nefes alıyormu yoksa şikayetler devam mı?

2016 yılında gübreyi verdi nefes aldımı çiftçi, yada üretim arttımı?
2018 yılında yarı fiyatına verecek bekleyip görelim nefes alıyormu yoksa şikayetler devam mı?
Bedeva mi vermis kacirmisiz haberimiz olmamis. . Biz burada bir olamiyoruz sorunumuzun ne olduguna dair bir cozum bulamadik hepimiz cifci olmamiza ragmen. Hal boyle iken devlet kanadindan cifcilik le uzaktan yakindan alakasi olmayan insanlar mi cozum bulacak. Tartismayi birakalimda turk cifcisinin kalkinmasina yonelik konusalim. Verimi artirmayi savunuyorsunuz haklisiniz nasil artirabiliriz ekonamik olarak bize bunlardan bahsedin. Bunlar konusulsun artik.

harbiden bende merak ediyorum..
bakalım 2017 sezonu yeni destekler ve ürün yönetimi ülkede nasıl gelişecek..
yıl sonunda kimler şikayetçi kimler para kazanmış şimdiden merak ediyorum.

2015 yılında dap gübresi 2.100 TL iken 2016 yılında 1.300 TL indirim olmuş olmuyor mu?

Verimi artırmanın 1. kuralı
Çiftçiliği ek iş olarak değil meslek olarak yapın. Hadi buyurun uygulayın

Şöyle düşünelim asgari ücretli de geçiniyor öğretmen de vali de milletvekili de. Asgari ücretli maaşım çok az diye çalışmamazlık ederse olurmu olmaz. Ama maaşım az demek kabahatmi değildir herhalde. Bazılarımız bunu söylemeye çalışıyor bazıları da gerçekten herşeye isyan ediyor. Doğruyu söylemek gerekirse fiyatlar pahalı ama hadi mazotu devlet yapıyor ya geri kalanını gübreyi tarla kiralarını yevmiyeyi. Bazen hesap yapıyorum sadece tütün işinden kazandığım para 12 aya bölününce asgari ücretin yarısını zor geçiyor. Ama bir işçiyi bir ay çalıştırsam 2000 lira veriyorum. Bir taraftan zeytin bahçelerim olmasa zor idare ederim.
Teknik direktör Abdullah Ercan ile ilgili bir haber vardı. Onunla ilgili bir yazı paylaşayım, o da geçinemiyormuş :D.

'500 LİRAYLA GEÇİNİYORUM'

"Antrenörüm. 20 bin lira alıyorum. Başka gelirim yok. Her ay banka kredisi ve kredi kartlarına 10 bin lira veriyorum. Oğlumun okul taksiti olan 3 bin 700 lira, özel ders ücreti yıllık 5 bin lira, özel şoför, harçlık ve telefon faturası ödeniyor. Aylık benzin parası 600 lira, site aidatı bin 500 lira. Maaşımın 19 bin 500'ü masraflara gitmektedir."

Başka geliri de yokmuş, yazık...

Yorumunuzu okuyunca aklıma bu geldi :D.

Üst Alt