• Haftanın Videoları:
  Eskiden Çiftçilik Nasıldı? | Kudret Amcamız Tecrübelerini Anlatıyor. İzlemek için tıklayınız.
  Her Yerde Biçerdöver Kullanılmıyor | Atla Sap Toplamak, Patozla Harman Yapmak. İzlemek için tıklayınız.
  Küçük Operatör Erkunt ve Kepçeyi Güzel Kullanıyor. İzlemek için tıklayınız.

Fosfonik Asit (Fosforöz Asit)

Katılım
18.01.2020
Mesajlar
60
Konum
Bandırma

Fosfonik asit direk olarak toprağa ya da yapraktan bitkiye uygulanabilir mi ? Daha önce denemiş biri var mı ? Ya da Mühendisler daha iyi bilir içeriğini mantar ilaçları yapımında da kullanılıyormuş ve mantar hastalıklarına karşı koruyuculuk da sağlayabiliyor sanırım. Ve yapraktan da alınabilirliği yüksek olan fosfor içeriği var. Bunu buğdaya uygulama şansımız olabilir mi ?


Fosfor trioksidin soğuk su ile reaksiyonundan elde edilir:


P 2 O 3 +3H 2 O › 2H 3 PO 3


Beyaz bir katıdır. 74°C’de erir. Suda hemen çözünür. Üç tane protonu olduğu halde, iki değerlikli asittir ve fosfat asidinden daha kuvvetlidir.
Fosfor asidi olarak da tanımlanmaktadır. 3 Hidrojen 3 Oksijen 1 tane de Fosfor elementinden oluşmaktadır. Katı formda olan tek bir pentavalent fosforun bir tek hidrojen ve 2 hidroksi gruba kovalent yapıda bağlandığı ve bir çift bağ ile bir oksijene bağlanan bir fosfor oksoasittir.

Higroskopik yapıda havaya duyarlı bir kimyasaldır.
Kararlı bir yapı sergiler fakat güçlü üstleri ile uyumsuz bir kimyasaldır.
Oksijeni havadan kolayca emerek fosforik asit oluşturabilir.
Fosforöz asit aminler ve inorganik hidroksitler ile egzotermik olarak reaksiyona girerek tuzları oluşturur.


 • Yapraklara uygulanırsa kolayca absorbe edilir ve floem ile aşağı doğru tüm bitkiye ve köklere taşınır.
 • Köklere uygulanırsa kolayca absorbe edilir ve ksilem ile yukarı doğru taşınır.
 • Bitki tarafından sistemik olarak çok hızlı bir şekilde alınır.
 • Yüksek oranda fosfor içermesinden dolayı bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirir, bitkide hastalıklara karşı mukavemet sağlar.
 • Bitkinin doğal savunma sistemini aktive ederek antimiktobiyal özellikteki bazı bileşiklerin ve fitoaleksinlerin birikimini teşvik eder
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
60
Konum
Bandırma
%98 fosfor içeriği yazıyor , kg fiyatı 2,5-3 tl arası. Yapraktan alınabilir bir fosfor kaynağı ise yani söylendiği gibi yapraktan kolayca alınabilen yapıda bir fosforsa yaprak gübrelemesinde fosfor eksikliğini gidermek için çok etkili olmaz mı ? Aynı zamanda fungisit özelliği de bulunmakta. Küf, pas, kökboğaz hastalıklarına karşı koruma da sağlayabilir

Aktif Madde İçerik (%H3PO3) %98,5
Klor İçeriği (%Cl-) 0,010
Demir (ppm Fe) 5043
Sülfat (% SO4-2) 0,0080
Fosfat (% PO4-3) 0,20
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
60
Konum
Bandırma

Kg fiyatını yanlış yazmışım pardon. 25 kglık çuvallar piyasada 500-800 tl arası belki farklı fiyat veren kimya fabrikaları da olabilir bilmiyorum.

%98 fosfor içeriği var, toprak üstü uygulaması olur mu bilmiyorum. Yapraktan uygulanabileceğini iddia edenler var dekara 100 gram uygulansa ve cidden yapraktan alımı iddia edildiği gibiyse 25 kglık bir çuval 250 dekar yere yeter. Dekar maliyeti 2-3 tl gibi bir tutar olur. Dekara 98 gram fosforun direk yapraktan alımı yazlık kışlık bir çok bitkide çiçeklenme öncesi gelişimi oldukça hızlandırır diye düşünüyorum.

Ancak yanıcı yakıcı bir madde, solumamak çıplak elle temas etmemek tozunun göze hiçbirşekilde yakalaşmaması gerekiyor. Suda çözündükten sonra sıkıntı olacağını sanmıyorum ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Fungusit etkisinin ne derecede olduğunu tahmin edemiyorum ama pas küf kökboğaz gibi hastalıklara karşı bitkinin direncini arttırdığı iddia ediliyor.

Denemekte fayda var ama neyle karışır ne şekilde atılmalı, kimya bilgisi olan birinin bir mühendisin araştırması açıklaması çok iyi olurdu.
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
60
Konum
Bandırma
Faydalı olabilecek bir yazıyı da aşağıya bırakıyorum;


Yabancı birçok marka aşağıda sözü edilen fosfit-çinko / fosfit/bakır veya ek olarak fosfit/potasyum şeklinde sıvı yaprak gübreleri üretilmiş. Yavaş yavaş Türkiye'ye de girmiş ancak fiyatları cidden çok pahalı. Ham halinde saf olarak fosfonit asidi bulabiliyoruz fiyatı da hazır yaprak gübrelerine oranla cidden fazlasıyla düşük maliyetli oluyor. Yapraktan alınabilir türden fosfor içeriği ayrıca EDTA şelatından daha iyi olduğu iddia edilen çinko / bakır ile birlikte verilebilmesinin bir yolunu bulabilirsek çok faydasını göreceğimize inanıyorum.

Hali hazırda sebze ve meyvelerde ağırlıklı olmak üzere fungusitlerin içeriğinde yoğun olarak da kullanılmaktadır.
FOSFOR İÇERİKLİ GÜBRELERİN YAPRAK GÜBRESİ OLARAK KULLANIMI

Bitkilerin çiçek açma ve çiçekten meyveye dönme dönemlerinde artan fosfor ihtiyacını karşılamak için yapraktan fosfor uygulaması gerekmektedir.

Suda çözünebilir fosfor bileşiklerini incelediğimizde kullanabileceğimiz fosfor kaynağının fosfat (PO4)3- veya fosfonat (= fosfit) (PO3)3- bileşikleri olabileceğini görürüz.

Fosfat bileşikleri bitki yaprakları tarafından çok düşük düzeylerde alınmaktadır. Bu sebeple kısa sürede karşılanması gereken yüksek fosfor ihtiyacı fosfat içerikli yaprak gübreleri ile karşılanamamaktadır. Fosfat içerikli gübrelerin yapraktan kullanımı istenilen sonuçları vermediğinden fosfonat (=fosfit) içerikli yaprak gübrelerinin kullanımı üzerinde araştırmalar yapılmıştır.

1950 de Argonomy Journal da fosfonik asitin kullanımından söz edilmiştir. Daha sonraki yıllarda fosfonatların fungusit özelliğinden faydalanılarak Aluminyum-tris (O-etil fosfonat), ticari ismi ile fosetilaliminyum, fungusit olarak kullanılmaya başlamıştır. Halen de yüksek fiyatına rağmen başarılı olarak kullanılmaktadır.1983 baskılı Merc index de yapraktan kalsiyumfosfonat kullanımı hakkında açıklama vardır. Ancak fosfonikasit ve tuzlarının okside olarak süratle fosfat bileşiklerine dönüşmesi her fosfonatın yapraktan kullanılmaması gerektiğini gösterir. Kullanılacak fosfonat bitki tarafından alınıncaya kadar başka bir kimyasal forma dönüşmemelidir. Bu kimyasallar da genellikle fosfonikasitin organik bileşikleridir.

1990 da Lovatt’ ın araştırmaları bazı fosfonatların yapraktan ve topraktan pH 5 – 7 aralığında başarı ile kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Yine Lovatt’ ın araştırmaları bu fosfonikasit türevlerinin Rizotonica solani, Botrytis cinerea, Piricularia oryzae, Plasmapora viticolia, Phytopthora cinnamoni ve Phytophtora parasitica ya etkili olduğunu göstermiştir.

Fosfonikasit in uygun organik bileşikleri ile bakır ve çinko şelatlanır. Bu kimyasalların kullanımı ile çinko ve bakır bitki tarafından EDTA lı şelatlarına göre daha hızlı alınmakta, etki kendisini daha kısa zamanda göstermektedir. Çinkofosfonat ve bakırfosfonat guruplarının karışım halinde kullanımı çiçeklenme öncesindeki yüksek fosfor, bakır ve çinko ihtiyacını süratli ve emniyetli şekilde gidermektedir.

Narenciyede hasattan bir ay önce yapraktan fosfonat (=fosfit) uygulaması meyve suyunun brix değerini ve şeker oranını artırmaktadır.

Fosfonik asit türevlerinin topraktan kullanımı da fosfat türevlerine göre daha olumlu etkiler ortaya koyar. Fosfat içerikli gübreler toprakta mikroorganizma faaliyetlerini azaltmakta, mychorizza gibi faydalı mantarların gelişimini engellemektedir. Fosfonatların bu tür olumsuz etkilerine rastlanmamıştır.

Halen fosfonat bileşikleri fosfat bileşiklerine göre çok pahalıdır. Bugün fosfonatlar sadece damlama sulama kullanılan tesislerde boruların içerisinde biriken kalsiyumu sistemden uzaklaştırmak amacı ile kullanılmaktadır. Difosfonikasit türevleri kendi ağırlığının 1000 – 10000 katı kalsiyumu çözer ve fosforikasit yerine kullanmak en uygun çözümdür.

Son yıllarda ithal edilen fosfit içerikli yaprak gübreleri ya çok yüksek fiyatlarla piyasaya girdi veya fosfit içeriği kimyasal olarak dengeli olmayan, hızla bozunarak fosfata dönüşen kimyasallar içeriyordu. Şimdi Türkiye’de, ithal edilenlerin yaklaşık yarı fiyatına, fosfit içeriği bozunmayacak şekilde dengeli yaprak gübreleri üretilmektedir. Üretimde herhangi bir firmanın patentli yöntemi kullanılmadığından yurt dışına da bir patent ücreti ödenmemektedir.

Kişisel görüş ve deneyimime göre narenciye tesislerinde çiçek öncesi, çiçek sonrası ve hasattan bir ay önce fosfit içeriği kimyasal olarak dengeli (stabil) bir yaprak gübresi mutlaka kullanılmalıdır.
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt