Damızlık koyun ve keçilerde 'Rev-1 aşısı' zorunluluğu kaldırıldı

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı anaç koyun ve keçi desteklerinden yararlanacak damızlık koyun ve keçilerde Rev-1 aşısı ; zorunluluğunu kaldırdı
1 Ocak 2011’den geçerli olmak üzere anaç koyun ve keçi desteklemelerinde damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye olan, hayvanları Koyun Keçi Kayıt Sistemi’ne (KKKS) ve Türkvet’e kayıtlı yetiştiriciler damızlık anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere desteklemeden yararlandırılacak.

Bakanlığın Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği (Tebliğ No: 2011/26)’Nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlandı.

Buna göre anaç koyun ve keçi desteklemelerinde Damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye olan, hayvanları KKKS ve işletmelerin, yetiştiricilerin ve sığır cinsi hayvanların kimlik bilgilerinin kayıt altına alındığı veri tabanı olan Türkvet’e kayıtlı yetiştiriciler damızlık anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere desteklemeden yararlandırılacak.

Hayvan kayıtları 30 Kasım 2011 tarihine kadar KKKS’ye kaydedilecek. Eski uygulamada damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye olan, hayvanları KKKS ve Türkvet’e kayıtlı, kuzu veya oğlaklarına Rev-1 aşısı yaptıran yetiştiriciler damızlık anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere desteklemeden yararlandırılıyordu.

Damızlık koyun ve keçilerin kesim ve satış işlemlerinin kayıtlı olduğu birliğe bildirilmesinden hayvan sahibi, destekleme ile ilgili kayıtların, düzenli olarak işlenmesi, güncellenmesi ve işletmelerdeki tüm koyun-keçiler ile ilgili verilerin KKKS’ye girilmesinden birlikler sorumlu olacak.

Tebliğ 1 Ocak 2011 tarihinden geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girecek
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt