fabrika yemi kullanmadan DÜVE bakılır mı?

et ırkı düve büyütmede, saman,yonca,arpa ile, fabrika yemi kullanmadan yemleme yapılır mı? mesela günlük 0,6-0,7 kg ağırlık artışları ile.

yem:

-saman
-yonca
-arpa
-tuz-mineral-vitamin

günlük 2 kg yonca verilmesi halinde, ne kadar saman, arpa kullanılır? hayvan ağırlığının % si olarak?

et ırkı düve büyütmede, saman,yonca,arpa ile, fabrika yemi kullanmadan yemleme yapılır mı? mesela günlük 0,6-0,7 kg ağırlık artışları ile.

yem:

-saman
-yonca
-arpa
-tuz-mineral-vitamin

günlük 2 kg yonca verilmesi halinde, ne kadar saman, arpa kullanılır? hayvan ağırlığının % si olarak?

Suni yemler daha yeni çıktı sayılır, eskiden yem yoktu ki:)

Çok eskiden kedi imkanlarımla çok dana yetiştirdim ve çok kar etmiştim

kesif yemlerin yarısı mısırdan oluşur.verdiğiniz rasyona mısır sılajı ve fiğ balyası eklerseniz kesif yeme gerek kalmadan ihtiyaç olan rasyona ulaşabilirsiniz.tabi aldığınız yada yetiştirdiğiniz mısır sılajı arpa ve yoncanın besin değerleri size en sağlıklı sonucu verecektir.hayvanın günlük kaç kilo artacağını hayvanın cinsi ve hazırladığınız rasyonun besin değerlerini ölçmeden doğru bir sonuç beklemek yanlış olur

Saman, yonca, mısır silajı veya yaş pancar posası ile beslenebilir (Günlük 5-6 tl arası) ve yavru doğduğunda 2-3 kg süt yemi ile anaç sürüye bakılabilir, bu konuyu çok araştırdım, Prof. İsmet Türkmen'de dahil birçok kişiye fikirlerini sordum. Kağıt üzerinde avantajlı gözükmesine rağmen malesef herkesin dediği, bu iş modelinin karlılığı için anaç sürünün en az 6 ay verimli bir meradan faydalanması aksi halde devamlılığın olmayacağı idi. Kars, Ardahan gibi bölgelere çok uygun bir model ama iç anadolu ve batıda zor gözüküyor. Mevcut canlı hayvan fiyatlarına göre hala yapılabilir gibi gözükmesine rağmen piyasadaki en ufak bir fiyat gerilemesinde sıkıntıya girilir.

Atalarımız önceden fabrika yemimi kullanıyormuş?
Ya da yurt dışında ne kadar kullanılıyor?
Bizleri hazıra alıştıran bir politika bence imkanı ve arazisi olanlar için fabrika yemi olmadan hertürlü besi yapılır..
Saygılar

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Fabrika yemini, mısır ve samanı boşverin. Bütün hastalıklar bunlardan doğar. Tarlada yetişmiş yem bitkilerini (yonca-caramba-rygrass-yem şalgamı-lenox-fiğ-tritikale-çayır-mera otu...vs) kullanın.

yem:

-saman
-yonca
-arpa
-tuz-mineral-vitamin

Hocam sizin bu verdiginiz yemlerl suan etci duve bakilirmi? Veya etci gebe duve?

Gayet güzel bakılır hocam,süt beklentisi olmayan etçi ırklarda hayvanın canlı ağırlığının %2 si kadar yani yaşam payını vermek yeterlidir.Damızlık Angus yetiştiriciliği yapıyorum,hayvanlarımın hiçbiri kaba yem ve mera otu dışında birşey yemez. IMG_3083.JPGIMG_3230.JPGIMG_2636.JPGIMG_3088.JPG

Ömründe fabrika yemi görmemiş Angus'larım,kararı siz verin.

Masallah kardesim nazar degmesin hayvanlarin cok guzel. Bende mera imkani yok yari acik ciftligimde kaba yemle bakmayi dusunuyorum. Ama merak ettigim koşın nasil bir yemleme yapiyorsunuz veya mera da ki ot bittiginde. Hangi kaba yemleri veriyorsunuz? Ve kendi dogum yapiyorlar mi? Dogum konusunda hic bir sikinti yasadiniz mi?

Mera olmadan et ırkı hayvan beslemek çok zor kendi kaba yeminizi üretirseniz bir nebze faydası olur tabi ama özellikle Angus gibi meradan faydalanma oranı yüksek ırkları dışarı çıkarabildiğiniz hergün karlılık artar.
Doğumlara bugüne kadar hiç müdahale etmedik kendileri çok kolay bir şekilde doğururlar,hatta çoğunlukla merada iken yapıyorlar doğumu,buzağısı hemen ayaklanıp anasını emer,1 hafta sonrada annesiyle beraber meraya çıkar,çok sağlam ve dayanıklı bir ırk,rutin aşılar dışında veteriner girmez çiftliğe.
Kışın dediğim gibi yaşam payı olarak(ölmeyecek kadar) yonca,yulaf otu ve Mısır slajı ile yetiniyoruz.Öyle özel bir besleme rasyonumuz yok.Tabi kışın kar bile yağsa yine güdülüyor,dağa taşada olsa gönderiyorum gütmeye çobanla,Anguslar saman niyetinede olsa yiyecek birşeyler buluyor.

Nasıl işler memnunmusun
Ben süt isi yapıyorum pek tadim yok
3 tane angus duvem var hosteinden doğdu
Yavaş yavaş sut işini birakmak istiyorum
20 yılı geçti bu islerin içindeyim yorgunluk var bu yıl dahada kötü oldu

Evet malum Türkiye'deki ekonomik durum ve hayvancılığın geldiği nokta ortada ama Damızlık yetiştirmek değişen piyasa koşullarına uyum sağlamayı kolaylaştırıyor.En azından yem ve süt fabrikalarına bağımlılığım yok çok şükür.

Evet malum Türkiye'deki ekonomik durum ve hayvancılığın geldiği nokta ortada ama Damızlık yetiştirmek değişen piyasa koşullarına uyum sağlamayı kolaylaştırıyor.En azından yem ve süt fabrikalarına bağımlılığım yok çok şükür.
Aynen Allah işinizi rast getirsin
Biz süt işine takildik kaldik pek tat yok
Neyse konu yem işi konuyu degistirmeyelim konu güzel

Gayet güzel bakılır hocam,süt beklentisi olmayan etçi ırklarda hayvanın canlı ağırlığının %2 si kadar yani yaşam payını vermek yeterlidir.Damızlık Angus yetiştiriciliği yapıyorum,hayvanlarımın hiçbiri kaba yem ve mera otu dışında birşey yemez.Ekli dosyayı görüntüle 31185Ekli dosyayı görüntüle 31186Ekli dosyayı görüntüle 31187Ekli dosyayı görüntüle 31188
Hocam hayvan sayınız çok görünüyor maşallah. Kaç hayvanı merada kac kişiyle yönetebiliyorsunuz?