• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

GÖKTÜRK 1 UYDUMUZ HAKKINDA ve GÖKYÜZÜNE YÜKSELİŞİ...

Katılım
31.12.2013
Mesajlar
9,155
Konum
ESKİŞEHİR


TÜRKİYE'DE TASARLANAN İLK UYDU

Türkiye'nin, 3'ü (TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B) haberleşme, 2'si (GÖKTÜRK-2 ve RASAT) gözlem olmak üzere aktif 5 uydusu bulunuyor. Daha önce uzaya gönderilen 3 haberleşme uydusu (TÜRKSAT 1B, TÜRKSAT 1C, TÜRKSAT 2A) ile BİLSAT isimli 1 gözlem uydusu ise ömrünü tamamlamış durumda.

GÖKTÜRK 1 UYDUSUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi'nde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası'nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderildi.

Yakıtsız olarak yaklaşık bin 70 kilogram kütleye sahip GÖKTÜRK-1, yörüngede, yüksek çözünürlüklü optik kamerasıyla güneş eş zamanlı görev yapacak.

90 DAKİKADA DÜNYA ÇEVRESİNDE TUR ATABİLECEK

Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak uydu, yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak. Uydunun yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi planlanıyor.

Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü ve kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

7 YIL ÖMÜRLÜ

Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyadaki herhangi bir yerde keşif yapmak için tasarlanan 0,50 metre çözünürlüklü uydunun ömrünün 7 yıl olması öngörülüyor.

Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusu, GÖKTÜRK-2 uydusuyla beraber Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracak.

Yörünge testleri ve kabul aşamalarının tamamlanması sonucunda envantere alınacak olan uydunun komuta ve kontrolü, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Keşif Uydu Tabur Komutanlığınca gerçekleştirilecek.

5 UYDUMUZ BULUNUYOR

Türkiye'nin, 3'ü (TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B) haberleşme, 2'si (GÖKTÜRK-2 ve RASAT) gözlem olmak üzere aktif 5 uydusu bulunuyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak GÖKTÜRK-1 uydusunun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirildi.


Gökyüzüne fırlatılma anı...


[video=youtube;o1-CC1CcNBg]https://www.youtube.com/watch?v=o1-CC1CcNBg[/video]
 
Katılım
31.12.2013
Mesajlar
9,155
Konum
ESKİŞEHİR
Ercan kardeşim sen önce davranmışsın aynı konuyu açacaktım eline sağlık:)

Çok önemli olay ülkemiz için, Allah cümleten ülkemin yolunu açık etsin İnşallah:)
İnternetim çok yavaşladı Enes abi birkaç gündür hastayım da anca bu kadar oluyor.
Nasip bizeymiş.

Hayirli olsun devletimize
Amin.

hayırlı olsun devletimize,milletimize..
daha nice seferlere
Amin
 
Katılım
23.01.2015
Mesajlar
264
Konum
Eskişehir

Bir sonraki uydunun, kendi roketimizle Türkiye deki bir üs ten, %100 yerli olarak atılması temennisiyle vatanımıza, milletimize hayırlı olsun.
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt