• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Dolar Neden Yükselir, Neden Düşer?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Konuyu oldukça basite indirgemiş bi anlatım. Tamamı alıntıdır. Merak edenler ve tam bilmeyenler çok faydalı olabilir.

[size=10pt]Başlık tuttu madem, son zamanlarda doların neden yükseldiğine ilişkin bir şeyler yazayım şöyle anneye anlatır gibi:

şimdi bu dolar dediğimiz amerikan parası, abd merkez bankası (fed) tarafından basılan bir ödeme aracı. dünyada ne kadar dolar olacağına fed karar verir. nasıl bizim merkez bankamızın belirli hedefleri ve misyonları varsa (fiyat istikrarı en önceliklisi) fed ' in de kendi öncelikleri ve tutturmak istedikleri hedefler var.

şimdi bu fed, kriz zamanlarında piyasayı canlandırmak için, işsizliği azaltmak ve büyümeyi sağlamak için bir karar aldı. dedi ki, alın size dolar, ama faize de koymayın, faizleri de düşürdüm dedi (0 ila 0.25), gidin bu parayı harcayın, yatırım yapın, paradan para kazanın dedi. bunları yaparken de hem büyürüz hem de yatırımlarda o kadar insan çalışacak, işsizlik azalacak gibi bir plan yaptı. dolayısıyla, yıllarca piyasaya ucuzdan dolar saldı.

peki bu dolarlar nerelere gitti? altına gitti, kendi iç piyasasına gitti, başka ülkelere gitti, başka ülkelerin borsalarına girdi. bu başka ülkeler kimlerdi? yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyan ülkeler, gelişmekte olan ülkeler. türkiye gibi ülkeler. bu para yağdı türkiyeye. ucuzdan dolar oh mis. yabancı elinde dolarla geldi türkiyeye, bozdurdu dolarını, tl ile borsaya girdi, tlden faize koydu falan fistan.

peki yıllarca süren bu dolar sağanağında bizim ne yapmamız gerekiyordu ve ne yaptık?

biz bu likiditeyi bulduğumuzda yapmamız gereken şey yapısal bir takım iyileştirmeler ve uzun vadede bize para kazandıracak teknolojik gelişmeler ve know-how barındıran yatırımlar yapmalıydık. boylece piyasada para kalmayınca da ürettiğimiz katma değerli ürünleri satabilir, ülkeyi büyütebilir ve orta gelir tuzağından sıyrılabilirdik. eğitime bilime teknolojiye yatırım yapsa idik, bir güney kore gibi teknoloji üreten firmalarımız, ne bileyim hindistan gibi uzay araştırmaları gerçekleştirecek bilimsel altyapımız falan olabilirdi.

ne yaptık bunları yapmadık da? ev yaptık. gökdelen diktik. harcadık. dolarları gömdük inşaata gömdük lüks araçlara gömdük iphone 6 lara. lan bu ucuz likiditenin bir sonu olabilir diye düşünmedik hiç..

yıllar geçti ve 2013 ' e geldik.. fed yeni bir açıklama yaptı. dedi ki, artık ucuz para devri bitti. iyi kötü yıllarca saçtığım paralarla ekonomi biraz düzeldi. artık daha fazla para saçarsam bu sefer balonlar oluşur. doları hakettiği seviyeye yükselteceğim, faizleri artıracağım dolayısıyla yine tasarruf oranı artsın istedi. bu kararı neden aldı? çünkü 1) balonlar oluşabilirdi engellemek istiyor, 2) tasarruf oranları artmalı sermaye toparlanmalı. 3) fedin bütçesi trilyonlarca dolar oldu bunun bir sonu olmalı.

sonuçta gezi eylemlerinden hemen öncesinde, tahvil alım programı adı verilen ucuz para saçma politikasını durduracağını açıkladı. bu bizim için ilk şok oldu. insanlar bu karara hemen tepki verdiler ve dolar yükselmeye başladı. bu duruma hemen müdahale edemediler bizim merkez bankamız. sonrasındaki süreçte siyasi gerginliklerle beraber beklentiler o kadar değişti ki dolar 2 liranın üzerini gördü. bizim merkez bankası da el mahkum doları düşürmek için faizleri 4-5 puan artırmak zorunda kaldı.

faiz neden kötüdür? aslında faiz kötü değildir, ayarında faiz, enflasyona uyumlu faiz iyidir. çünkü sermaye toplanır. toplanan sermaye ile yatırım yapılabilir. faiz bu açıdan iyidir. ama olmaması gereken ve el mahkum istemeden yaptığın faiz artırımı kötü bir durumdur çünkü faiz yüksek olursa insanlar borç almak istemezler. borç almayınca da yatırım yapmazlar. yatırım yapmazlarsa her sene işgücüne katılan insanlar işsiz kalır. ya da mesela ev mev satın almamaya başlarlar. eldeki evler falan elde patlar. tayyibin şu an faiz indir diye yırtınmasının sebebi budur. amma kazın ayağı öyle değil işte. tayyibin dediği gibi kolay olaydı bütün dünya faizleri kaldıralım mis gibi yaşayalım küresel ekonomi coşsun di mi ne güzel lan hayat? tayyip rüya görüyor. gösteriyorlar.

sonuç olarak, fed en sonunda bu faizleri, yukarda anlattığım sebeplerden ötürü artıracağını ifade etti. bu durumda neler oluyor bak:

- yıllarca ucuz dolara alışmış ekonomiden yabancı elini çekmeye başlıyor. yani yabancı diyor ki, benim güvenilir merkez bankam da artık bana faiz vermeye başlayacak. 'dandik Türkiye ' de ne işim var lan artık benim' diyor. giderken dolarlarını alıyor ve içeride dolar azalıyor.

- senin dolar türünde bir ton borcun var. o iphoneları alırken o range roverları alırken hayat çok güzeldi di mi? ucuz ucuz nasıl olsa öderim diye aldın doları bastın yine yabancı şirketlere. sahip olmadığın bir zenginliği öne aldın, önceden yaşadın. bu borç ödenecek illa ki. ve dolar da azaldı piyasada. ne yapacan? daha fazla tl vereceksin ki az olan dolardan elde edebilesin.

- eğer teknolojik gelişmeler yapmış olsan, know-how değeri olan ürünlerin olsaydı onları satar yine dolar bulurdun ama parayla yaptığın betonları kimse almak istemiyor. güney kore gibi cep telefonu tablet gibi bişey üretebilseydin satar yolunu bulurdun. şimdi ne yapacan?

- bir de o kadar safsın ki, bu sahte zenginliği kendinden bildin. benim süper yeteneklerim ekonomiyi uçurdu zannediyorsun. ve halkımız da 90% embesil olduğu için büyük çoğunluk buna inanıyor. hüklümet sayesinde oldu zannediyor yaşadığı sahte zenginliği. şimdi işler değişince de mal gibi apışıp kaldı öyle. saçmalamaya başladın. kalan bir avuç yabancı vardı, onları da ürkütüyorsun. adamlar kuyruklarını kıçlarına alarak kaçıyorlar ülkeden. lan ne işimiz var bizim bu sirkte diyerek.

sonuç olarak, doların şu sıralar değerlenmesinin temel sebebi bunlar.[/size]

Ynt: Dolar Neden Yükselir, Neden Düşer?

Böyle başına buyruk bi devlet hedge fund lari çok rahat kaptirir. Zaten sanl olan büyüme gumburt çöker

olayı çok güzel anlatmış adam helal olsun ben bile anladım :D

Bende ANLADIM GİBİ :)

Hızlı okuyun okuyabilirseniz ..

1. işte zor bir tekerleme: bir tas has hoşaf.
2. adem madene gitmiş. adem madende badem yemiş.
madem ki adem madende badem yemiş, niye bize getirmemiş?
3. bu pikap, şu pikap, o pikap.
4. hızlı söylemeye çalışın... şu duvarı badanalamalı mı badanalamamalı mı?
5. kartal kalkar dal sarkar dal kalkar kartal sarkar.

güzel ve basitçe anlatılmış .. sağol yılmaz abi ..
şimdi gelelim bi başka boyutuna .. dolar neden yükselir neden düşer .. bizim ülkemizde ne kadar yükselmeliydi ..

Ali SARAÇ link=topic=59129.msg968608#msg968608 date=1423509894' Alıntı:
abi malum kişinin bas bas faiz indirin dayatması yüzünden millet faizdeki parasını dolar euro ve altına çeviriyor .. böyle giderse euro 3 dolar 2.6 olması çok zor değil .. ben düşeceğine imkan vermiyorum az finanstan çakarım ortada hergün faiz düşürün diyenler oldugu sürece euro ve dolar düşmez burdan beklentisi olanlarada bi fikir verir inşallah ..
bu iletiyi 30 gün kadar önce attım dolar o zaman 2,3 civarındaydı .. aslında bas bas bağırıyordu dolar yükselecem diye .. bütün gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini son 1 yıllık süreçte incelersek doların ne kadar değer kazandığını görebiliriz.bizim ülkemizde ise bu o oranda olmamıştı çok az etkilenmişti bu yükselişten .. aslında 17 aralık falan filan hikaye hiç bişey olmasaydıda dolar yükselecekti .. ilk önce buna bi vurgu yapayım.hee bu kadar yükselirmiydi hayır türk lirası gerçekten sağlam temelleri olan bi para birimi .. ancak ülke yönetmeyi bilenler yada bildiğini sananlar herşeye burunlarını sokarsa ekonomiyi ekonomistlere ,tarım ve hayvancılığı ithalatı ihracatı bu işi bilenlere bırakmazlarsa bu ülkede kimse görevini yapamaz tarımda sorunlar niye bir anda büyüyorsa hayvancılıkta niye büyüyorsa ekonomidede aynı sonuç ortaya çıkar ki çıktıda .. hiç gerek yokken faiz indirimi için merkez bankasına sağlı sollu emmeli gömmeli baskı yapıldı ve şu doların yükselişini engelleyecek tek tedbir olan faiz ortadan kaldırıldı.şimdi çocuk oyuncağı olmadığı için merkez bankası tekrar faizde yükseltemiyor.çünkü ekonomiler günlük olarak belirlenmiyor bazıları dolar çıktı faiz arttıralım dolar düştü hadi faiz düşürelim diye çocuk oyunu sanıyorlar ama malesef bu böyle değil .. bu döviz kurunun geldiği nokta onlar içinde bi tecrübe oldu ki .. bülent arınç bugün merkez bankasının işine karışmamalıydık diyebildi .. en azından aklı başında bi açıklama sonunda geldi .. bu saatten sonra olabilecekleri söyliyim .. dolar artık önü alınamaz noktaya geldi bence 2015 yılı içinde 3 lirayı çok çok çok rahat görür .. 3 lirayı görürsede allah hepimizin yardımcısı olsun en ufak hareketi 10 kuruş 20 kuruş olur .. bütün tl bazlı malvarlıklarımız gelirlerimiz allah razı olsun hükümetten 2 ayın içinde %35 küçüldü .. ne diyelim allah başımızdan eksik etmesin :)

Döviz biraz daha yükselsinde ayakkabı kutularını bozdursam...Ayakkabılarım tozlandı yaa,kaç zamandır açıktalar. :D

Öncelikle yazı çok güzel teşekkürler sebazios ve Ali SARAÇ Şimdi siz bu doları düşmez mi diyorsunuz? Yada hükümet artık bu konuda bişey yapamaz dolar 3 ü görürmü?
Resti çekinde görelim ilerleyen zamanda ne olacak :)

BlackStorm link=topic=82293.msg978849#msg978849 date=1425676257' Alıntı:
Öncelikle yazı çok güzel teşekkürler sebazios ve Ali SARAÇ Şimdi siz bu doları düşmez mi diyorsunuz? Yada hükümet artık bu konuda bişey yapamaz dolar 3 ü görürmü?
Resti çekinde görelim ilerleyen zamanda ne olacak :)
ben 1 ay önce yazmışım zaten yazacağımı .. şimdi uzun vadede ki bu uzun vade en fazla bu sene sonuna kadar 3 ü geçer diyorum .. hükümet naparsa yapsın .. %10 faiz yapmadıktan sonra doları düşüremez %10 faiz yaparsa hükümete gelemez :) eli mahkum dolar çıkacak çaresiz .. kendi kendine bilmeden oldugunu düşünüyorum bence aşırı özgüvenden kendi ipini çekti ekonominin .. bu benim görüşüm olur olmaz .. kahin değilim .. olacagına %100 emin olsam ne var ne yok dolar alırım .. ki bişeyimizde yok o ayrı ya :)

ArAnAnAdAm link=topic=82293.msg978856#msg978856 date=1425676809' Alıntı:
1 dolar = 1 euro oluncaya dek gideceği ön görülüyor
öyle olursa eğer abi .. almanya ve fransa buna kayıtsız kalamaz .. mutlaka kendi paralarının daha değerli olmasını istiyeceklerdir .. dolayısıyla öyle olmasın yoksa avrupada ciddi ekonomik önlemler alıp parasını değerlendirir .. bu sefer katmerli eziliriz ;) amerikanın fedi varsa avrupanında avrupa merkez bankası var ..

Bende hükümetteki bu özgüvene bakınca özellikle 'dolara yatırım yapmayın üzülürsünüz' uyarısından sonra bildikleri bişey var diye inanıyorum 3e varmadan düşmeye baslıcak diye düşünüyorum. 2nin altınada düşmez diyorum. Sonucta tahmin bedava kaybedecek bişeyimiz yok :) Kişisel görüşüm, Bankalar bir olup doları yurt dısınayavas yavas cıkardıkları için doların yükseldiği kanatindeyim. Böylece hem faiz artacak hemde değerliyken doları geri içeri sokabilecekler. Borsadada gordugum kadarıyla bankalar %1-%2 deger kaybetmiş buda para cıkısı sebebiylemi acaba diye düşünmeden edemiyorum. Ancak onların gücününde bir sınırı var bir durma noktası olması lazım.

Not: Kimse yorumlara bakıp dolar alıp satmasın bunlar tamamen tahmin :D

Ha birde petrol piyasası var ülkelerde kur değişimi maddi durum sıkıntıya girdimi petrole indirim yapıp ülke ekonomisini düzenliyorlar. Dolara müdahale için bunlar devreye girebilir.

Ali SARAÇ link=topic=82293.msg978861#msg978861 date=1425677335' Alıntı:
öyle olursa eğer abi .. almanya ve fransa buna kayıtsız kalamaz .. mutlaka kendi paralarının daha değerli olmasını istiyeceklerdir .. dolayısıyla öyle olmasın yoksa avrupada ciddi ekonomik önlemler alıp parasını değerlendirir .. bu sefer katmerli eziliriz ;) amerikanın fedi varsa avrupanında avrupa merkez bankası var ..
Dediğin gibi olurda Euro atağa kalkarsa ilk ayvayı senle biz yeriz sen traktöre borçlandın biz biçerdövere :)
traktörün hayırlı olsun Allah utandırmasın

ArAnAnAdAm link=topic=82293.msg978864#msg978864 date=1425677557' Alıntı:
Dediğin gibi olurda Euro atağa kalkarsa ilk ayvayı senle biz yeriz sen traktöre borçlandın biz biçerdövere :)
traktörün hayırlı olsun Allah utandırmasın
sağol abi .. ben tl olarak borçlandım ama genede istemem öyle bişeyi .. herşey onlara bakıyor abi euro dolar .. ( bence euro dolar bazında borçlananlar kazandıkları parayı borçlu oldukları dövize hemen çevirmeli özellikle böyle giden zamanlarda riski biraz daha düşürmüş olur )

Büyük baş hayvana başladık. Babam bakkal dükkanını devretti 8 tane inek aldı inek ler 1 ay sonra yarı fiyatına düştü. Tümosan aldık euro yükseldi. Biçerdöver alırken euro en fazla 2.50 olur dedik en fazla odiycegimiz parayı hesapladık euro nun durumu ortada. Tümosan ı aldığımızda benim düğünü de yapalım dedik. birde sıfır doblo almıstık o sene Hayraboluda (TARAR) a mahsul verdik kendi akrabamız teey 2007 senesinde 5 yıl sonra yani parca pincik aldık. Gecen yıl ortak iş yaptığımız adamlara dolandırdık paraları toplayıp tüydüler. mazot ip parasını biz odedik balyada. bu yıl ortak iş yürütcegimiz adam sap topla baglayıp satcaz dedi balya fiyatları düştü kendi mallarını sattı bizden el ayak çekti. Kalan sapları başkasına devrettik adam parayı vermeden ankaraya kaçtı. Mahkemelikiz. Bazı göz korkutma teknikleri ile zar zor senet yaptık. BİDE PİYASALAR BÖYLE İKEN BİZ NASIL DÜZELELİM ? Kur düşse ne olcak devlet mazota gübreye zam ı bindiriyo. Aynı tas aynı hamam

bengogs link=topic=82293.msg978899#msg978899 date=1425686199' Alıntı:
Büyük baş hayvana başladık. Babam bakkal dükkanını devretti 8 tane inek aldı inek ler 1 ay sonra yarı fiyatına düştü. Tümosan aldık euro yükseldi. Biçerdöver alırken euro en fazla 2.50 olur dedik en fazla odiycegimiz parayı hesapladık euro nun durumu ortada. Tümosan ı aldığımızda benim düğünü de yapalım dedik. birde sıfır doblo almıstık o sene Hayraboluda (TARAR) a mahsul verdik kendi akrabamız teey 2007 senesinde 5 yıl sonra yani parca pincik aldık. Gecen yıl ortak iş yaptığımız adamlara dolandırdık paraları toplayıp tüydüler. mazot ip parasını biz odedik balyada. bu yıl ortak iş yürütcegimiz adam sap topla baglayıp satcaz dedi balya fiyatları düştü kendi mallarını sattı bizden el ayak çekti. Kalan sapları başkasına devrettik adam parayı vermeden ankaraya kaçtı. Mahkemelikiz. Bazı göz korkutma teknikleri ile zar zor senet yaptık. BİDE PİYASALAR BÖYLE İKEN BİZ NASIL DÜZELELİM ? Kur düşse ne olcak devlet mazota gübreye zam ı bindiriyo. Aynı tas aynı hamam
Tek tabanca devam en güzeli.

Yılmaz abi konularını çok beğeniyorum yazan ellerin dert görmesin, bu iş nerde ne zaman biter :(

Teşekkürler Sebezios
güzel bir yazı olmuş.
bilal ' a anlatır gibi anlatmışsın...

bir kaç şey de ben ekleyeyim.

- 2007 de dünya üstünde dolaşan dolar banknot tutarı 900 Milyar $ ' dı.
QE programı ile birlikte şu an bu para 4,5 Trilyon $ ' a yüsleldi. yani 5 kat arttı.
Haziran ayından itibaren Fed Faiz yükseltmeye başlayacak, piyasadeki doları eski seviyelerine indircek. yani piyasadan 3,6 Trilyon $ para çekçek.
o zaman görün neler olacak.

-Türkiye bu para bolluğunde cırcır böceği miseli ÇALDI söyledi... şimdi kış geliyor...
eee 'yanlış yapmışız, aldanmışız, çok safmışısız' diyemeyeceklerine göre... bunun sorumluluğunu birilerine atacaklar, nasıl ki, 'birileri, paralel, darbeci, statükocu' ilan edildiyse, bu seferde 'faiz lobisi' ilan edildi. onlara atacaklar, Merkez Bankasına ve başkanına atacaklar, Ali Babacan ' a ve Ekonomi yönetimine atacaklar... biz yapmadık, onlar yaptı diyecekler. son günlerde suçlamalar arttı zatane.

-ECB (avrupa merkez bankası) da para genişlemesi yapmaya karar verdi. fakat onlar abd gibi para verip ne yaparsanız yapın demiyor. sektörüler ve proje bazlı verecekler. Abd olmazsa ab ' den para gelir diye düşünenler yanılıyor. AB para genişlemesinden bir euro bile gelmeyecek. hatta orta ve uzun vadede Türkiye ihracatının %40 ' ını yaptığı avrupaya ihracat azalacak, çünkü kendi şirketlerini destekleyecek, Türkiyeden mal almayacaklar..

- Rusya ' yı krize soktular, rusyadan turist de gelmeyecek...

- bakmayın iki de bir Merkez Bankasında 135 milyar dolar para var, güçlü bir merkez bankası var, kriz falan çıkmaz demelerine. Merkez bankasındaki para dış yatırımcının garanti parasıdır. yani çıkmak istediğinde merkez bankasından parasını alır ve çıkar. Merkez bankasında, kullanılarbilir rezev 35-40 milyar dolar kadardır. geri kalanı bankaların zorunlu karşılık paralarıdır. onları kullanamaz.
Rusya Merkez Bankasının 450-500 milyar dolar rezervi vardı. ruble değer kaybedip, yabancılar çıkmaya başlayınca merkez bankası para satmaya başladı, rubleye değer kazandırmak, doları dövizi düşürmek için, 1 günde 30 milyar Dolar para verdi piyasaya 5-6 rublelik etkisi oldu sadece.
Rusya krize girdiğinden beri 200 milyar dolar para verdi piyasaya, yine de ruble iki kat değer kaybetti.. artık para vermeyi bıraktı. çünkü ne kadar para salarsan sal, dipsiz bir kuyu gibi, hiç etkili olmuyor.
aynı şey, geçen sene Türkiyede de olmuştu. 17-25 aralık rüşvet ve dolandırıcılık operasyonları sonrası, dolar artmaya başlamıştı, merkez bankası müdahale etti, 5 milyar dolar para sattı iki günde, sadece 3 kuruş düşürebildi doları...
o yüzden şimdi merkez bankası böyle doğrudan para satarak, bu selin önünde duramayacağını gördüğünden, doğrudan müdahale edemiyor.
asıl haziranda görün siz... abd fed faiz arttırmaya başladığında...
yapılan her oyun, seçimlere kadar.
sonrası tufan...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt