• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

GDO Nedir? Ne Değildir?

Katılım
21.01.2011
Mesajlar
3,273
Konum
SAKARYA
Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?GDO Nedir, Ne Değildir? Zararları Nedir?
Domuz giribi aşısından sonra GDO tartışması aldı başını gidiyor. Bakan başka diyor; uzmanlar başka. Peki nedir bu GDO? İnsana zararları ne? Hangi ürünlerde var?

İhbar mektubuydu, eve dönüştü, domuz gribiydi derken bir GDO karmaşası eksikti hayatımızda; o da oldu; GDO ' lu ürünlerle ilgili tartışma vatandaşın gündemine oturdu..
Bakanlığın Meclis ' e yasa tasarısı olarak sunmadan çıkardığı yönetmelik birçok kesimden uzmanı ayağa kaldırırken; bakan eleştirilere karşı yönetmeliği savundu.. ' Biz bu ürünlerin ithalatını kontrol altına almak, engellemek için yönetmelik çıkardık ' dedi...

Kısacası yine olan vatandaşa oldu. GDO ' da her telden çalınan bu sözler kafaları karıştırdı... Vatandaş yine zor bir kararla karşı karşıya; bakana mı inanacak; uzmanlara mı?

Peki nedir bu GDO? Yıllarını bu konuları araştırmaya adamış uzmanları ayağa kaldıran ne? İnsana ne zarar veriyor?

GDO nedir?

Genleri bir canlıdan alıp başka bir canlıya nakletme işine ' Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) ' deniyor. Amaç sıcağa, soğuğa, böceklere ya da virüslere karşı dirençli yeni ' tür ' ler yaratmak. Kısacası açlığa çözüm. Çünkü GDO teknolojisiyle, çok daha fazla ürün elde edilmesi ve besin değerlerinin artırılması hedefleniyor. Ancak genetiği değiştirilmiş gıdaların sağlığa zararları tüm dünyada tartışma konuları arasında en önemli yer tutuyor.

Farklı gen türlerinin karıştırılması yoluyla elde edilen yeni organizmalar, GDO karşıtlarınca, ' Frankeştayn gıda ' olarak tanımlanıyor.

GDO ' lar üzerinde çok sayıda yöntem ve kimyasal madde kullanıldığı için daha çok az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde denendiği iddia ediliyor. Kısaca GDO ' ların deneme laboratuvarları fakir ülkeler...

Bağımsız araştırmalara göre GDO ' lu ürünlerin zararları ise şöyle:

ANTİBİYOTİĞE DİRENCİ VE ALERJİYİ ARTIRIYOR

- GDO ' lu tohumlar, antibiyotiklere karşı direnç, ağır alerji, uzun süreli hayvan deneylerinde organ hasarı, organlarda küçülme, kan biyokimyasında bozulma, kısırlık, ölü doğum oranında ciddi artış, gelecek nesillerde boy ve tartı eksikliği gibi olumsuzluklara yol açtığı ortaya çıkarıyor.
- Bitki hücresine yerleştirilen her gen bir protein üretiyor. Bu proteinler bugüne kadar insanın besin zincirinde yer almayan, her biri alerji yapabilecek potansiyele sahip kimyasal maddeler. Nitekim soya fasulyesine karşı alerjisi olmadığı halde ' raundupR ' isimli herbiside dirençli soya fasulyesine alerjik olan insanlar vardır. Bu tür alerjilerle ilerde çok daha fazla karşılaşılacaktır.

- Bu yabancı genlerin sindirim sisteminde tümüyle metabolize edildiği iddia edilirdi. Gerek hayvan deneylerinde gerekse de insan çalışmalarında bu yabancı genlerin bazı fragmanlarının veya tümünün bozulmadan kalın bağırsağa kadar ulaşabildiği hatta kalın bağırsaktaki bakterilerin içine girip bakterilerin genetik yapısını değiştirdiği ve genin üretmekle yükümlü olduğu proteinin (toksin ya da herbisit direnci) üretildiği saptanmıştır.

FARELER ARTIK ÜREYEMİYOR ORGANLARI KÜÇÜLÜYOR

- Her ne kadar GDO ' ların insanlar üzerindeki etkileri henüz bilinmese de hayvanlar üzerindeki etkileri belirlendi. İskoçya Rowett Enstitüsü ' nden Dr Arpad Pusztai ' nin GDO patates ile beslediği farelerin tümünün iç organlarında küçülme, sindirim sistemlerinde bozukluk, bağışıklık sistemlerinde çökme, kan yapılarında bozulma ve mide çeperlerinde kalınlaşma görülmüştür.

- Avusturya Tarım ve Sağlık Bakanlığı ' nın finansmanı ile Viyana Üniversitesinin geçen yıl yaptığı bir çalışmada ise GDO gıdalarla beslenen farelerin üç, dört nesil sonra büyük ölçüde üreme yeteneklerini kaybettikleri belirlenmiştir.

TÜRKİYE ' DE ZATEN VAR, RAFLARDAKİ EN AZ 900 ÜRÜNDE MEVCUT

Avrupa Birliği ülkelerinin bir çoğunda yasaklanmış olan bu ürünleri, Türkiye ' de insanlar farkında olmadan tüketiyor. Uzmanlar, şu anda raflarda yer alan en az 900 üründe, GDO ' ların kullanıldığını söylerken, ODTÜ ' de yapılan bir çalışma farklı illerden alınan 28 domatesten 22 ' sinin genetiğinin değiştirilmiş olduğunu gösteriyor.

Türkiye ' ye 2003 yılında toplam 1.818.131 ton mısır ABD ve Arjantin ' den girdi. Yine 2003 yılında toplam 813.635 ton soya ABD ve Arjantin ' den girdi. Arjantin ve ABD ' de yetiştirilen mısır ve soyanın %70 ' den fazlasının transgenik olduğu bilinen bir gerçek. Oysa, Türkiye ' ye transgenik ürünlerin ve tohumlarının girmesi yasak. Ancak rakamsal gerçekler, Türkiye ' ye GDO ' lu ürünlerin üstelik devlet eliyle sokulduğunu ortaya çıkarıyor. Türkiye, ithal edilen herhangi bir ürünün genleriyle oynanıp oynanmadığını gümrükte analiz edecek laboratuvarlara sahip değil.

ÖZELLİKLE SOYA, SUCUK, PİZZA GİBİ KIRMIZI ETLİ ÜRÜNLERDE

Soya ve mısırın kullanıldığı yerleri düşündüğümüzde herkesin GDO ' lu ürünleri tükettiği aşikâr. Soya; soya yağı, sucuk, salam, sosis, köfte, pizza, hamburger gibi kırmızı etli ürünler ve et suyu tabletlerinde, soya etli kıyma, soya unu, fındık, fıstık ezmesi, süt tozu, kozmetik sanayiinde, hayvan yemlerinde, mısır ise; mısırdan elde edilen nişasta bazlı tatlandırıcılarda, mısır yağında, bebek mamalarında, hazır çorbalarda ve yine hayvan yeminde kullanılıyor.

Tüketici Hakları Derneği ' nin isteği ile Ankara Tarım İl Müdürlüğü ve İsviçre ' deki laboratuvarlarda yapılan analizlerde farklı firmalara ait, mısır unu, soya etli kıyma, yemlik mısır, soya ve mısır karışımı tavuk yeminin GDO ' lu olduğu belirlendi.


Genetiği değiştirilmiş gıdalara 'hayır' diyenler, bunun nedenlerini şöyle anlatıyor:

Önce tanımını ortaya koyalım. Kendi türünden ya da kendi türü dışındaki bir canlıdan gen aktarılarak bazı özellikleri değiştirilen bitki, hayvan ya da mikroorganizmalara 'Genetiği değiştirilmiş organizma' (GDO) deniyor. Ticari kaygılar yüzünden tarım ürünlerinde ilk olarak domates genleriyle oynandı. Bioteknoloji şirketleri tarım ilacı azalacak, üretim maliyeti düşecek yüksek verim küçük çiftçiyi zengin edecek söylemleriyle, genleriyle oynadıkları tohumları 1990 ' lı yılların ortasında ülkelere soktular.

1996 ' da 6 ülkede 1.7 milyon hektarlık bir alanda başlayan GDO ' lu ekim, günümüzde 25 ülkede 125 milyon hektarlık alanda yapılıyor. En son Mısır bu ülkelere katılırken, Tazmanya GDO ' lu üretim projesini erteledi, Yunanistan ise GDO ' lu mısır ithalatı yasağını 2 yıl uzattı.
GDO ' LAR NEDEN ZARARLI?

1. İnsan sağlığı

Alerjik reaksiyona neden oluyor.

Antibiyotik direncini zayıflatıyor.

Toksik etki yaratıyor.

2. Ekosistem

Normal ve organik tarımı tehdit ediyor.

Ne kadar uzak alanda olursa olsun rüzgar ve arılar yoluyla organik ürünlere de bulaşıyor.

GDO ' lu tarım yapılan alanlardaki haşereleri yiyen kuşların türü tükeniyor. Canlı türleri açısından tehdit.

Bioçeşitliliği yok ediyor. GDO ' lu ekinler, tozlaşma yoluyla aynı türden akrabalarının da genlerini değiştirebiliyor.

EN BÜYÜK AVANTAJI ÜRETİMİN ARTMASI

Tarıma uygun olmayan alanlarda tarım yapılabilmesini sağlaması.

Tarımsal verimi artırması.

Tarım ilacı kullanılmasına ihtiyaç duymaması.

Gıdanın besleyiciliğini artırması.

Üretim verimliliğini 10 kata kadar artırması.
 
Katılım
03.08.2008
Mesajlar
2,109
Konum
Konya
Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

GDO geneteği değiştirilmiş ürün tohumun veya bitkinin DNS oynanması daha verimli daha sağlam bi çeşit haline geliyor verimler çok güzel ama besleyici özelliği yok ekildiği bölgenin iklim hava ve toprak yapısını bozabiliyor DNS değişmiş bitki dünyada hiç olmayan salgılar veriyor hiç olmamış nefes alış verişi oluyor hiç olmamış döllenme tohumları oluyor insan veya hayvan vücuduna daha önce girmemiş bakteri besin vs gibi şeyler giriyor alerji yapıyor ne kadar faydalı ne kadar zararlı kimse bilmiyor şu bi gerçekki dünya doğa dengesini bozabilir dna tohum en çok amerikada ekiliyor şağlık sorunları nasıl bilmiyorum ama çeşit çeşit alerjik hastalıklar cıkıyor obezite gibi
 
Katılım
02.12.2012
Mesajlar
13,383
Konum
Bayburt
Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

eski papa tam 12 ' den çakmıştır.. '... tanrı olmadan tanrılık yapmaya kalkışmaktır...'
 
Katılım
17.10.2010
Mesajlar
7,292
Konum
Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

Bizim kullandığımız fenni fabrika süt ve besi yemlerinin etiketlerinde yazıyor GDO lu ürün kullanılmıştır , zannedersem soya ve mısır ve çoğunluklada soya ve mısır yurt dışından ithal ediliyor .
 
Katılım
11.03.2014
Mesajlar
4,196
Konum
Eskişehir
Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

Bu gün piyasayadaki en çok gdolu ürün konservelik mısırdır. Gerek yurtdışından ithal gelsin gerekse yurtiçinde uretilsin genetigi ile oynanmis üründür. Bu tip mısır bardakta satılan mısırın ham maddesidır.
 
Katılım
03.08.2008
Mesajlar
2,109
Konum
Konya
Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

Bi yerde okudum Arjantinde gdo mısır ekilen tarlada böcek haşare kurt gibi zararlıların bitkiye ilk ısırıkta ölüyormuş o Yazıyı bulabilirsem paylaşırım
 
Katılım
13.04.2015
Mesajlar
2
Konum
İstanbul
Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

Gdo konusu aşırı politikleştiğinden bilen bilmeyen herkesin bir fikri var.
Ama son araştırmalara göre genel olarak önemli bir zararın olmadığı tersine faydasının çok olduğu görülüyor,
- Hastalığa zararlıya dirençli tohum üretildiğinde ilaçlama ihtiyacı çok azalıyor dolayısı ile çevreye etki azalıyor
- Ürünün besin değeri arttırılabiliyor , bu bazı ülkeler için önemli. Mesela Çin ve güney asyanın önemli bölümünde düşük gelirliler hemen hemen tamamen pirinçle besleniyor . Buralarda b vitamin eksikliğinden özellikle çocuklarda ciddi sıkıntılar var. Buralarda denenen ve sonuç alınan altın pirinç var b vitamini içeriyor ve sonuçlar olumlu.
- iklim değişimi yaşanan yerlerde aşırı sıcağa soğuğa kurak mevsimlere dirençli türler kullanılabiliyor ve bu üretim şoklarını engelliyor. Su kaynakları daha verimli kullanılmış oluyor.

Bizimkilerin gdo ya karşı savaş açması biraz cahilce ve populist yaklaşım oldu muhtemelen değişmek zorunda zaman içinde

Gdo karşıtlarının mantıklı değerlendirilebilecek itirazı bu ürünlerin etkisinin ne olacağının kesin olmaması esasına dayanıyor. Ya çok iyi verim alınan bir mesela nohut çevreye faydalı bir böceği yok ederse yada bu nohut yabani nohutla çiftleşif çevreye etkisi büyük olacak sonuçlara yol açarsa gibi

Sonuçta her yenilik mantıklı mantıksız korku getiriyor. Mesela elektrik hatlarının evlere yaygınlaştırılması ilk düşünüldüğünde hamile kadınların çocukların olduğu evlere elektrik getirirlmemesinin ciddi olarak tavsiye edildiği biliniyor
 
Katılım
02.12.2012
Mesajlar
13,383
Konum
Bayburt
GOD "ölüm tohumları" dır..

--

Hiç bişey bilmesek.. gdo yu üreten kafayı biliyoruz..

atom bombasını üreten kafa..


tohum ları patentleyip, tekellesip "ben yarattım" diyen kafa

1 milyar insanı açlığa mahkum eden kafa

"yeşil devrim" de açlığı ortadan kaldiracakti.. ne oldu.. daha beter oldu..


şimdi de GDO mucize gibi sunuluyo..


kelime oyunu

para tuzağı

Kapitalist tarımda.. köylü köle, tohum ticari meta, gıda sanayi ürünüdür..

tohumu-toprağı bozar

gıdayı bozar

sağlığı bozar


Kapitalist bilim.. insan için değildir.. işadamı içindir..

gıda insan hakkı değil, ticari mal'dır..


sentetik gıda satar hasta eder

hastane acar yalandan tedavi eder.. aslen ilaç bağımlısı yapar..

ilaç satar

ölünce de bilumum cenaze hizmeti verir..


ölünden dirinden, etinden sütünden hiç affetmez faydalanır!
 
Katılım
02.12.2012
Mesajlar
13,383
Konum
Bayburt
ey Allah ım aklıma mukayyet ol:)


nasıl bi canlı yaratmışsın tam bi muamma..

corbasına sinek-böcek düşse cıksa.. olay çıkarırken..


böcek-sinek-bakteri gen ini eliyle mısıra-soyaya bilmem neye eliyle taşıyor..

sonra bi güzel çorba yapıp kaşıksız.. kafaya dikiyo:)

afiyet şeker olsun.. yarasın!
 
Katılım
19.08.2015
Mesajlar
3,157
Konum
Kayseri/Pınarbaşı
60'lı/70'li yıllardan belki daha önceden var dünya nüfusunu kontrol altına almak için bir sürü hastalık türetip arkasından ilaç satıyorlar. Dünyada silahtan çok para ve biyolojik savaşı var. 2050 yılında dünya gelirinin yarısı sağlık giderine harcanacak.
 
Katılım
22.02.2016
Mesajlar
803
Konum
BİLECİK
Cevap: Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

Gdo konusu aşırı politikleştiğinden bilen bilmeyen herkesin bir fikri var.
Ama son araştırmalara göre genel olarak önemli bir zararın olmadığı tersine faydasının çok olduğu görülüyor,Bizimkilerin gdo ya karşı savaş açması biraz cahilce ve populist yaklaşım oldu muhtemelen değişmek zorunda zaman içinde

Gdo karşıtlarının mantıklı değerlendirilebilecek itirazı bu ürünlerin etkisinin ne olacağının kesin olmaması esasına dayanıyor. Ya çok iyi verim alınan bir mesela nohut çevreye faydalı bir böceği yok ederse yada bu nohut yabani nohutla çiftleşif çevreye etkisi büyük olacak sonuçlara yol açarsa gibi

Sonuçta her yenilik mantıklı mantıksız korku getiriyor. Mesela elektrik hatlarının evlere yaygınlaştırılması ilk düşünüldüğünde hamile kadınların çocukların olduğu evlere elektrik getirirlmemesinin ciddi olarak tavsiye edildiği biliniyor
Ben pozitivist değilim ama bilime saygılıyım. Bugün, pozitivist dünya bile bilimsel bilgi gibi bilgilere kesin bilgi diyor. Siz neyi kesin bilgi kabul ediyorsunuz onu bilemem. Bu felsefi bir tartışma konusu getirir.
GDO zararı ile ilgili sonuçlanmış bir sürü bilimsel araştırma var. Üstteki mesajlarda bazı örnekler duruyor zaten. Keşke GDO sizin sunmaya çalıştığınız kadar zararsız masum bir şey olsaydı. Karşı olan bizler de, elektriğe karşı çıkanlar kadar cahilce ve populist olsaydık. Ama malesef öyle değil. Siz bol bol GDO lu ürün yiyebilirsiniz size afiyet olsun. Çernobil faciasından sonra, çay fındık tüketilsin diye, kalıntılı çayları bile içrilmeye çalışıldı bu insanlara kendi yöneticileri tarafından. Biz neler gördük bu ülkede yıllarca ve hala görüyoruz.
 
Katılım
02.12.2012
Mesajlar
13,383
Konum
Bayburt
Allah'ını kitabını seven biri beni aydınlatsın..

sırf her sene her sene tohum satayım.. herkes bana mecbur-mahkum olsun..

kaz gibi yolabileyim diye..

tohumların üreme genini IPTAL edip kıkısırlastıran

tohumları PATENTleyip gasp edip üstüne çöken bi kafadan..

bu kafadan açlığa çare çıkar mi!

yeşil devrim açlığa çare diye basladiklarinda.. dünyada daha az aç vardı..

şimdi GDO açlığa çare diyorlarsa..

açlık artacak demektir..!

--

batı barış barış derse bilinki savaş çıkarmak üzeredir bi yerlerde..

insan hakkı hümanizm derse bilinki toplu bi katliam yakındır..

erkek erkeğe evliliği yasal gören bi kafadan SAPIKça olmayan bi çözüm çıkmaz..
 
Katılım
02.12.2012
Mesajlar
13,383
Konum
Bayburt
Cevap: Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

kapitalist-tarim, bilim ne diyo;

Gdo ile zararlilarla mücadeleye gerek kalmayacakmis..

ulen dingil zararlilari başımıza musallat eden sensin!


kapitalizm.. önce kaşını gözünü yarar adamın.. sonra yara bandı kampanyası başlatır peşine..
 
Katılım
02.12.2012
Mesajlar
13,383
Konum
Bayburt
Cevap: Ynt: GDO Nedir? Ne Değildir?

meraklısına..

"sessiz bahar" r. carson

"ölüm tohumları" abd li bi yazar şimdi unuttum tam adını.. f. endalh olcak

"gdo-çağdaş esaret" k. demirkol


yaz yaz bitmez..

sonra bazı şeylerin riski olmaz.. %0,001 ihtimal bile ÖLUMCUL dür..


bilmem kaçıncı Papa nin güzel bi sözü var..

"gdo.. Tanrı değilken Tanrının rolünü oynamaya calismaktir"..


çok güzel bi şiirde.. 3-5 harfin yerini değiştir dünyanın en berbat şiiri olur..


sen kalk genlerin yerini değiştir..!
 


Üst Alt