danelik mısır maliyet?

Merhaba maliyet hesaplarken her kafadan farklı ses çıkabilir benim önerim bulunduğun bölgede ekeceğin çeşidi araştır ve tohumun fiyatını öğren daha sonra atacağın gübrelerin neler olduğunu öğren bunun içinde toprak analizi yaptırmanı öneririm damlama fiyatları ise kaliteden kaliteye kaç yıllık olduğuna göre değişebilir kesin bir fiyat çıkmaz.
Ben danelik mısır değil ama silajlık mısır ekiyorum bu sene için toprak analizi yaptırdım ve gübreden ton başına 800 tl kar ettim damlama konusuna gelirsen 5 yıllık damlamada netafim metrede 0.40 kuruşun üzerinde iken arılı marka damla sulama 0.31 kuruş oluyor yani senin için net bir hesabı ancak yine sen yaparsın.

Hocam hesaplamak zor değil
Taban Gübresi: 120 TL
ÜRE Gübresi: 100 TL
1 Dekarlık Tohum: 100 TL
1 Dekarlık Damlama Borusu: 250 TL
1 dekarkıj Yabancı Ot İlaçlaması: 30 TL
Sulama Elektriği: 200 TL
Ekim+Biçim+Tarla Hazırlığı: 50-100 TL arası
TOPLAM : 850 TL+Kira Toplam Maliyet
;

Merhabalar; hocam birkaç ekleme daha yapmak istedim.

Mazot: 100 TL/da(ancak bu kadar kısabildim)
Havalı mibzer ile ektirme : 20 TL/da
Biçim 35 TL/da
Yıla göre ilk üründe kesinlikle minimum 1 kere kurt ilaçlaması yapıyoruz: 20 TL/da (bazen x2 veya x3 oluyor artıyor)
Yine hava durumuna göre mantar(25 TL/da), kırmızı örümcek (9 TL/da) , aphid (7 TL/da) ilaçlaması da oluyor.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Araziye 1. mahsul mısır ekilecekse ;
Anız arkasından, Kasım ayında yonca yeri bozumu sonrası , silaj yeri arkasından genelde çekmek faydalı oluyor.
Kışın su tutma kapasitesi arttırmak için kara toprak zeminde özellikle patlatma çekmek gerekiyor,
çekilmediği zaman su tutma az olacağı için mısır son zamanlarda sıcaktan kavrulma yapabilir.
Sulanmayan arazide farkı daha çok hissedilir.

Konu güncel,
Silajlık mısır ekmekle 5-6 ton/dk verim olabilir , paket mısır silajı almak arasında kararsız kaldık, yardımlarınızı beklerim.
Tarla kirası , 250 TL/dk , Silaj, biçme + nakliye : 250 TL/dk , 400 kg paketleme; 40 TL/adet, tohum dekara : 7000 dane , taban 60 kg + üst gübre : 40 kg , sulama iklime göre yapılır.

Son düzenleme: