• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

ineklerde işkembenin asitleşmesi (rumen ASİDOZU ya da kısaca ASİDOZ) nedir?

Katılım
27.11.2014
Mesajlar
642
Konum
ankara


işkembenin asitleşmesi (rumen=işkembe), rumen asidozu, ya da kısaca asidoz işkembe sıvısında asitlik derecesinin bir göstergesi olan pH degerinin belli fizyolojik aralığın altına düşmesidir. başka deyişle işkembe sıvısında asitleşmeye sebep olan maddelerin artmış olmasıdır. iki rumen asidozu türü vardır. ilki, daha şiddetli olanı, akut asidoz olarak bilinir. genellikle, burada rumen pH sı 5 ' in altına düşer. ikincisi, daha az şiddetlidir, daha yaygın/sık görülür. bu durum sub-akut rumen asidozu (SARA) olarak bilinir.genellikle bunda, rumen pH sı 5,0-5,5 aralığındadır.

azalan rumen pH sı akut asidoza neden olursa, bu duruma rumende laktat/laktik asit miktarının artmasının sebep olduğu düşünülür. SARA ' ya sebep olan rumen pH ' sındaki azalmanın temel sebebinin rumen sıvısında/rumende uçucu yağ asitlerinin birikmesinin sebep olduğu düşünülür.

SARA ile ilgili birçok yan etki vardır. bunlar arasında; yenen yemin azalması, süt üretiminin/veriminin, süt yağının azalması, yemin verimsiz kullanılması sayılabilir. bu azalmaların derecesi/şiddeti ineğe, rasyona, bir grup başka etmene bağlıdır. bu nedenle SARA Süt Endüstrisi üstünde ekonomik bir etkiye sahiptir.

sütçü, inek sürülerinde SARA ' nın üç büyük sebebi vardır;

-hızlı parçalanan tahılların fazla/aşırı miktarlarda yenmesi;
-işkembenin tahıllı rasyona yetersiz uyumu (işkembenin tahıla alışmamış olması);
-yetersiz kaba yem, saman yenmesi

-inekler süt yemleri ile, rasyona katılan tahıl ezmeleri ile, çok taneli mısır silajını aşırı miktarlarda kullanılması ile aşırı tahıl tüketir.

-AKUT ASİDOZUN, SUB-AKUT ASİDOZUN (SARA) İNEK SÜRÜLERİNİN/İNEKLERİN sağlık durumuna etkisi nedir?
-çare?
 
Katılım
17.10.2010
Mesajlar
7,869
Konum
Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
Ynt: ineklerde işkembenin asitleşmesi (rumen ASİDOZU ya da kısaca ASİDOZ) nedir?

Ben de bazen yasiyorum bu sorunu karma yapamiyorum sagilir ineklere 10 kg civari kesif yem veriyorum 6 ...7 kgcivaritahil mixs 24 protein sut yemi 3..4 kg arpa ezmesi kuru ot serbest otluklarda yiyebildikleri kadar hayvanlar acik besi
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt