Gübre serpme makinası kök gübresi atımı..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar gübre serpme makinasınla geçen sene üre gübresi atmıştım dekara 20 kg bu ayarı tutturduk.Şimdi kök gübresi atıcam 18-46.Kök gübreside tane olarak üre'den daha büyük.Bu sebeble üre atarkenki ayarlarda atsam kök gübresini dekara aynımı atar yoksa daha az yada daha çokmu atar.Atacağım kök gübresinden sonrada dekara 25 kg da tohum saçıcam.Tohumdada taneler hemen hemen kök gübresinle aynı gibi.Şimdi sormak istedğim makine üreye göre dekara 20 kg ayarında.Ben bu ayarda kök gübresi ve tohum daha iri oldğu için aynı ayarda atsam yine dekara 20 kg mı atar yoksa daha az yada çokmu atar.Ayarı kısmalımıyım açmalımıyIM.Makine eski makine atar tablasu silinmiş kafamız karıştı..Atacağım kök gübresi ve tohum dekara 25 kg olarak atılacak..Ayar konusun tecrübeli çiftçilermizden yorum bekliyorum.

Atım miktarını aynı gübrenin granüllü yada granülsüz olması bile değiştirir. Makinanın pervanesini söküp gübre akan yerine kova koymanız gerekir. Traktörlerde tarladaki hızda belli bir mesafe gittikten sonra kovadaki gübreyi tartın. Daha sonra ölçüm miktarını makinanın iş genişliği ve gittiğiniz mesafeye orantılayıp 1 dönümdeki atım miktarını bulacaksınız. En garanti kalibrasyon metodu budur.

Tohum yada gübrenin hacmi büyüdüğünde küçük olan tohum yada gübre mesala küçük olan tohum 20 kg da ayarlı,hacmi büyük olan tohum yada gübreyi yine 20 kg damı atar yoksa daha az yada daha çokmu atar.Daha önce kullananlar bunu çözmüşlerdir..

Tohum yada gübrenin hacmi büyüdüğünde küçük olan tohum yada gübre mesala küçük olan tohum 20 kg da ayarlı,hacmi büyük olan tohum yada gübreyi yine 20 kg damı atar yoksa daha az yada daha çokmu atar.Daha önce kullananlar bunu çözmüşlerdir..

gübre tanesi büyüdükçe daha az atar ince olan gübrenin akış hızı daha fazla oluyor.

• Beğen
Tepkiler: özgür