Kaç saatte, motor yağı değişimi motor ömrünü uzatır?

Ynt: Kaç saatte, motor yağı değişimi motor ömrünü uzatır?

eskiden 200 saatte değiştirirdim şimdi ise 250 saatte değiştiriyorum eğer değişim yaza denk gelirse gene 200 de değiştiriyorum ..

Hakan TOKSOY link=topic=61512.msg682604#msg682604 date=1357752729' Alıntı:
Kaç saatte motor yağını değiştiriyorsunuz?

normal tarla işlerinde, kullanım kitabında kaç saat yazıyorsa o zaman. önce değiştirmek cebe zararlı , geç değiştirmek motor ömrüne. eğer motorun saat atmayacağı istisnai durumlar varsa, örneğin su pompası, durduğu yerde patoz, kullanım durumuna göre daha önce değiştirmek gerekebilir.

erkunt sanırım traktorunuz 200 saatte bi bakım yapılması gerekiyo aycan abi sen 250 saate bi yap snn motorda deutz motoru oldugu için deutz 250 saate bi yag bakımı istiyo. yaz olsa bile fark etmez yani.

Valla kardeş bu iş biraz bütçe ile alakalı nh servisine sordum 250 saatte ortalama değişim olur ama 200 sa den aşağı da değişirsen motor çabuk yenilenir ve tortu oluşmasını önlersin fakat benim tt nin şuan bakım seti 190 tl şimdi 1 ayda 150 saatten fazla çalışıyor yani her ay bakım masrafı olursa o yükün altından kalkamam tabi kendi görüşüm

tümosan 8095 link=topic=61512.msg682716#msg682716 date=1357760725' Alıntı:
normalde 200 saatte ama iş yoğunluna denk gelirse biraz öncede ,sonrada olabiliyor abi.
'Kıştan çıkınca', 'Her ilkbahar da', 'İşe başlamadan'
200 saatin dolmasını beklemeden yağ değişimini yapıyorum.
Yazılanlardan ortaya çıkan 200 saatin uygun olduğu.
Acaba, teknik olarak 'yağ değişimi' hakkında bilgisi olan var mı?
200 saatten önce yağ değiştirmek (100, 125, 150 saat gibi) motor ömrünü uzatır mı?

Hakan TOKSOY link=topic=61512.msg682724#msg682724 date=1357762504' Alıntı:
200 saatten önce yağ değiştirmek (100, 125, 150 saat gibi) motor ömrünü uzatır mı?
150 de eğer değişirsen motor ömrü uzar tabi çünkü bozulmuş yağ aşınmayi artırır ve yağ kalitesi de çok önemli mutlaka uygun yağı kullanın. motor yağı bozuldumu viscositesi düşer ve olağandan daha yoğun olur ilk marşta yağlama az olur çünkü (ısınmasi lazımki yağlama yapsın) ve ilk marş ağır olur bunları önlemek motor ömrünü uzatır daha doğrusu motorun ömrünü kısaltan nedenleri ortadan kaldırır en önemli etken pistonları yağlayan motor yağıdır 150 saatte de kaliteli motor yağı kolay kolay bozulmaz hararet sorunu yoksa eğer

yağ değişim süresi kullanım koşullarına göre değişmektedir...Motorlarda kullanılan yağların ve yağ filtresinin değişimi aynı anda yapılmalıdır.yağı değiştirdim filtreyi bir daha ki sefere demeyin.yağ değişim aralığını üretici firma belirlemektedir.her traktörün saati farklıdır. kitapçıkda yazılı olan sürelere veya servisiniz in önerdiği sürelere dikkat ediniz.Ancak yaz aylarında 200 saati geçirmemeye dikkat ediniz.yazın sıcaklardan dolayı yağ hızlı bir şekilde inçelmekte aşınma daha hızlı gercekleşmektedir.

yenikentli123 link=topic=61512.msg682734#msg682734 date=1357763907' Alıntı:
yağ değişim süresi kullanım koşullarına göre değişmektedir...Motorlarda kullanılan yağların ve yağ filtresinin değişimi aynı anda yapılmalıdır.yağı değiştirdim filtreyi bir daha ki sefere demeyin.yağ değişim aralığını üretici firma belirlemektedir.her traktörün saati farklıdır. kitapçıkda yazılı olan sürelere veya servisiniz in önerdiği sürelere dikkat ediniz.Ancak yaz aylarında 200 saati geçirmemeye dikkat ediniz.yazın sıcaklardan dolayı yağ hızlı bir şekilde inçelmekte aşınma daha hızlı gercekleşmektedir.
'yağ değişim aralığını üretici firma belirlemektedir.'
diyorsunuz.
Malum Perkins motor bir çok Traktör Markası tarafından kullanılmakta.
Burdan yola çıkarsak,
Örneğin;
Perkins motor kullanan, farklı Traktör Markalarının önerdiği süreler ne derece doğru olabilir?

phantomu 200-250 saatte., 5445 ' İ 400 saatte değiştiriyorum.
erken değiştiremesek dahi en azından saati gelince ertelemeden değiştirmemiz kendi menfeatimize...
avrupada 600 saatte değiştiriyorlarmış...

yağın değişim süresini kullanılan yakıtın kalitesi etkili bildiğim kadarıyla kükürt orasını düşük olan iyi
ve motorun emisyon değerleri
euro 1 normundaki motor 5000 km bakım yapılrken
euro normlarını uygun yakıt kullanan ve euro 5 emisyon değerlere uygun motorlar 20000 km de bakıma giriyor

2000 model ts 110 100 saatte yağ değişimi euro 1
2012 model jd 5085 servis 250 saatta bakım kitabı 500 saatte diyor

tozsu ortamda çalışan kaliteli yakıt kullan traktörlerin bakım süresi uzatılabilir zaten üreticilerde esneme payı koymuşlardır

araştırmaya göre motor yağını bu denli sık değiştirmeye gerek olmadığı eksilen yağın ilavesiyle cok uzun süre çalışabileceği hakkında makale yayınlandı gerisi gelmedi ne kadar doğru şüpheli

arkadaşlar kullanılan yağ çok önemli dayımlar traktör yedek parçaları satıyorlar şuan adını hatırlayamıyorum ama 400 saatlik traktör yağı geldi geçenlerde biz indirdik toptancıdan dükkana gidince bakacam ama yağ çok önemli bide kullanım koşulu

Hakan TOKSOY link=topic=61512.msg682724#msg682724 date=1357762504' Alıntı:

hayır buna gerek yok yeni üretilen yağlar farklıdır yağın rengi sekli değişti diye ömrü bitmiş olmaz
motora konulan yağ 20 saat sonra siyah olması özelliğini kaybettini göstermez motor içindeki kurumlardan rengi değişir ve olağan bişeydir

GÜRKAN link=topic=61512.msg682621#msg682621 date=1357753903' Alıntı:
motorun saat atmayacağı istisnai durumlar varsa, örneğin su pompası, durduğu yerde patoz, kullanım durumuna göre daha önce değiştirmek gerekebilir.

S.A. Arkadaşlar. Arabalardaki gibi degil traktörlerin sayaçları yukarda ki yazdıgın şartlarda da saat çalışmaya devam eder durmaz yani yola devam der.