Hasanağa’da enginar coşkusu

3 Haziran 2013

Türkiye’de enginar üzerine yapılan tek festival olan ve Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl 7’incisi düzenlenen Hasanağa Enginar Festivali coşkulu görüntülere sahne oldu.

Dünyanın en kaliteli enginarlarının yetiştirildiği Hasanağa bu yıl 7.nci kez enginar festivaline ev sahipliği yaptı. Geleneksel hale gelen festivalde bu yıl da renkli görüntüler yaşandı. Yöre halkının yanı sıra Bursalıların da yoğun ilgi gösterdiği 7.nci Hasanağa Enginar Festivali’nde stantlar kurularak vatandaşların dünyanın en iyi enginarlarını satın almaları sağlandı. ‘En İyi Enginar Üreticisi ve En Leziz Enginar Yemeği” yarışmalarında dereceye girenler ödüllendirildi. “En İyi Enginar Üreticisi” kategorisinde birinci Kadir Işık, ikinci Üzeyir Aslan, üçüncü de Ahmet Adalı isimli çiftçi seçilirken, jürinin titiz değerlendirmeleri sonucu “En Leziz Enginar Yemeği” yarışmasında ise “enginar tatlısıyla” Fatmanur Zeyrek birinci, Şükriye Nalbantoğlu ikinci, Neşe Erken de üçüncü oldu.

KÜLTÜR ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye’de enginar üzerine yapılan tek festivalin Hasanağa’da yapıldığına dikkati çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Biz Nilüfer Belediyesi olarak her yörenin kültürünü, geleneğini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Burada tarımı da güçlendirmeye, ürün yelpazesini artırmaya önem veriyoruz. En azından kendi bölgemizdeki tarımsal üretimin korunarak devam etmesi için çaba gösteriyoruz. Yıllardır tarım ve hayvancılık alanında envanter güncelleme çalışmaları yapıyoruz” dedi.

KALBİN EN İYİ DOSTU

Nilüfer Belediyesi olarak Hasanağa’ya değer katan enginarı tanıtmak için 7 yıldır festival düzenlendiğini kaydeden Bozbey, “Sağlık açısından da son derece yararlı olan bu ürünün üretim ağıtını genişletmek istiyoruz. Ben yaz-kış hemen her hafta mutlaka enginar yerim. Çok büyük yararı olduğunu biliyorum, soframdan da eksik etmiyorum” diye konuştu.