• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

HP, PS, KW ve BG güç birimleri arasındaki bağlantı nedir?

Katılım
31.12.2013
Mesajlar
9,075
Konum
AFYONKARAHİSAR

Farklı otomobil broşürleri ve teknik verileri incelendiği zaman bazı modellerin motor gücü HP birimi ile verilirken bazı modellerin motor gücü PS birimi olarak verilir. Bu durum farklı birim kullanan modellerin motor güçleri konusunda tüketicinin kafasında karışıklığa yol açar. Bu nedenle bu veriler kontrol edilirken hangi ölçü birim sisteminin baz alındığını bilmek oldukça önemlidir. Bir çok kişi bu iki değerin aynı olduğunu düşünmektedir.

Otomobil üreticileri arasında bir motor gücü yarışı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek ve müşterilerin de araç alırken güç verilerini de dikkate alarak satın alma yaptığını hepimiz biliyoruz. Öyle ki iki araç arasındaki 2-3 PS fark nedeniyle bile bazı müşteriler diğer modele kayabiliyorlar. Genellikle Beygir gücü olarak bilinen, HP veya PS uzantıları ile ifade edilen bu değerler arasında ufak farklılıklar vardır.

Ancak bu farklılıklar genelde üreticiler tarafından değil markanın o ülkedeki distribütöründen kaynaklanıyor. Bu durum bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi gerçekleşiyor bilemiyoruz ancak bir marka PS değerini kullanırken bir diğeri HP kullanabilir veya PS değerini belirtip HP olarak ifade edebeliyor veya tersi gerçekleşebiliyor. Bazı markalar ise ne HP ne de PS ifadesini kullanıyor ve BG (Beygir Gücü) olarak motor gücünü belirtiyorlar. Bu arada ifadelerin açılımları şu şekilde;

HP: Horse Power - İngilizce beygir gücü anlamına geliyor ve İngiliz normunu ifade ediyor
PS: Pferde Stärke - Almanca Beygir Gücü anlamına geliyor ve Alman DIN normunda gücü ifade ediyor
Her iki güç biriminin birbirlerine olan oranları ise aşağıdaki şekilde yer alıyor. Diğer taraftan her ikisini de çıkış noktası Watt birimi ve aslında bu birim üzerinden dönüşüm yapılıyor.

1 KW = 1.341 HP
1 KW = 1.36 PS
1 HP = 1.014 PS
1 PS = 0.986 HP


Daha iyi anlaşılması için bir otomobil üzerinden örnek vermek gerekirse; Yeni Mercedes E sınıfı AMG E43 modelinin gücü 400 PS olarak açıklanıyor. Bu gücü HP birimine çevirmek için yukarıdaki değerleri kullanıyoruz ve 1 PS = 0.986 HP verisinden 0.986 ile çarpıyoruz.
400ps x 0.986 = 394.4 HP elde ediyoruz. Görüldüğü gibi Alman DIN normunda 400 PS olarak belirteceğimiz bu güç İngiliz normunda 5.6 PS daha düşük ve 394.4 HP değerine sahip.
Kaynak : www.sekizsilindir.com
 
Son düzenleme:
Katılım
12.11.2010
Mesajlar
13,507
Konum
Erzurum
eline sağlık ercan..
kw işlem alanlarına göre farklılık gösterir..
1.34-1.35-1.36 gibi değerler söz konusu olabiliyor..
ama fabrikalar genelde 1.35 veya 1.36'lık değeri kullanır..
 


Üst Alt