Hayvancılık Ruhsatı? Çadır Kullanmak? Yardım

selamlar herkese bir süredir şehir hayatından kaçıp küçükbaş hayvancılıkla uğraşmayı düşünüyorum.Bu forumdaki yazıları okuyup biryandanda youtube dan çiftçi tv nin programlarını takip edip bu işle alakalı bilgi sahibi olmaya çalışıyorum(hayvanların bakımı doğumu fiyatları vs herşeyi öğrenmeye çalışıyorum).kafamda işin resmiyeti ve izinleriyle ilgili bazı soru işaretleri var bu işlerle uğraşan büyüklerimin yol göstereceğini umarak sizlere danışmak istedim.bazılarınıza yersiz saçma gelirse konuya uzak olmama verin :)

GELELİM SORUYA:köy yerleşik alanı dışında 20 30 dönüm bir arazi alıp buranın %5 imarı ile küçük bir ev yaptırmayı düşünüyorum ve bu arazide hem kaba yemimin bir kısmını üretmek hemde küçükbaş hayvan çadırındada hayvanlarımı barındırmak istiyorum.işin mevzuatında hep betonarme hayvan çiftliği yapmaya dair ruhsatlardan bahsediliyor.benim yapacağım şey ise bu 100 civarı koyuna çadırda bakmak
herhangi bir iznim ruhsatım olmadığı için yarın birgün bir problemle karşılaşma ihtimalim varmı?(destekleme alamasamda çok önemli değil) hayvanlarım tarım müdürlüğünün küpeli kontrollü vs hayvanı olduktan sonra bunu yapmamda önümde bir engel olurmu?yarın öbürgün sen burda bu hayvanlara bakamazsın diyebilirmi kimse(bu devletimizde olabilir veya komşu tarlanın sahibide:)

teşekkürler şimdiden

Arazi, ova ilan edilen arazi sınırları içerisinde değilse %8 ini tarım dışına çıkarabiliyorsun.
Bakıcı evini betonarme yapacağın için yasal prosedürü işletmen gerekir diye tahmin ediyorum. Hatvan bakacağın alanı da tarım dışında değerlendireceğin için emin olmamakla beraber izin prosedürünü işletmen gerekir diye tahmin ediyorum.

İlk olarak belediyeye gidip ben bu araziye bunu yapmak istiyorum diye sor. Onlar senden aplikasyon ölçümü isteyecekler. Bunu anlaşmalı lihkap(harita) büroları 1000-1500 tl civarına yapar. 25-30 dönüm için yazıyorum.
Sonra belediyeye o alana kaç m2 ne yapmak istiyorsan dilekçe olarak ölçümle beraber veriyorsun. Belediye senin adına 13 kurumdan görüş istiyor.
Mesela dsi den orada ilerleyen zamanda bir baraj olup olmayacağı, yada temiz su kaynaklarına zarar verip-vermeyeceği gibi konulardan sebep...
İl tarım, il çevre, toplum sağlığı merk. Askeriye gibi kurumlar. Hepsi olumlu görüş verirse belediye sana imar izni veriyor ve yapıyorsun. Bu yazdığım imar olmayan bir tarla için işleyen süreç.

• Beğen
Tepkiler: Lokman88
Mücavir alan sınırları içerisinde bulunan yerlere belediyeden izin çıkartılıyor,değilse özel idareden izin çıkarmanız gerekli. İzinler için 6 tene kurumun olur vermesi lazım
Kurumlardan onay geldikten sonra özel idare mühendise çizdirdiğiniz projeyi onaylıyo projenin zemin etüdüne kadar standartlara uygun olması lazım
Yapacağınız ahır için 49 metrekare bakıcı evi yapabiliyorsunuz daha fazlasını yapmanız için imara açılması gerekli,imar içinde hem süre uzuyor hemde baya bi masraf gidiyor.
Yapabiliyorsanız prefabrik bi evle idare edin yoksa hem prosedür hemde harcıcağınız para sizi yorar.
Sadece proje için 20000 civarı bi para gidiyo ayrıca imar planıda işin içine girerse 30000 den fazla.para gideceğini söylediler
Allah gönlünüze göre versin

• Beğen
Tepkiler: kdurmaz
Bizde şehir planlamacısı süreci yönetiyor. Bahsettiğiniz yol daha makul görünüyor.

800 m2 ahır, 75 m2 iki kat bakıcı evi için proje bedeli 8000, harita müh 1500 ve zemin etüdü için jeoloji müh 1500 civarı tutuyor. İmar bedeli içinde belediyenin 4000 tl civarı talebi olacak. Belediye kısmında net değilim.
Buraya gelene kadar 950 tl aplikasyon ölçümü ve 450 tl dsi görüşü için ödedim.
Açıkçası çok yorucu bir süreç olmadı diğer kurumlar bir ücret talep etmedi ama daha uygun ve makul bir yol varsa gerek yok.

• Beğen
cevaplarınız için teşekkür ederim anladım imar yolunun daha maliyetli olacağı aşikar yani.
bakıcı evi için belirlenmiş m2 sınırı veya belirli standartları varmı yoksa plan içindeki uygunluğuna göre belediyenin onayınamı bakacak?

birde söylediğiniz gibi evi betonarme değil konteyner tarzı yapsak ağılıda yine betonarme veya çelik konstrüksiyon değilde çadır firmalarından temin etsek(paysafarm, güleçyüz gibi) bu durumda herhangi bir izin gerekirmi bilginiz varmı?

Ahırı çadır evide prefabrik yaparsanız izine falan gerek kalmayabilir. Resmi işlere harcıyacağınız parayla daha fazla hayvan alırsınız baktınız hayvancılık hoşunuza gitmedi çadırı ve prefabriği satabilirsiniz.

sakaryadayım ben şuan burada bir arsam yok.merkezde satacağımız evden gelecek parayla böyle bir yaşantıya geçme planımız var.arsanın tapusunu elinize alıp izinler için başvurmadanda bu işler netlik kazanmıyor gördüğüm kadarıyla
belkide en çok nurullah beyinde söylediği gibi işler ters giderse diye parayı betonarmeye gömmemek işime gelecek.herşey yolunda giderse aynı arazi üzerine gerekli izinleri alıp betonarmeye geçmeyi deneyebilirim ne dersiniz?
benim büyüklerim fındıkçılıkla uğraşıyor köy hayatı nedir bağ bahçe nedir biliyorum ama takdir allahın belki çiftçilikten yiyecek ekmeğimiz yoktur :) o vakit hayvanlarıda çadırıda konteynerıda elden çıkarmak hem parasal anlamda hemde başlangıçta resmi angaryalara takılmamak için mantıklı görünüyor

• Beğen

sakaryadayım ben şuan burada bir arsam yok.merkezde satacağımız evden gelecek parayla böyle bir yaşantıya geçme planımız var.arsanın tapusunu elinize alıp izinler için başvurmadanda bu işler netlik kazanmıyor gördüğüm kadarıyla
belkide en çok nurullah beyinde söylediği gibi işler ters giderse diye parayı betonarmeye gömmemek işime gelecek.herşey yolunda giderse aynı arazi üzerine gerekli izinleri alıp betonarmeye geçmeyi deneyebilirim ne dersiniz?
benim büyüklerim fındıkçılıkla uğraşıyor köy hayatı nedir bağ bahçe nedir biliyorum ama takdir allahın belki çiftçilikten yiyecek ekmeğimiz yoktur :) o vakit hayvanlarıda çadırıda konteynerıda elden çıkarmak hem parasal anlamda hemde başlangıçta resmi angaryalara takılmamak için mantıklı görünüyor
Bizim burası büyükşehir olduğu için prosedür farklı yürüyor olabilir. Alacağın arazinin ova ilan edilen araziler içerisinde olmamasına çok dikkat. Yoksa daha baştan kaybedersin. Bence çadırda yapsan o araziyi amacının dışında(tarım dışına çıkacak sonuçta) kullanacağın için illaki bir prosedür yürüteceksin.
Tabi tercih ve maddiyat çok önemli, ben kısmetse mayısta inşaata başlayacağım oldu tutturamadım bende satarım, üzerinde tesis olan yer emin ol değerinin iki katı eder. Etrafimda köy hayatına geçmek isteyen okadar çok şehirli arkadaş var ki...

Ne diyim ALLAH(c.c) işini rast getirsin. Koyun işi dışarıdan hoş görünüyor ama bilgi ve tecrübe ister. Başlamadan önce çok fazla araştırmanı tavsiye ederim.

• Beğen
Burda baya bilgili arkadaşlar varken yeni bir konu açmaktansa bende derdimi buraya yazayım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdi efendim benim dedemin köyde 2600m2 etrafı duvarlarla çevrili bahçesi içinde çok güzel bir evi var.Dedem burayı bana verecek :D Bende buraya yaklaşık 1000m2 50 sağmallık bir ahır yapmayı düşünüyorum. Yem deposu+garaj vs köye yerleşecem temelli.Aile işletmesi olacak. Hastalıktan ari bir işletme olacak. Gerekli desteklemeleri almak içinde işletme tescil belgesi falan isteniyor. Buraya resmi bir işletme kurulabilir mi?

Nerede yapacaksin sen bu isi ben iki katli koye arsaya ev yaptim 50 bine ulasmadi masraf yada 50 bin oldu hangi sehir cok onemli tarlaya elektrik olayini cozsen digerleri onemsiz

MErhaba.Bişey sormak istiyorum,2 katlı ev için 50,000TL gitti diye yazmışsınız. Acaba maliyette bir yanlışlık olma durumu yok mu bu işte ? Mevcut ekonomik şartları göz önünde bulundurursak m2 birim fiyatı 1000-1500 arası inşaat maliyetleri söz konusu.
Acaba 1nci kat 25 m2 2nci kat 25m2 toplamda 50 m2 ev için mi 50,000 tlye maliyetiniz oldu?

MErhaba.Bişey sormak istiyorum,2 katlı ev için 50,000TL gitti diye yazmışsınız. Acaba maliyette bir yanlışlık olma durumu yok mu bu işte ? Mevcut ekonomik şartları göz önünde bulundurursak m2 birim fiyatı 1000-1500 arası inşaat maliyetleri söz konusu.
Acaba 1nci kat 25 m2 2nci kat 25m2 toplamda 50 m2 ev için mi 50,000 tlye maliyetiniz oldu?
50 metrekare olur mu ya net bi hesap yapmadik ama 50 bini de biraz gecmis hem biz sana mutahitin yaptigi gibi on numara bi ev yapmadik ya ufak tefek eksikleri var ama yinede iyi bi ev yaptik tek kusuru cap oldu 100 metreye yakin hem alt kat hem ust kat

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

50 metrekare olur mu ya net bi hesap yapmadik ama 50 bini de biraz gecmis hem biz sana mutahitin yaptigi gibi on numara bi ev yapmadik ya ufak tefek eksikleri var ama yinede iyi bi ev yaptik tek kusuru cap oldu 100 metreye yakin hem alt kat hem ust kat

Merhaba. Bizde şu anda bütçe hesaplıyoruz,illaki mimari bir projeye dayalı uygulama olmayacaktır.
Benim merak ettiğim 50,000 tl bütçeye sahip yaptığınız inşaatın belirtilen rakamı sadece kaba inşaat mı verdiniz?

Ya bizimkinde cok hatir oldu birde amele isini felan kendimiz yaptik mesela elektrik tesisatini 2 bin lira iscilikden asagi yapmiyorlar bir tanidik bulduk kısın 400 liraya yaptirdik sivaya on bin istiyorlarda ust kat 1500 tuttu alt kata vakit bulamadik bu sene onu da bin liraya yaptiriz ama yine de sen 100 bin ayir ama sana sunu soyleyim bir mutahite verip de ona yaptirmayin yoksa sizi batirir o bide biz gecensene yaptik bazi para tutacaklari beton 130 demir iki bin liraydi

Bizde şehir planlamacısı süreci yönetiyor. Bahsettiğiniz yol daha makul görünüyor.

800 m2 ahır, 75 m2 iki kat bakıcı evi için proje bedeli 8000, harita müh 1500 ve zemin etüdü için jeoloji müh 1500 civarı tutuyor. İmar bedeli içinde belediyenin 4000 tl civarı talebi olacak. Belediye kısmında net değilim.
Buraya gelene kadar 950 tl aplikasyon ölçümü ve 450 tl dsi görüşü için ödedim.
Açıkçası çok yorucu bir süreç olmadı diğer kurumlar bir ücret talep etmedi ama daha uygun ve makul bir yol varsa gerek yok.
Hocam süreç tamam ladınız mı 75 m kare Eve iki kat ne kadar ödediniz bilgi verir misiniz ev 75+75 mi oldu

Arkadaşlar Çadır için ruhsat gerekiyormu ? yada resmi olarak gereken şeyler nelerdir , tapuyu alıp çadırı koysak ? bilgisi olan varmı , son durumlar nasıl ?