'Güneydoğu'da 15 milyon dönüm ekili alanda büyük zarar var!'

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Kuraklığın vurduğu Güneydoğu ' da şimdiye kadar hububat ve bakliyat ekili arazilerin yaklaşık yüzde 90 ' ını yok ederken, tarım il müdürlüklerine bağlı uzmanların 2 hafta önce yaptıkları ilk tespitlere göre Şanlıurfa ve Diyarbakır ' da toplam 6, Mardin ve Adıyaman ' da 1,3 ' er milyon dekar alanda hasar oluştuğu bildirildi.

ŞUTSO Başkanı Demirkol, bu rakama Siirt ve Şırnak eklendiğinde olayın vehametinin daha iyi anlaşılacağını söyledi.

Demirkol, bölgede yaşanan kuraklığa rağmen Türkiye ' de son dönemlerde sıkça dile getirilen ve Tarım Bakanlığı ' nca doğrulanmayan gıda kıtlığının olmamasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi.

Hububat ve bakliyatta rekolte artışının beklenmesine sevindiklerini belirten Demirkol, 'Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın açıklamalarına göre Türkiye ' nin hububat ve bakliyat üretimi yapılan diğer bölgelerinde bu yıl kuraklık yaşanmamış olması, aksine rekoltede artış bekleniyor olması ülke genelinde gıda kıtlığı yaşanmayacağına işaret etmekte ve hepimizi sevindirmektedir. Ancak, bölgemiz ekonomisinin neredeyse tamamen tarıma dayalı olduğunu ve bölge halkının büyük bir bölümünün kırsal nüfustan oluştuğunu göz önünde bulundurduğumuzda yaşanan bu kuraklığın sadece maddi kayıplarla atlatılamayacak bir düzeyde olduğunu görebiliyoruz. Nitekim bu kuraklık sadece buğday arpa ve mercimek gibi bölgede ezici oranda tarımı yapılan hububat ürünlerini yok etmekle kalmamış, aynı zamanda meraları da önemli ölçüde etkileyerek hayvancılık sektörüne de darbe vurmuştur. Çiftçilerimiz otlatma imkanı bulamadıkları için hayvanlarını satmaya başlamışlardır. Bundan başka, kuraklığın sonuçlarından doğrudan doğruya etkilenecek olan bölge esnafı da bu krizin sonuçlarını özellikle Ağustos ve Eylül aylarında görmeye başlayacaktır.' dedi.

İsmail Demirkol, bölgede yaşanan kuraklıktan dolayı pamuk ipliğine bağlı bölge ekonomisinin büsbütün dibe vurmasına neden olacak sonuçlar doğurduğunu dile getirerek, 'Yoksulluk ve belki de açlıkla karşı karşıya kalacak kırsal nüfusun batı illerine yeni bir göç dalgası başlatabileceğinden endişe etmekteyiz.' şeklinde konuştu. Hükümetin konunun hassasiyetini göz önünde bulundurarak bir an önce gerekli tedbirleri alması gerektiğini ifade eden Demirkol, çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı: 'Kuraklık yaşanan bölgeler afet bölgesi ilan edilmelidir. Odalarımızın da içinde yer aldığı hasar tespit komisyonları oluşturulmalıdır. Çiftçilerimizin zararları ürün bazında tespit edilerek, tüm üreticilerimizin zararları en kısa zamanda karşılanmalıdır. 2007 ve 2008 yılında kredi borcunu ödeyemeyen tüm üreticilerin kredi borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Çiftçilerimize ödenmesi gereken Doğrudan Gelir Desteğinin kalan kısmı hemen ödenmelidir. Pamuk Destekleme Pirimi en kısa zamanda ödenmelidir. Kuraklık da dikkate alınarak elektrik sorunu çözülmelidir. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde yayınlanan 2008/19 Nolu ' Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliği ' nin öngördüğü sulama sistemleriyle ilgili desteklerden bölge çiftçisinin etkin bir biçimde faydalanabilmesi için kolaylaştırıcı tedbirler alınmalıdır.'

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Halil Dolap ise 'Hükümetin bu konuda artık bir çözüm bulmasını bekliyoruz. En kalıcı çözüm ve alternatif GAP ' tır. GAP ' ın bir an önce hayata geçirilmesi için hükümetin kolları sıvaması gerekir. Bu bölge GAP olmayana kadar sulu tarımdan istenilen verim alınamaz. Çiftçi de tarlasını istediği gibi sulayamaz.' dedi.

Şanlıurfa İl Tarım Müdürü Abdullah Keskin de bu yıl yaşanan kuraklığın önceki yıllara oranla çok daha fazla olduğunu ve 3 milyondan fazla dönüm arazinin hububatın etkilendiğini kaydetti.
'


--------------------------------------------------------------------------------
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt