Karacabey Merinosu mu yoksa Sakiz mi?

Mrb arkadaşlar. Küçükbaş hayvancılık Entansif besi için bu iki ırk arasında kaldım. Bölgemizde neredeyse herkes sakız koyunu yapmakta ama merinos hic yok. Sakızın kuzu ortalamasi karacabey merinosuna göre yüksek. Fakat merinosunda et ve damizlik bakımından üstün özellikleri var. Yatırım ve karlılık acısından sizce hangi ırk daha verimli olur? Bu ırkları besleyen ya da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Bölgesel şartlar ile ırk uyumu çok önemli karlılık için
Koyun ırki bölgeyle uygun değilse sicaklik stresi yada soguk stresi yaşayabilir bu karlılığı kötü etkiler bunu iyi araştırmak gerek
Bölgede sakız çok ise vardir bir bildikleri
Bölgemde sakız koyunu yetiştiricileri memnun. Yaklasik 50 km uzaklıkta 1 kisi karacabey merinosu yetiştiriyor o kisi de memnun. Ayrica entansif besi için en uygun irk karacabey merinosu diye duydum. Ama ırk seçimi konusunda kararsızım.

Mrb arkadaşlar. Küçükbaş hayvancılık Entansif besi için bu iki ırk arasında kaldım. Bölgemizde neredeyse herkes sakız koyunu yapmakta ama merinos hic yok. Sakızın kuzu ortalamasi karacabey merinosuna göre yüksek. Fakat merinosunda et ve damizlik bakımından üstün özellikleri var. Yatırım ve karlılık acısından sizce hangi ırk daha verimli olur? Bu ırkları besleyen ya da bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Bence merinos iyi. Merinos etcidir. Ikizlik sürü icinde elitleştirme çalışmalariyla yükseltilebilir mesela hep ikiz üçüz eşi kuzular damızlık bırakilirsa sürü icinde ikizlik artar 100 koyundan 180 190 kuzu alır hale gelebilirsiniz. Merinos dayanıklıdır da ben yanlış bilmiyosam sakız soğuğa pek gelemiyomuş. Sakız etciden ziyade sütcü. Merinos para da ediyor gecen bandırmada koç ihalesi oldu merinos koçlar açık artırmaya çıktı bursadan biri 7200 tl ye izmirden biri 5700 tl ye koç almış senin sürün de genetik olarak iyilerse bu fiyatlar kadar uçmasa da sende iyi paralara damızlık koyun satabilirsin. Yerlilerde kim ne besliyor diye bakma ben ankaralıyım ankarada herkes akkaraman besler senede bir tek kuzu alır ikizlik az tek iyi tarafı biraz iri dolayısıyla etli biraz da sorunsuz kötu mera ve hastalıklara karsı performanslı başka bi esprisi yok verim vermiyor. Merinos iyidir.

Kardeş sadece erkek hayvanlara mı içerde bakacaksın yoksa dişiler dışarda erkekler içerde besi mi olacak bütün hayvanlara içerde mi bakmayı mı düşünüyosun

Bence merinos iyi. Merinos etcidir. Ikizlik sürü icinde elitleştirme çalışmalariyla yükseltilebilir mesela hep ikiz üçüz eşi kuzular damızlık bırakilirsa sürü icinde ikizlik artar 100 koyundan 180 190 kuzu alır hale gelebilirsiniz. Merinos dayanıklıdır da ben yanlış bilmiyosam sakız soğuğa pek gelemiyomuş. Sakız etciden ziyade sütcü. Merinos para da ediyor gecen bandırmada koç ihalesi oldu merinos koçlar açık artırmaya çıktı bursadan biri 7200 tl ye izmirden biri 5700 tl ye koç almış senin sürün de genetik olarak iyilerse bu fiyatlar kadar uçmasa da sende iyi paralara damızlık koyun satabilirsin. Yerlilerde kim ne besliyor diye bakma ben ankaralıyım ankarada herkes akkaraman besler senede bir tek kuzu alır ikizlik az tek iyi tarafı biraz iri dolayısıyla etli biraz da sorunsuz kötu mera ve hastalıklara karsı performanslı başka bi esprisi yok verim vermiyor. Merinos iyidir.
Görüş ve önerilerin için sağol. Bende damızlık merinos yapma taraftariyim. Bölgemde herkes de sakız var ama merinosu bilen yok. Sakizin kuzu ve süt verimi güzel. Ama merinosunda ikiz ve üçüz eşi sürülerinden iyi sonuçlar alabiliriz. Saf karacabey merinosunu damızlık olarak yetiştirip satarsak sakizdan daha karlı olacağını düşünüyorum.

Maalesef mera yok. Kapali sistemde yapacağım.
Aslında aklıma şu geldi dorper e de bakabilirsiniz merinos meraya cikaracak adama iyidir hayvan için kolay şartlarda yetistirecekseniz cok fazla verimi olan hayvanlar da var size bir program atayım sıkılmadan hepsini izleyin aklınızda oluşur düşündüm de size uygun gibi https://youtu.be/-ZvNAFCC1jU bunu izleyin aklınızda biseyler oluşsun bi kuzu tartım sahnesi var muhakkak onu izleyin

Aslında aklıma şu geldi dorper e de bakabilirsiniz merinos meraya cikaracak adama iyidir hayvan için kolay şartlarda yetistirecekseniz cok fazla verimi olan hayvanlar da var size bir program atayım sıkılmadan hepsini izleyin aklınızda oluşur düşündüm de size uygun gibi https://youtu.be/-ZvNAFCC1jU bunu izleyin aklınızda biseyler oluşsun bi kuzu tartım sahnesi var muhakkak onu izleyin
Türkiye de saf dorper besleyen varmi

Arkadaşlar oncelikli olarak bilgileriniz için teşekkür ederim. Uzun zaman süren araştırmalarımız sonucunda verimlilik ve karlilik acısından Merinolandschaf koyunlara karar verdik. Bunlarda ithal getirdiğimiz merinoslar 20180621_200957.jpg20180614_141846.jpg

Arkadaşlar oncelikli olarak bilgileriniz için teşekkür ederim. Uzun zaman süren araştırmalarımız sonucunda verimlilik ve karlilik acısından Merinolandschaf koyunlara karar verdik. Bunlarda ithal getirdiğimiz merinoslarEkli dosyayı görüntüle 28952Ekli dosyayı görüntüle 28953

Hayırlı olsun. Bol bereketler.

Bu koyunlar hakkında sormak istediklerin var ise; ÇİFTÇİTV de "küçükbaş" programları yapan Osman Tanju beyin de Tekirdağda bu cinsten hayvanları var. Ona mesaj atarak (veya ziyaret ederek) sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Arkadaşlar oncelikli olarak bilgileriniz için teşekkür ederim. Uzun zaman süren araştırmalarımız sonucunda verimlilik ve karlilik acısından Merinolandschaf koyunlara karar verdik. Bunlarda ithal getirdiğimiz merinoslarEkli dosyayı görüntüle 28952Ekli dosyayı görüntüle 28953
Selamaleküm hocam öncelikle Hayırlı uğurlu olsun. Neden ithal tercih ettiniz? Açıkçası ithal koyun benim de üzerine kafa yorduğum ancak mantıklı bulamadığım bir iş yerli merinoslarımız varken. Şimdi bandırma merinosumuz karacabey merinosumuz polatlı merinosumuz ülkemiz icin daha uyumlu hale getirilmiş ırklardır. Ötekiler hakkında pek bilgim olmasa da polatlı merinosu %85 alman et merinosu %15 akkaraman kangal genine sahiptir. Akkaraman çok dirayetli dayanıklı mera kabiliyeti yüksek ayaklı et verimi yüksek bir ırktır merinosla birlesince dört dörtlük bir ırk ortaya çıkmıştır Türk çiftçisi için bir numaralı hayvan olacak bir hayvandır. İyi bakıldığında 100 koyundan 160 kuzu alabilir kuzuları 4 aylıkken 22-25 kg karkasla kesebilirsiniz. Sizde araştırmalar yapıp almıssınızdır muhakkak siz neyi cazip buldunuz ithal getirdiniz? Merinolandshafların yerli merinoslarımızdan sizin gördüğünüz + ları nelerdir? Özür dileyerek soruyorum koyunun tanesi kaça geldi ve geldiginde gebemiydi?