içanadolu bölgesinde trikale yetişirmi

Ekıceksen 200 kg arpa aldığın yerden cok rahat 300 350 kg alırsın cesıt olarak umran hanım yada tatlıcak 97 cesıdıne öneririm

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

tohumu aldım sertifikalı değil tohumcumda konyadan almış elemiş ilaçlamış tertemiz fakat cinsini bilmiyor bizim buralara uyumlu olan tohum dedi 3. ekim olabilir 300 dekar ekicem 7.500 kg aldım yeter herhalde bakalım hayırlısı ekeceğim yerden arpa kalkdı sürmüşdüm 9. ay ın ortalarında bir tırmık kazayağı çekip ekim başı veya ortalarında dap la birlikde ekiyim diyorum bunda erken veya geç ekim farkedermi aceba?.

hep arpa arpa toprağı yorduk bir değişiklik daha iyi olmazmı dersiniz

Walla şöyle deyim karar senin şimdi bende ektim trikale biçer başında diyosun çok veriyo ben bundan ekecem diye sonra kantara çekince hiç kilo dövmüyor zarar ettiriyor ben bikere ektim biçer hesabına göre 400kilo verdi kantara girince 250 kiloya denk geldi.1 kile arpa 25 kilo 1 kile trikale 20 kilo hesabını sen yap

hep arpa arpa toprağı yorduk bir değişiklik daha iyi olmazmı dersiniz

Peki sadece arpami ektiniz mesela içanadoluda bazi yerler buğday verimi normalken( bölgeye göre) arpada verim daha az oluyo buğdayda da kate odeska ve ikizce uygun düsüyo kate en cok verim yapan ancak biraz kalite düsük hasatida gecikirse sapi kirilip dusuyo ruzgardan odeska tohumu pahali ama en kaliteli buğdaylardan kurağa ve sogugada dayanikli bence eğer sadece arpa ektiyseniz bugday cinslerinide deneyin en azindan küçükte olsa tarla tarla deneyin bu sene gerci arpa buğdaydan fazla para etti ama normalde arpa buğdaydan yüzde 20 civari fazla çikmali ki buğdayla ayni paraya gelsin

• Beğen
Tepkiler: doganaytekin
bizde sureklı arpa ekıyoruz 3 sene önce trikali arpaay altarnatıf olarak görduk 30 dönüm denedık sap cok kuvvetlıydı kelle verımı olarak arpadan daha az cıktı ve hafıf geldı bidahada ekmeyiz :)
size nacizane önerim ilk sene deneme amaçlı ekın

• Beğen
bizde sureklı arpa ekıyoruz 3 sene önce trikali arpaay altarnatıf olarak görduk 30 dönüm denedık sap cok kuvvetlıydı kelle verımı olarak arpadan daha az cıktı ve hafıf geldı bidahada ekmeyiz :)
size nacizane önerim ilk sene deneme amaçlı ekın

hocam ürün yeterincede alınmasa bizim burada ekenlere sordum toprağı gençleştirdiğini söylediler tarlaların hepsine busene ekecem ekici ol bilici olma der atalarımız allah kerim.

• Beğen
Tepkiler: yevis
herkese hayırlı forumlar ben aksarayda ikamet ediyorum arazimiz kıraç kireç oranı yüksek dekardan 200 kg arpa zor alıyoruz bu arazilere trikale eksem olurmu hangi türünü ekmeliyim teşekkürler bereketli seneler.

Ekilir Cavdarın Yani tritikalenin bitmeyecegi hic bi toprak yoktur sulu susuz her yerde yetişir en son soguk alacak şey cavdardır bende aksaraylıyım bizim buralarda cok eken var tritikale ekiyorlar ne sulama ne gübre ne ilac atıyorlar yetişiyor bizzat kendimde şahidim sen aksraayın neresinde oturuyorsun ozelden yazarsan bana yardımcı olurum

Peki sadece arpami ektiniz mesela içanadoluda bazi yerler buğday verimi normalken( bölgeye göre) arpada verim daha az oluyo buğdayda da kate odeska ve ikizce uygun düsüyo kate en cok verim yapan ancak biraz kalite düsük hasatida gecikirse sapi kirilip dusuyo ruzgardan odeska tohumu pahali ama en kaliteli buğdaylardan kurağa ve sogugada dayanikli bence eğer sadece arpa ektiyseniz bugday cinslerinide deneyin en azindan küçükte olsa tarla tarla deneyin bu sene gerci arpa buğdaydan fazla para etti ama normalde arpa buğdaydan yüzde 20 civari fazla çikmali ki buğdayla ayni paraya gelsin

hocam tahminim biz hep aynı ürünle toprağı yorduk busene böyle bir deneyim toprağı gençleştirdiğini söyledi ekenler allah keri hayırlısı olur inşallah verdiğiniz bilgiden dolayı ayriyeten teşekkürler illaki değerlendirecem

Ekilir Cavdarın Yani tritikalenin bitmeyecegi hic bi toprak yoktur sulu susuz her yerde yetişir en son soguk alacak şey cavdardır bende aksaraylıyım bizim buralarda cok eken var tritikale ekiyorlar ne sulama ne gübre ne ilac atıyorlar yetişiyor bizzat kendimde şahidim sen aksraayın neresinde oturuyorsun ozelden yazarsan bana yardımcı olurum

tohumu geçen hafta ektik daban gübresi dap kullandık şimdide yağmur yağıyor çok şükür bir sorumdaha olacak eken birisi olarak böcek (süne) bunu yiyormu zarar veriyormu buğday gibi

• Beğen
Tepkiler: Muhammet_68

herkese hayırlı forumlar ben aksarayda ikamet ediyorum arazimiz kıraç kireç oranı yüksek dekardan 200 kg arpa zor alıyoruz bu arazilere trikale eksem olurmu hangi türünü ekmeliyim teşekkürler bereketli seneler.

bizde ankaranın gölbaşı ilçesindeyiz yakınız yani aşağı yukarı aynı bölge sayılır
bu sene rus buğdasından 200-250 kg aldık ama tritikaleden 300 kg ve üstü aldık hemde aspir tarlalarından sapta cabası fakat fiyat düşük, hibrit tohum olduğu için sürekli tohum almak zorunda kalıyosunuz ve burda tüccarlar biraz nazlanarak alıyorlar bu arada türünü bilmiyorum

• Beğen