Dünyanın en tehlikeli yolu Bayburt'ta

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.bayburtsila.com/cevre/dunyanin-en-tehlikeli-yolu-bayburtta-h6762.html

www.dangerousroads.org isimli site, dünyanın en tehlikeli yollarını araştırıyor ve tanıtıyor. D915 nolu Bayburt yolu site kullanıcıları tarafından “Dünyanın en tehlikeli yolu” seçildi.

'Yakın zamana kadar yaylamıza ulaşım için yegane araç yolu idi. Yamaçta toplam dokuz keskin viraj vardır. Yolun en önemli özelliği 1917 Rus ihtilali öncesi Karadeniz
Bölgesi ' ne kadar ilerleyen Ruslar tarafından ilçe halkına yaptırmış olmasıdır. Yerin kayalık olması, yolun günümüze kadar gelmesini ve hala işler vaziyette kalmasını sağlamıştır.
Ancak buralarda araç kullanmak her yiğidin harcı değildir. Öyle ki, yaylaya çıkım sezonunda araçlar buraya geldiğinde, araçta sadace iki kişi kalır.
Bunlardan biri aracı kullanan kişi diğeri de, varsa, muavini. Diğer yolcular patika yollardan dağın tepesindeki son viraja kadar yaya giderlerdi.
Yaylaya alternatif yol yapıldığı için bu yolu çok nadir kullanmaktayız.
Fotoğrafı çektiğim nokta ise “ Demirkapı” ismini taşır. Neden Taşkapı denmedi bilmem ama burada 100 metreden uzun bir kaya kazmalarla oyularak bu yol açılmış. Çocukluğumda bu yoldan yaylaya giderken şöförler Demirkapı ' ya kadar Kuran Demirkapı ' dan sonra ise kemençe dinletirlerdi bizlere.'
Bülent Hakan Altuncu

Ynt: Dünyanın en tehlikeli yolu Bayburt'ta

bu yollardan Niva ile geçtim niva tam bi keçi ve bu yollar için biçilmiş kaftan:) tata pikapla ile geçtim o da güzel..

en son bi düşüncesiz, oruç kafa anımda zetorla arkada römorkla geçen bi yaylaya çıktım.. kimseyi bulamadılar, ikna edemediler herhalde bizi buldular anlaştık.. telekomun koyteynır römorka konup 3 km taşınacak işin hepsi bu..

iyi gidip 5 dakka halledelim gezip gelelim dedik..

Şekersu yaylası Trabzon sınırında ama Bayburtta 50 km..

gitmem: 4 saate yakın

dönmem: 8 saate yakın (karanlık çöktü+sis 9 km yolu 2 saate anca gittik!) seri 4 ile çıktığım yerleri takviye 4 ile anca indim.. mecbur yol vere ala.. freni değil sürekli motor frenini kullanarak..

iş 1-2 saat yol 12 saat sürdü! yaylaya 5 metrelik römorka kepçeli motorla çıkan İLK tek olduk galiba! bi daha römorkla gitmem ama.. nerdeyse tövbe ettim! en azından bizim römorkla gitmem..

rakım 2500 metre isteyen inanmasın.. bikaç gün önce karın yanında fotoğraf çekildik o kadar, bildiğin karlar halen erimemiş.. az daha gitsem çaykara/uzungöle inecektim..

Gassal link=topic=84630.msg1011388#msg1011388 date=1435741926' Alıntı:
Umut abi zetoru denemek için sonunda uygun bir yer buldun. hem de yanıbaşındaymış :)
14 tonluk römorkla vur gitsin abi :)

valla aynı zamana denk geldi mesajlar.. bizim römork + motorun kepçe.. bildiğim kısa dorse tır oluyo.. yaylaya bi daha para değil altın verseler tövbe ettim diyim anla:) sadece kelle giderim o kadar..

bazı yerlerde kıl payı dönebildim.. yol verip almasan köprüde karşılaşan keçiler gibi kalıyon o kadar..

ha çıkması eğlence seri 4-5 ile bana mısın demedi römorkla ama inmede frene güvenmedim nerdeyse HİÇ frene basmadan hep motor freniyle indim..

ama yaylacılar doğuştan alışmışlar.. adam siste, karanlıkta gidip geliyo o yollarda..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84630.msg1011332#msg1011332 date=1435698816' Alıntı:
dehşet duyguları yaşatıyor ..
resme bile bakarken insanın başı dönüyor..

yusuf Allah ' dan yolda böyle görmüyon sadece yolu görüyon, yada yola odaklanıyon.. uzaklara bakıyon böyle çok net görsen yol bitmez zaten:)

Yol supermis umut abi bizim koyun tarla yolları gibi ama rakımı yuksekmis bizdeki tarla yollarida boyle dönünce römork uçurumdan geliyo :) köyün rakimi 1100 filan tarlalarda 1300 civarı vardır köyü düz olanlar korkup traktorden iniyo bizim yolu görünce ama sizinkiler.daha güzelmiş :D

Uzaktan çekilmiş fotoğrafta sanki elle çizmiş gibi gözüküyor, yakına gelince iş değişmiş :D yolda darmış iki araç yanyana geçemez sanırım

yusuf zetorun römorka bank atıp, halı serip turistik gezi işine mi girsek ne dersin 1 römork 20-30 kişi alsa şu kadar para alsak kelle başı:)

şaka bi yana temmuz da bile kar olan, tertemiz bi ekoloji.. eti-sütü-balı İLAÇ.. 10 doktora bedel yerler.. havası vs çok başka yerler..