• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

kaç kişi saban ile çifte gitti ?

Ynt: kaç kişi saban ile çifte gitti ?

Kucuk bi cocukken oyun oynardik bizim dededen kalan sabanla amcamin oglu cekiyodu ben sabani tutuyordum:))

Eski yer bağımız vardı komşunun beygirle 4-5 yıl sürdüm yılda birer kez sonra kazdık bağı

Katırlarla 79-80 lerde çift sürerdik, ayrıca arabaya sap sarmışlığım ve dedemin yanında döven sürmüşlüğümüz vardır.

Ilk resimdeki saban değil. Kara pulluk. Şu an bende çalışır vaziyette 2 tane var.

Bizde öküz koşulmaz. Özellikle bağ aralarını sürmek için tek beygir kullanılır. Çapa motorları çıkana, hatta yaygınlaşmana kadar bağ için tek seçenekli. Bolca sürmüşlüğüm vardır.

Bizim evin önündeki bahçeyi geçen sene mandalarla sürdüm 1-1,5 dönüm kadar yeri yani aşırı zor değil birde babam iki eski boyunduruğu birleştirdi 2 önde 2 arkada 4 manda koştuk yani o önden çekti ben sabanı tuttum bahçe bitti boyunduruk da kırıldı bu sene de zar zor traktörle sürdürdük bi mf135 e bizimki ağaçlardan giremiyo diye. Aslında iyi çekti bizimkiler yani 8-9 numara filan gibiydi heralde inç olarak . Tekli pullukla sürülüyo. İşin zahmeti hayvanı çiziye sokmak böyle dar uzun bi tarla olcak çok iyi sürülür düm düz. Biz 1.5 dönüm kadar yeri sabah 9 gibi başlasak öğlen bitirdik yani günde 3-4 dönüm sürülür heralde hayvanlar yorulmazsa

Ben karasaban ile bahçe sürümü gördüm. Ama en çok tekerli ikili saban gördüm üç komşumuzda . Komşularımızın çok güçlü atları vardı. Sabanı at arabasına atar, tarlaya varınca atları arabadan açıp sabana kosarlardı. Hatta üçgen şekilde tırmık ve kısa bir de tapanları vardı. Videodaki gibi pulluk kulakları çok küçüktü.
https://youtu.be/h5AScrIZOpQ

Yaşım 27, yer erzurum. kara sabanla tarla sürüldüğünü hatırlamıyorum ama çocukluğumda öküz arabasıyla çok ot taşımışızdır. Arabanın mazisinden çok ses gelirse teryağı sürerlerdi.

Üst Alt