Don Afeti Mağduru Patatesçilere Destek Müjdesi

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta


Kasım ayında yaşanan don afetinden zarar gören patates üreticilerinin yüzünü güldürecek destek müjdesi Ak Parti Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi ' den geldi. Patates üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi için dekar başına 200 TL nakdi destek verilmesine dair kararnamenin imza aşamasında olduğu belirtilirken, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ' ye kayıtlı olan ve patates ürünlerinin yüzde 30 ya da üzerinde zarar gördüğü don afeti mağdurlarının rahat bir nefes alacağını kaydedildi.

Desteğin çıkmasında büyük çabaları ve gayretleri olan AK Partili Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi, afetin ilk gününden itibaren üreticilerin sıkıntılarını Meclise taşımış ve sürekli Bakanlarla yakın temasta olmuşlardı. Sorunu gündemden düşürmeyerek ciddi adımlar atılmasını sağlayan Alpaslan Kavaklıoğlu, son olarak da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' la görüşmüştü.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayı içerisinde meydana gelen don afeti nedeniyle patates ürünleri zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere telafi edici destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin kararnamenin 2 Mayıs tarihindeki Bakanlar Kurulunda görüşülerek imzaların atıldığı ve birkaç eksik Bakanın imzanın tamamlanmasıyla da yürürlüğe gireceği bildirildi. Don afetinin yaşandığı ilk günden beri çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yoğun bir çaba sarfeden, sorunu sürekli olarak Bakanlıklar nezdine taşıyan ve nakdi destek sağlanması için çalışmaların hızlanmasını sağlayan Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu açıklamasında '2011 yılında meydana gelen don afetleri nedeniyle patates ürünleri zarar gören çiftçilere telafi edici destekleme ödemesi yapılmasına dair kararname Bakanlar Kurulunda görüşüldü. Yakında resmi gazetede yayımlanmasıyla da yürürlüğe girecek ve çiftçilerimiz Ziraat Bankası aracılığıyla dekar başına 200 TL nakdi destek alabilecekler' dedi. Uygulamanın hayırlı ve Uğurlu olmasını dileyen Kavaklıoğlu, patates üreticilerinin diğer sorunları için de yakın takiplerinin süreceğini ifade etti.

Bakanlar Kurulunda görüşülerek karara bağlanan ve resmi gazetede yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek kararnamede 1 Kasım 2011 - 15 Kasım 2011 tarihleri arasında don afetine maruz kalan Niğde, Bitlis, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Van ve Aksaray illerinde patates ürünlerinin yüzde 30 ya da üzerinde zarar gördüğü il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen 2011 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere (kamu tüzel kişileri hariç) dekar başına 200 TL don afeti desteği ödeneceği belirtiliyor. Don afeti desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler sözkonusu Kararın yayımı tarihinden itibaren bir ay içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe ile müracaat edecekler.

Ödeme esasları ve finansman konusunda ise şu bilgiler verildi: 'Destekleme ödemeleri, il ve ilçe hasar tespit komisyonu kararları üzerine Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince ÇKS ' ye göre oluşturulacak icmaller esas alınarak Maliye Bakanlığı tarafından Bakanlık bütçesine ilave olarak aktarılacak ödenekten yapılır. Ödemeler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesine ilave olarak aktarılacak ödenekten kaynak aktarılmasını müteakiben Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. Bu Kararın uygulanması ile ilgili olarak çiftçiye yapılan nakdi ödeme tutarının yüzde 0,2 ' si Bankaya hizmet komisyonu olarak ödenir'
 
Katılım
04.02.2012
Mesajlar
4,538
Konum
Adana
Ynt: Don Afeti Mağduru Patatesçilere Destek Müjdesi

Hiç ödemesin daha iyi..Patateste dekara 2000 tl ' ya yakın masraf var.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt