• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Çiftçi ve Vatandaş korunacak......

Biz diyoruz ki devlet mazotu,gübreyi bedava verse bu ekilen arazi miktarlarıyla bir kişinin geçinme şansı yok, birileri hala mazot pahalı diyor
Hadi diyelim girdiler sıfırlandı, hatta bedava; sattığımız ürün fiyatı belli en son buğday sattığımda 760 TL/ton, arpayı zaten satmıyorum tohum harici tamamını hayvancılıkta kullanıyorum; kısacası ete ve süte çeviriyoruz Kİ, süt fiyatları malum 900TL/ton hatta 3 yıldır aynı, et fiyatlarını asla takip edip değerlendiremezsin, bu besiciliğe aykırıdır.
Yani sen kapitalist olsan da sistem buna imkan vermez, her hayvan mecburi durum olmadıkça kesim kilosuna ulaştığında kesime gider, yani; fiyat 28 TL/kg da olabilir 22 TL/kg da olabilir.

Hasat zamanı bir arz fazlası varmış gibi davranan Un Fb. sahipleri ve Tüccar bu işi bizden iyi biliyor, parasını Dolar a bağladı ve bekledi, şimdi de buğday yokmuş casına yüklendi ve beklenen ithalat kararını aldırdı.

Biz yine umutları toprağa attık yok canımızdan, hevesle baharı bekliyoruz, gübreye uygulanan yasaktan ne sonuç çıkacak? onu takip etmeye çalışıyoruz, buna bağlı fırsatçılardan, dolar ın yükselmesini bahane edip çok para kazanma derdinde olan Gübre tacirlerinden, çiftçi üzerinden, toprak korunması üzerinden siyaset yapıp koltuk derdinde olan Siyasilerden medet umuyoruz.

Aslında benim hiç biri umrum da değil, ben hala kara değirmende kendi üretimim olan buğdayı un yaptırp, taş fırın da ekmek pişirip tüketenlerdenim, tek sinirlendiğim; TV lerde gördüğüm ekmek zammı haberlerinde isyan eden tüketici kesim, evet sözümün arkasındayım, et fiyatlarına isyan edenlere, çarşı pazar dolaşıp bakliyat, sebze, meyve fiyatlarına isyan edenlere acımıyorum, çünkü onlar bunun maddi değerini ödesede üretiminde en ufak bir katkıları yok.
O kesim herşeyden memnun, biz bu hale getirenlerden de memnun, bir tek üretimde olanlaradan ve onların para kazanmasından memnun değil,

Birim alandan alınacak verimi artırmak adına yapılacak çoğu çalışmanın mazot ve gübreden geçtiğini akıl edemeyip sorun mazot ve gübre fiyatları değil birim alan verimimiz düşük diyenlere selam olsun işçilik makina mazot gübre ilaç olmadan afedersin kıçını da yırtsan verim artmıyor hele ki kıraçlar tamamen iklimlere bağlı... birim alan verimi birim alan verimi demekle o verim artmaz hacılar gerçekler acıdır tarlada ne kadar iz harmanda o kadar yüzümüz olur...mazot gübre girdileri düşmedikçe çiftçi bu yönde adam akıllı desteklenmedikçe her proje her çalışma lafta kalıyor bu ülkede çaktırmıyorlar ama tarım ülkesini tarım alanında dışa bağlı konuma getiriyorlar mecburi bağlıyorlar yada şeker alımı gibi

Hadi diyelim girdiler sıfırlandı, hatta bedava; sattığımız ürün fiyatı belli en son buğday sattığımda 760 TL/ton, arpayı zaten satmıyorum tohum harici tamamını hayvancılıkta kullanıyorum; kısacası ete ve süte çeviriyoruz Kİ, süt fiyatları malum 900TL/ton hatta 3 yıldır aynı, et fiyatlarını asla takip edip değerlendiremezsin, bu besiciliğe aykırıdır.
Yani sen kapitalist olsan da sistem buna imkan vermez, her hayvan mecburi durum olmadıkça kesim kilosuna ulaştığında kesime gider, yani; fiyat 28 TL/kg da olabilir 22 TL/kg da olabilir.

Hasat zamanı bir arz fazlası varmış gibi davranan Un Fb. sahipleri ve Tüccar bu işi bizden iyi biliyor, parasını Dolar a bağladı ve bekledi, şimdi de buğday yokmuş casına yüklendi ve beklenen ithalat kararını aldırdı.

Biz yine umutları toprağa attık yok canımızdan, hevesle baharı bekliyoruz, gübreye uygulanan yasaktan ne sonuç çıkacak? onu takip etmeye çalışıyoruz, buna bağlı fırsatçılardan, dolar ın yükselmesini bahane edip çok para kazanma derdinde olan Gübre tacirlerinden, çiftçi üzerinden, toprak korunması üzerinden siyaset yapıp koltuk derdinde olan Siyasilerden medet umuyoruz.

Aslında benim hiç biri umrum da değil, ben hala kara değirmende kendi üretimim olan buğdayı un yaptırp, taş fırın da ekmek pişirip tüketenlerdenim, tek sinirlendiğim; TV lerde gördüğüm ekmek zammı haberlerinde isyan eden tüketici kesim, evet sözümün arkasındayım, et fiyatlarına isyan edenlere, çarşı pazar dolaşıp bakliyat, sebze, meyve fiyatlarına isyan edenlere acımıyorum, çünkü onlar bunun maddi değerini ödesede üretiminde en ufak bir katkıları yok.
O kesim herşeyden memnun, biz bu hale getirenlerden de memnun, bir tek üretimde olanlaradan ve onların para kazanmasından memnun değil,
Nail bey sorun hiçbir zaman tek taraflı değildir. Sorunun birden fazla sebebi vardır.
Devletinde, tüketicininde, üreticininde,aracınında bu sorunda payı vardır. Bizler üreticiler olarak önce bizden kaynaklanan sorunu çözmeliyiz ki başka yerden kaynaklanan sorunların çözülmesine talep etmeye hakkımız olsun

Bugün 2 çiftçi bir araya gelip, birlik oluşturamıyorsa bunun sorumlusu başkası olamaz. Bugün köyde çiftçilik yaptığını iddia eden bir kişi ekmeğini,yumurtasını,peynirini marketten alıyorsa oturup biraz düşünmesi gerekiyor

Kendi bölgemden size bir örnek vermek istiyorum, bizim köyden yaklaşık olarak 10-15 traktör sahibi para kazanmadığını söyleyerek çiftçiliği bıraktı ve emekli olunca şehire yerleştiler, bölgede bir çiftçi ortalama olarak 200 dönüm arazi eker
Bizim köyden 100 km uzaklıkta olan başka bir köyde çiftçilik yapan iki kişi geldi, çiftçiliği bırakanlarla beraber başka kişilerin arazilerini kiralayarak ortalama kişi başı 3000 dönüm arazi ekmeye başladılar

7 yıldır devam ediyorlar, bu sene yazın biraz sohbet ettim, köylülerin tarım yapmakla para kazanamadıklarını, sizinde para kazandığınıza inanmadıklarını kendilerine iletince, güldü ve şu cevabı verdi, para kazanmazsam neden 7 yıldır boşuna uğraşıyım ki diye cevap verdi
Bu insanlar günü gününe icarlarını verirken, para kazanamıyorum diyenlerden bir çoğu 15-20 yıldır icar paralarınıda ödemiyorlardı

Bu çiftçilerden birisi sadece yılda ortalama 750 Ton buğday satıyor, 4 adet traktörleri var
Köyde yaklaşık olarak 20 kişi tarım yapıyor , hepsininde kendilerine ait traktörleri var, yılda bu 20 kişinin ektiği arazi miktarı 4000 dönüm civarindadır ama yılda 600 Ton buğday satamıyorlar

Bölge aynı, arazi aynı, iklim aynı ama gelir farklı
Siz devlet olsanız 4000 dönüm arazi eken sürekli şikayet eden 20 çiftçiniz olmasını mı istersiniz yoksa 3000 dönüm eken sadece bir çiftçi mi?

Sayın kaynari bey iyi güzelde madem siz çiftcisiniz ve arazi miktarının az olmasını kazanca etki eden faktör olarak ele alıyorsunuz.
Bu durumda sormadan edemiycem 100 km uzaklıktan vatandaş gelip köyüyün arazisinin nerdeyse tamamını icara ekiyorken siz neden icara alıp ekmiyorsunuz.
Yani kusura bakmayında sizde söz cok icrat yok .

Saygı ve sevgi çerçevesinde düşüncelerini yazan herkese teşekkürler.

Zaman zaman şikayetler geliyor. Genel bir hatırlatma yapmak isterim.

Bu bölümü diğer bölümlerden ayıran bir özellik vardır. Çiftçilikle alakalı siyasi konular içerebilir! Durum böyle olunca ister istemez tartışma, ağır konuşma gibi durumlar olabilir. Biz de bunu bildiğimiz için gerekli uyarıları yaptık ve bundan hoşlanmayan kişilerin burada yazmamasını rica ettik. Hem başlığa bunu yazdık hem de uyarı olarak bölümün üzerine. Buradaki olağanüstü hararetten hoşlanmayan lütfen buraya yazmasın. Sitenin diğer bölümlerinde bu hararet olmaz, olsa da müdahale ederiz. Ama burada olabilir ve müdahalemiz bilerek geç olacaktır. Sadece küfür ve hakarette konular kilitlenir ve üyeler uyarılır. Çünkü burası özel bölümdür. Lütfen hemen küsen, alınan, darılan, sinirlerine hakim olmayan, tartışmayı bilmeyen, saygılı olamayan bu bölüme yazmasın. Çoğu üyemiz gibi okuyup geçsin.

Kaldığınız yerden konuya devam edebilirsiniz.

KoyLu MiLLetin Efendisidir.(efendisiydi bir zamanlar)
musdi..
valla benden öncekilerde şikayet ederdi iyi hatırlarım..
bende şikayet ettim doymadım.kesin benden sonrakilerde şikayet eder..
o yüzden bu laf bence köylü duyduğu zaman kendini bişey sansin diye söylendi..
Köylü hiçbir zaman milletin efendisi olmadı..
bırakmadılar..
sindiremediler..
istemediler..
hep bindiler hepte binecekler..

musdi..
valla benden öncekilerde şikayet ederdi iyi hatırlarım..
bende şikayet ettim doymadım.kesin benden sonrakilerde şikayet eder..
o yüzden bu laf bence köylü duyduğu zaman kendini bişey sansin diye söylendi..
Köylü hiçbir zaman milletin efendisi olmadı..
bırakmadılar..
sindiremediler..
istemediler..
hep bindiler hepte binecekler..
Biz ekeriz ogutur un yapar sonrada ekmek yapar doyariz bi sekilde bu karin doyar ama digerleri asil felaketi onlar yasar .. su akar yolunu bulur ne deyim hayirlisi herseyin

Üst Alt