İncir unu üretildi

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,261
Konum
Bilecik

ÖR-KOOP Genel Müdürü Mehmet Şimşek: - ' ' İncirden un elde etmeyi başardık önümüzdeki günlerde seri üretim çalışmalarına başlayacağız ' '

AYDIN (A.A) - Nazilli ' de yapılan çalışmalarla incirden un üretildiği bildirildi.

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Genel Müdürü Mehmet Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, incirin kullanım alanını çeşitlendirmek ve dünya pazarında daha fazla tüketimini sağlamaya yönelik olarak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Mucit Türk İş Adamları Platformu (MUTİAP) Genel Koordinatörü Hakan Başlık ' ın desteği ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Raşit Uysal ' ın danışmanlığında yürüttükleri projede, ' ' incir unu ' ' üretmeyi başardıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

' ' Geliştirdiğimiz özel bir teknik ile elde ettiğimiz incir ununu, önce ekmek ve kekte kullandık ve olumlu tepkiler aldık. Özellikle Türk halkının beslenmesinde çok önemli yer tutan ekmeğin aromasını ve besin kalitesini artırması bizleri umutlandırdı. Buradan yola çıkarak incir ununun bebek maması, unlu mamuller, çikolata, dondurma, tatlılar, ilaç ve bitkisel destek ürünleri, içecek sektörü, kozmetik gibi bir çok üründe kullanım alanı bulabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarını genişleterek önümüzdeki sezon taze incirden de un elde ederek incirin bir gramını dahi zayi ettirmeden ekonomiye kazandırmayı planlıyoruz. ' 'Ekleme Tarihi
11.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt