DANELİK MISIRDA HANGİ TOHUM KULLANILMALI

İyi günler Abilerim Kardeşlerim ;
Çukurova yöresinde danelik mısır için hangi tohumu önerirsiniz bir abimiz izmirde Pıoneer firmasına ait yeni P1921 danelik çeşidini denemiş Allah arttırsın çokta iyi verim almış bu tohumu çukurova da denesek aynı verimi alabilirmiyiz. Tecrübeli abilerimin kardeşlerimin değerli fikirlerini bekliyorum.

Ynt: DANELİK MISIRDA HANGİ TOHUM KULLANILMALI

toprağınız nasıl tam olarak?
geçen sene kumsal toprakta pinoneer 31 a34 ektik 1300kg aldık o hava şartlarında. 1300kg da herkez alamamıştı.
bu yılda biraz malaz yere pioneerın yeni çıkan tohumu 15 74 ü deniyeceğiz. dekalb de öneririm 6590 ve 6589 ikisi de kalite tohum. toprağınıza göre seçim yaparsınız. ama ben bu yıl gene pioneera devam edecem. dekalb in iyi yanı hastalığa daha dayanıklı olması yaprakları dikine uzuyor pineerin kötü yanı yapraklarının yana uzaması, ama bu yeni tohumunda bununda yaprakları dikine uzuyormuş.

ali rıza link=topic=58997.msg703815#msg703815 date=1361126770' Alıntı:
dekalb 6589 ek kardeşim iyi verim alırsın
Çok teşekkür ederim ali rıza bey (benden yaşça küçükmüsün büyükmüsün bilemediğimden saygısızlık yapmamak için bey dedim :) ) dekalpide övüyorlar onuda göz önünde bulunduracağım.

ali_durmuş link=topic=58997.msg703824#msg703824 date=1361128082' Alıntı:
toprağınız nasıl tam olarak?
geçen sene kumsal toprakta pinoneer 31 a34 ektik 1300kg aldık o hava şartlarında. 1300kg da herkez alamamıştı.
bu yılda biraz malaz yere pioneerın yeni çıkan tohumu 15 74 ü deniyeceğiz. dekalb de öneririm 6590 ve 6589 ikisi de kalite tohum. toprağınıza göre seçim yaparsınız. ama ben bu yıl gene pioneera devam edecem. dekalb in iyi yanı hastalığa daha dayanıklı olması yaprakları dikine uzuyor pineerin kötü yanı yapraklarının yana uzaması, ama bu yeni tohumunda bununda yaprakları dikine uzuyormuş.
Ali durmuş kardeşim verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Olmazsa en iyisi toprak analizi

P1921 çeşiti silajlık biliyoruz dane için ekilmeli mi?

Arkadaşlar bizde pioneer ın 31G98 ve 31P41 kullanıyoruz P41 ;P 98 e oranla verimli olmasına karşın,hasat zamanında nemi 1-2 derece yüksek çıkmaktadır.Zaten yeşil kalma özelliği vardır.O yüzden herkes G98 çeşiti ekmeğe başladı.Normalde 1500/da .ürün alınmaktaydı.
2012 yılında verimler düşük gerçekleşti 1100-1200kğ/da. ürün alındı ama rutübet 14-16 aralığında yani düşük oldu.Bu yüzden fiyatlarında yardımı ile 2011 yılı ile aynı gelir elde edildi.Tabii artan gübre,tohum,akaryakıt,vb. fiyatlarını saymazsak.