İthal pirinç geliyor TMO'nun son girişimi fiyatı daha da düşürecek

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

TMO ' nun son girişimi fiyatı daha da düşürecek, Ramazan ' da herkes ucuz prinç tüketecek

Geçtiğimiz aylarda üç katına çıkan pirinç fiyatlarındaki gerilemenin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin (TMO), son girişimi fiyatı daha da düşürecek. Ofisin yurtdışından temin ettiği 30 bin tonluk pirinci taşıyan gemi, yakında yükünü silolara indirecek.İthal pirincin kilosu yıl sonuna kadar 1,8 yeni liradan piyasaya verilecek. Ofis yönetimi, TMO ambalajı ile satılacak ürünler için marketlerde de düşük kâr marjı uygulanması konusunda anlaşma yapacak. Bu sayede Ramazan ayında fiyatlarda herhangi bir spekülasyon olmasının önüne geçilmiş olacak, fiyatların da yüzde 30-40 oranında düşmesi sağlanacak. Son dönemde kuraklık bahanesi ile 2,5 kiloluk baldo pirincin fiyatı market raflarında 14,50 yeni liraya kadar yükselmişti.

Dış Ticaret ' ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, aşırı yükselmede spekülatörlerin parmağı olduğunu ifade etmişlerdi. Eker, herkesi bir süre ' bulgur pilavı ' yemeye davet etmişti. Aradan geçen sürede pirinç fiyatları bir miktar düştü. 2,5 kiloluk baldo pirinç 6,5-8 YTL arasında satılıyor. Özellikle Ramazan ayında tüketim arttığı için fiyatların yeniden yükseldiğine dikkat çeken TMO yetkilileri, 'Biz tedbirimizi şimdiden aldık. 15 bin tonluk alım yaptık. Gemi önümüzdeki günlerde limana yanaşır. Tüketiciler rahat olsun, onlara pahalı pirinç yedirmeyeceğiz.' dedi. Ofisin stoklarında yaklaşık 4 bin ton pirinç bulunuyor. Türkiye yılda 600 bin ton civarında pirinç tüketiyor. Bu rakamın 400 bin tonu iç üretimden, 200 bin tonu da ithalattan karşılanıyor. Bakanlar Kurulu, spekülatörlerin oyununu bozmak ve fiyatı düşürmek için iki ay önce Toprak Mahsulleri Ofisi ' ne ' sıfır Gümrük Vergisi ' yle ' 100 bin ton pirinç ithalatı izni vermişti. Ofis, 31 Temmuz 2009 ' a kadar bu şartlarda yurtdışından 100 bin ton pirinç getirebilecek. Bunun dışında yapılacak ithalatta ise ithalat rejimi kararı çerçevesinde söz konusu madde için tespit edilen Gümrük Vergisi uygulanacak. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ' ne göre dünya piyasalarında pirincin fiyatı son 1 yılda yüzde 68 arttı. Buna rağmen Türkiye ' deki artış yüzde 130 ' u buldu. Pirinç fiyatındaki aşırı artışa tepki gösteren Dış Ticaret ' ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 'Artışları bazı kesimler, herkesi tehdit eder hale getirmeye devam ederlerse, bakliyat gemisini Mersin Limanı ' na getiririz. İthalat, bizim her zaman önemli bir aracımızdır.' uyarısında bulunmuştu. Uluslararası piyasada pirincin tonu 900 dolardan işlem görüyor.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt