Hayvancılığa Destek..

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta


Hayvancılığın desteklenmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararlarıyla, hayvancılık desteklemeleri yeniden düzenlendi. Daha önceki uygulamalarda tek adet hayvanlara destekleme ödemesi yapılırken, yeni düzenlemeyle sınır 5 adet ve üzerine çıkartıldı.

Tarım İl Müdürü Ali Lek yaptığı açıklamada 5 adet ve üzeri damızlık hayvana sahip olan yetiştiricilere hayvanlara koruyucu şap aşısı yaptırması, kayıtlı ve bir hayvancılık örgütüne üye olması şartıyla hayvan başına 250 ytl destek ödemesi yapıldığını kaydedetti. Lek;'Kültür ve kültür ırkı melezi sığır yetiştiren üreticilere de hayvan başına 250 YTL destek ödemesi var. Bununla birlikte soy kütüğüne kayıtlı anaç sığır yetiştiren üreticilere ilave olarak hayvan başına 50 YTL destek ödemesi yapılmaktadır. Damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan üreticilere de Damızlık Kayıt Sistemi ' ne kayıtlı olma koşuluyla damızlık niteliğine olan anaç koyun ve keçi başına 10 YTL doğrudan destek ödemesi yapılacaktır.' dedi.

Yeni sistemle her litre süt için 4 yenikuruş doğrudan destekleme ödemesi yapılacağını anlatan Ali Lek;'Üretmiş olduğu sütü Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' ndan süt teşvik kod numarası almış, gıda sicili ve çalışma izni olan süt işleme tesislerine satan üreticilere, her litre süt için 4 YKr doğrudan destekleme ödemesi yapılacak.'diye konuştu.

Hayvancılığı destekleme kapsamında kaliteli kaba yem üretmek amacıyla, çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı arazileri üzerinde tek ve çok yıllıklı yem bitkisi ekilişi yapan çiftçilere dekar başına destekleme ödemesi yapılacağını kaydeden Lek, dekarda yonca için 115 YTL, korungaya 75 YTL, tek yıllıklı yem bitkisine 30 YTL, slajlık tek yıllıklı yem bitkisi ve slajlık mısıra 45 YTL destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.

Yeni destekleme sistemiyle hayvancılığın geliştirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Ali Lek,şunları söyledi:'Hayvancılıkta uygulanan yeni destekleme sistemi entansif hayvancılığı geliştirecek. Destekleme teşvikindeki hedef, hayvancılık işletmelerinin büyütülmesini sağlayıp, çiftçilerin örgütlenmesini teşvik etmektir. Çiftçi bir taraftan işletmesini büyüterek destek alacak, diğer taraftan kendi ihtiyacı olan yem bitkisini üreterek destekten faydalanmaya devam edecektir.'
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt