Et ırkı inek sürüsü, yemleme

650 kg, 2 ya da daha çok buzağılamış, inek sürüsüne yemleme ile bakmak, kazançlı mı?

650 kg ağırlıktaki, bir inek yılda ne kadar yem yer?

ton/inek/yıl:

yonca 0,011
buğday/arpa/tri-kale kuru otu 1,216
buğday sapı/balya 2,517
mısır silajı%33KM 2,702
arpa posası 0,848
ayçiçek küspesi 0,216
mıneral (CaP) 0,006
tuz 0,014
memer 0,008
vitamin premiks

yaklaşık yem maliyeti: 2413 tl

sütten kesilmiş, 225-250 kg, bir besi danası ya da düvesinin 5000-7000 tl olduğu kabul edilirse;

küçük işletmelerde, yemleme ile et ırkı inek sürüsü bakmak (30-50 baş), kazançlı olur mu?

• Beğen
Tepkiler: murat akpinar
Bence ana ve buzagizi yıllık 3000-3500 aralığında mal olursa karlı olur. Bu 500 TL aralık ölen buzagilarin ve gecikecek tohumlama 'nin maliyetinin satılabilecek olanlara bolunmesinden dolayıdır. Yani satılacak dana ve duvelerin gerçek maliyeti bu olursa sistem karlı olur maliyet 3500 rakamından az olursa düve saklayıp sürü büyütmek olabir. Bence enkarli hayvancılık olur ama dana satip besiye girmeyerek.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Bir nokta daha var hamile anaç pahalı olduğundan boş duve alınacaksa 3-4 ay ilk bakımı sonrası asilanacaksa 9ay hamilelik ve 6ay dana satışa kadar toplam 18-19.ay ilk satışa kadar cepten harcanacak. Yıllık 3500 masraf ortalama günlük 8 TL demektir yani 19.ay x 30 gün x 8 yapar yaklaşık 4500-5000 TL anaç başına (elbette ilk satılan danslarını annesi dört aylık hamile olacak ikinciye ).Anaç başına ilk dana satılıp para gelene kadar 5000 TL yakını para cepten harcanacak. Hazırlıklı olmak.ve bu parayı duve alım. fiyatı üzerine ekleyerek hesaplamak lazim çünkü ilk dana satılana kadar hiç gelir yok hep cepten gidecek.. Demekki sistemin dönüse geçişi yaklaşık iki yıl dayanabilene gerisi kolay ve karlı olur.

• Beğen
Bir nokta daha var hamile anaç pahalı olduğundan boş duve alınacaksa 3-4 ay ilk bakımı sonrası asilanacaksa 9ay hamilelik ve 6ay dana satışa kadar toplam 18-19.ay ilk satışa kadar cepten harcanacak. Yıllık 3500 masraf ortalama günlük 8 TL demektir yani 19.ay x 30 gün x 8 yapar yaklaşık 4500-5000 TL anaç başına (elbette ilk satılan danslarını annesi dört aylık hamile olacak ikinciye ).Anaç başına ilk dana satılıp para gelene kadar 5000 TL yakını para cepten harcanacak. Hazırlıklı olmak.ve bu parayı duve alım. fiyatı üzerine ekleyerek hesaplamak lazim çünkü ilk dana satılana kadar hiç gelir yok hep cepten gidecek.. Demekki sistemin dönüse geçişi yaklaşık iki yıl dayanabilene gerisi kolay ve karlı olur.
İşte bir kere dönere geçse iş dana satışı başlasa dediğin gibi gerisi kolay
Sutte gelir aylık diye bırakamıyoruz
Hele birde kooptan avans işi var para yetmeyince ver diyorsun şukadar para çıkarıp veriyor başkan
Ben süt ırkı ağırlıklı bakiyorum su an ama et ırkı olsa hayvanlar hem sağım yapmadan hemde fabrika yemi vermeden bakarim
İşçilik hafif olur

Ismail birkaç tanesine limuzin spermi attırsan erkekleri dana olarak satar disileri tutar onlara angus atarsın dogumlari uygun düşerse kesene kadar merada bakarsın mera olunca beşi uzun sürer ye siz günde iki kilo olmaz ama karı iyi olur. Zaten fazla dışı olmaz erkek seçimli sperma atarsin.

Ismail birkaç tanesine limuzin spermi attırsan erkekleri dana olarak satar disileri tutar onlara angus atarsın dogumlari uygun düşerse kesene kadar merada bakarsın mera olunca beşi uzun sürer ye siz günde iki kilo olmaz ama karı iyi olur. Zaten fazla dışı olmaz erkek seçimli sperma atarsin.
Limuzin yok şimdilik 2 adet montofon m. var 3 . Buzağı ya gebe norvec kırmızısi tohumladik montofonlar süper hem et hem sutte hemde iri hayvanlar sürüde hosteinlere baskin geliyorlar hic biri yanına yaklasamiyor
Simental m. Var 3 tane sütleri motofona göre az boylarida alçak biri 3. Buzağı yı yapti hep ayni ayda subatta dogurmus yilda bir buzağı guzel
3 tane angus m. Duve var daha tohumlamadim
Bu yil bir tane Sarole tohum zor doğurdu anać kuvvetli bir hostein buzağı da dogumdan hemen sonra öldü
Elimizde yeterince anaç olunca et irki tohum atip erkek dışı satiyoruz
Sut işi zor
Gecen gün birde baktim 5 aylik gebe hostein meme ucu çeşme gibi kaniyor üstüne bastı galiba dağılmış duzeltemedik gitti meme körelidi boş olsa kestircem ama gebe
Ama dediğim gibi süt isinden yoruldum

Montafon inekleri buzağıları yanında gündüz meraya salıp akşam ahıra geldiğinde buzağıları ayırıp sadece sabahları tek sağım yapıp hem kârlılığı artırıp hemde işçiliği düşürebilirmiyiz.
7 ay mera ve sabahları kaba yem desteği yapma imkanı var. Dışardan kaba yem almadan kesif yemi kendimiz yaparak kışı geçirecez. İnekler etçi danalarla tohumlanacak.
Bu konudaki görüşleriniz nedir?

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Montafon inekleri buzağıları yanında gündüz meraya salıp akşam ahıra geldiğinde buzağıları ayırıp sadece sabahları tek sağım yapıp hem kârlılığı artırıp hemde işçiliği düşürebilirmiyiz.
7 ay mera ve sabahları kaba yem desteği yapma imkanı var. Dışardan kaba yem almadan kesif yemi kendimiz yaparak kışı geçirecez. İnekler etçi danalarla tohumlanacak.
Bu konudaki görüşleriniz nedir?
Bence mera uzak değilse olur
Anneli buzağı li sistemde dişiler de sütü unutmama anenin buzağı ya süt saklaması sütünü vermemesi gibi degisik küçük sorunlar olabilir
Hayvancilik uzun dönemli iş
Kendine bolgene uygun sistemi çabuk yakalayamasanda azmedince sistem yerine oturur

Mera yakın en fazla üç km otlayaak gidip gelecek. Ne kadar süt çıkarsa allah bereket versin dicez.Sağımdaki bi amaçta buzağıya süt fazla gelmemesi için,tabi sağılan sütün geliri hayvancılıktaki dalgalanmalarıda sübvanse edecek.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Mera yakın en fazla üç km otlayaak gidip gelecek. Ne kadar süt çıkarsa allah bereket versin dicez.Sağımdaki bi amaçta buzağıya süt fazla gelmemesi için,tabi sağılan sütün geliri hayvancılıktaki dalgalanmalarıda sübvanse edecek.
Cok guzel bir konu olmus ancak buzagi isi biraz zor gibi geliyor bana yalniz adam kalabalik olsa biraz daha kolay gibi olur

Nurullah bey;

Sadece hayvancılık (veya çiftçilik) değil, ne olursa olsun; işletmenin sağlam bir pazarlaması yok ise, o işletmenin kar etmesi mümkün olmaz.

Mesela; Günlük ort. 30 litre süt veren, 100 Holstein ırkı hayvanı olan bir süt işletmesi zarar edip, bir süre sonra kapanırken,
Günlük ort. 10 litre süt veren, 30 Jersey ırkı hayvanı olan başka bir işletme; kar edip, büyüyüp, sürekliliğini devam ettirebilir.

Bunu belirleyen ana etmen de; "PAZARLAMA" politikası. Pazarlama politikanız ne kadar doğru olursa, o oranda hayvanlarınıza verdiğiniz yemi kendiniz mi üretiyorsunuz yoksa dışarıdan mı temin ediyorsunuz o kadar önemli olmaz. Önemlidir.. Ama, işletmenin sürdürülebilirliği ni etkileyen çok önemli bir kalem olmaz.

Hastalık riski ve mevsim kisaligindan bir de hayvana çoğalinca. komşularla anlasmazlimtan dolayı en ucuz araziye suni mera bana cazip. Gezinmeye alanı geniş açık sistem tesis olsa yanında ya yakınında suni mera ve reygras bicip hayvana taze versen, bir tarlada silajluk mısır/ arpa yapılsa mera otu ve reygrasun artani balyansa hiç yemsiz yapilabir. Sadece buzagiyi yeme istirmak için çok az yem masrafı ur. Mecraya çıkartılan sürü hastalık bölgeye gelince büyük risk.

• Beğen
Nurullah bey;

Sadece hayvancılık (veya çiftçilik) değil, ne olursa olsun; işletmenin sağlam bir pazarlaması yok ise, o işletmenin kar etmesi mümkün olmaz.

Mesela; Günlük ort. 30 litre süt veren, 100 Holstein ırkı hayvanı olan bir süt işletmesi zarar edip, bir süre sonra kapanırken,
Günlük ort. 10 litre süt veren, 30 Jersey ırkı hayvanı olan başka bir işletme; kar edip, büyüyüp, sürekliliğini devam ettirebilir.

Bunu belirleyen ana etmen de; "PAZARLAMA" politikası. Pazarlama politikanız ne kadar doğru olursa olsun, o oranda hayvanlarınıza verdiğiniz yemi kendiniz mi üretiyorsunuz yoksa dışarıdan mı temin ediyorsunuz o kadar önemli olmaz. Önemlidir.. Ama, işletmenin sürdürülebilirliği ni etkileyen çok önemli bir kalem olmaz.
Bende siz gibi düşünüyorum. iyi bir pazarlama sistemi geliştirmek gerekli. Bence düşük fiyatlardan süt satmaktansa buzağı içsin. En yüksek kârlılık mera imkanı, kaba yem üretimi ve sütü parekende veya işleyip satmak. Sütü en az ort 2.5 tl ye gelecek sekilde değerlendirmeyi düşünüyorum bu fiyatları yakalarsak sağıma devam ederiz yoksa sadece buzağı işi yaparız.

• Beğen
Sizin kapalı ahir ikibin metrekare diye hatırlıyorum, şutu isleyecekseniz bence en iyisi kasar yapmak makinaları sizin yatırım yanında çok ucuz ikinci eli de var. Satılık kaşar hattı diye arayın bulursunuz kapasitemiz çok max dışarıdan süt almazsanız ucuza ufak tesis olur.

Ancak ben hem süt hem dana hem beşi olay ona karşıyım birisini seçip uzmanlaşmak lazım. Dana yapana fazla kaba yem değil ot lazım süt yapana üreteceği keşif yem lazım besuciye de uretebildikletinden yapacağı yem lazım. Ana uğraşı seçilince işin ziraat kısmı belirlenmiş oluyor. Hesaplarına göre en iyisi karlisi dana satışı. Ancak alınacak anaca ortalama onbin desek ilk dana satilana kadar beşbin masraf desek her anaç için sermaye onbesbin olmalı ki iş dönmeye başlasin.

Sizin kapalı ahir ikibin metrekare diye hatırlıyorum, şutu isleyecekseniz bence en iyisi kasar yapmak makinaları sizin yatırım yanında çok ucuz ikinci eli de var. Satılık kaşar hattı diye arayın bulursunuz kapasitemiz çok max dışarıdan süt almazsanız ucuza ufak tesis olur.

Ancak ben hem süt hem dana hem beşi olay ona karşıyım birisini seçip uzmanlaşmak lazım. Dana yapana fazla kaba yem değil ot lazım süt yapana üreteceği keşif yem lazım besuciye de uretebildikletinden yapacağı yem lazım. Ana uğraşı seçilince işin ziraat kısmı belirlenmiş oluyor. Hesaplarına göre en iyisi karlisi dana satışı. Ancak alınacak anaca ortalama onbin desek ilk dana satilana kadar beşbin masraf desek her anaç için sermaye onbesbin olmalı ki iş dönmeye başlasin.

KIZILTAN Bey;

Biliyorsunuz ben çiftçi değilim. Ama yediklerimizden içtiklerimizden ve aldıklarımızdan, çifçilikte karlılığın yükseltilmesi, yükseltilen bu kazançlar ile yapılan yatırımlar ile işletmenin sürekliliğinin sağlanması konusunda az da olsa bizimde görüşlerimiz oluyor.

Ben bu işi yapacak olsaydım; "BEN SÜTÜMÜ KESİNLİKLE KOOPARATİF" lere vermezdim. Sebebi de; satış fiyatını benim değil, başkalarının belirlediği bir fiyatdan verilen üründen kesinlikle kar edemeyeceğim olurdu.

İstanbul da oturuyorum. Benim hanım Kocaeli (İzmit) deki bir çiftliğin her hafta kapıya getirdi süt den alıyor. Bundan kendisi peynir, yoğurt, tereyağ yapıyor onu tüketiyoruz. O sütten yapılan ürünlerin tadına doyum olmuyor. Kesinlikle market den kg. mını 75 TL ye aldığımız peynirinden daha kaliteli bir ürün elde ediyoruz. Ama süt ün litresi ni kaçtan alıyor biliyor musunuz? Litresi 5,5 TL. Peynir de satıyormuş; KG mı 45 TL.

Yani helal olsun bu işletmeye..! Üretiyor ve karlı olarak fiyatını kendisinin belirlediği ürününü kendisi satıyor.

Kısacası kar etmek için Besi mi? yoksa Süt mü? diye bir sorusunun yerine en doğru soru; bu işletmenin pazarlama politikası ne olacak? olmalı.

Bulundugun mevki de önemli mesela sehirde sut de satilabilir ama isci lazim musteri lazim mesela uzumden pekmez yapiyoruz 25 tl ye dahi zor satiyorsun oysa markette kotu recel kac lira olmus bir cok etmen var

çiftçigardo kardeşim;

Ürettiğin doğal ve sağlıklı pekmezini zor lanarak satıyorsan (Üstelik Ankara gibi büyük bir ilin dibinde); pazarlama kanallarını açmanın yöntemlerini bulmaya çalışacaksın.

Ben de çiftçi değilim.ama üretimin konusu ne olursa olsun kurallar aynı, fiyatı ve satış zamanını sen söyleyeceksin çok yerine ucuza ureteceksin. Satamadigin mali üretme, aracıya calisma. Kuralım bu.