Kendin Yap: Balya Römorku Faaliyete Geçti

İşlerin sıkışıklığından, üstüne bir de yağmurlardan faaliyete geç başladı.

Tasarım bana ait ama yapım işine yetişemeyince bir usta tutup malzeme ve teknik veri ve ölçüleri verdim eline. Yapımının belirli noktalarında uğrayıp tarifler verdim. Başında olmadığım sıralarda bazı hatalar olmuş. Kısmetse düzelticez ama şu hali ile bile çok ama çok güzel iş görüyor.

En alttaki resimler ilk yük görüşü. Denemek için 125 balya yükledik. O kadar dik, o kadar berbat arazilerden geçti ki, boş traktörün zor geçebileceği yerlerdi. Buna rağmen en küçük bir yatma, devrilme tehlikesi yaşamadık.

Uzunluk 6 metre, en 2.50. Taban yüksekliği (yerden) 90-95 cm. Oku 130 cm olarak söylemiştim ama Necmettin usta ölçüyü şaşırmış. Uzun olmuş. Şu an 150-160 cm falan var.

Bir de Magirus şasesi tahmin ettiğim kadar sağlam değilmiş. Tam yükte bel verebilir. Tabi bunda okun aşırı uzun olmasıda etkili. Bu yüzden ok kısaltılıp şaseye destek atılacak. Bir işi o kaldı ama ona rağmen şu an 150-160 balyaya kadar sıkıntısız taşıyor.

Lastikler ve dingiller yükü duymadı bile.

Maksimum kapasite 200 balya olarak tasarlamıştım ama hamallara göre iyi yükleme ile çok rahat 230-250 balyaya çıkabilirmiş. Biz 160 ' a kadar çıktık.

Yükleme, alçak olduğu için çok rahat ve hızlı oluyor. 12 dakikada 125 balyayı yüklediler. Balya bu römork ile çekilecekse hamallar daha ucuza geliyorlar :)

En güzel yanı ise devrilme riski olmaması. Genişlik 2.5 metre olunca en küçük bir salınım olmuyor. Biz ne olur ne olmaz diye ilk sefer bağlamıştık ama daha sonraki 150-160 ' lı yüklemeleri bağlama yapmadan gayet sağlıklı şekilde getirdik.

Normal bir römorka 100 balya yüklendiğinde dahi büyük devrilme tehlikesi arzediyorken aşağıda da görüleceği üzere bu romorkü yarım yüklediğinizde 125 balya alıyor ve güle oynaya geliyorsunuz.

8 teker olması çok güzel olmuş. Traktöre zerre kadar yük bindirmiyor. Sanki boşta gidiyorsunuz gibi. Ben dün akşam kubota ile bağlarken tüm balyaları john deere çekti. Var mı yok ku belli değil.

Neyse çok konuştuk, işte resimler:

nedu9yve.jpg

saseduqe.jpg

Resimdeki Ağabeyim. (2 yaş büyüktür, benden genç gösterir)

ygybupyq.jpg

udemyqy7.jpg

degypehe.jpg

yre4a3y8.jpg

Ynt: Balya Römorku Faaliyete Geçti

BARTU link=topic=76096.msg899432#msg899432 date=1402519269' Alıntı:
hayırlı olsun Yılmaz, güzel bir çalışma olmuş, seninde dediğin gibi ok biraz uzun olmuş.

Mustafa şimdilik idare edicez. Dere geçerken at değiştirilmez misali, şu an iş görsün, sezon sonuda aklımızdaki tüm değişiklikleri uygularız.

Bu tip balya römorklarının Türkiye ' de örneği yok. Yurt dışında ise peynir ekmek gibi. Ama burda yok. Doğal olarak iş başa düştü. Tüm ölçüleri, tüm tasarımı kendim yaptım. Bir nevi versiyon 1. Oldu. Prototip diyebiliriz. Bundan sonra v1.1 v2 diye gider:)

mf285sdt link=topic=76096.msg899435#msg899435 date=1402519513' Alıntı:
Güzel olmuş. Güle güle hayırlı işlerde kullanın. Dediğin gibi ok biraz uzun olmuş. Tekerleklerde yarım metre daha önde olabilirdi belki. Hazır römorklardan düşünmediniz mi? http://www.palazoglu.com/Romorklar_Ozel_Romorklar_Balya_Tasima_Romorku.asp

Hazır römorkların hem tasarımı, hem fiyatı hatalı.

1-) Öncelikle çok pahalılar. Tamam, anlıyorum. Özel hizmet araç/makinalarının fiyatları pahalı olur ama bu kadar da olmaz.

2-) Tümü 4 tekerlekli. Bu geri geri yanaşırken de, kullanırken de dez avantaj. Traktörün oka yük bilmediği için en ufak rampada traktör patinaja kalkıyor. Hele yokuş aşağı inerken.. Üzerindeki yükle beraber tüm ağırlığı ile itiyor traktörü. özellikle tek çeker traktörlerde çok tehlikeli.

3-) Bi buna el ile yükleme yapıcaz yada yaptırıcaz. Doğal olarak alçak olması gerekli. Hazırlar ise sanki hiç balya görmemiş kişiler tarafından tasarlanmış. Hepsi korkunç yüksek. Bu hem yüklerken ciddi zahmet, hem de meyili arazide devrilme riski demek.

4-) Uzunlukları çoğunlukla yeterli ama genişlikleri çok düşük. Bu da istihab konusunda dez avantaj.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76096.msg899479#msg899479 date=1402523391' Alıntı:
Yılmaz hayırlı olsun çok güzel olmuş.
şunun alttan ayrıntılı fotolarını bana pmden atarmısın.

Ne demek Yusuf Abi. AutoCad çizimleri mevcut. Ister onları, ister ayrıntılı fotoları, ister ölçüleri içeren çizimini.

Ama yapmanı, yada yaptırmanı şiddetle tavsiye ederim. Yok böyle bir rahatlık.

Yusuf Abi şu an elimde olanları yükleyim. Uygun olan ilk zamanda komple çeker yollarım.

Arış için 100 ' lük 4mm profil kullandık. Normal tasarımda 2 tane koymuştum. 2 tane de yetiyordu ama ölçüleri aktarma konusunda bir hata yapmışlar. Bizde en kolay altçaltma yöntemi olarak alta 3. sırayı ekledik. Estetik dışında bi sıkıntısı olmadı.

jary7y7y.jpg

Makaslar çok uzun olduğundan çakışıyorlardı. Çare olarak bir makası içeri diğerini dışarı verdik. Çapraz makas oldular:

gy4yby2u.jpg

eduqanev.jpg

sebazios link=topic=76096.msg899481#msg899481 date=1402523575' Alıntı:
Ne demek Yusuf Abi. AutoCad çizimleri mevcut. Ister onları, ister ayrıntılı fotoları, ister ölçüleri içeren çizimini.

Ama yapmanı, yada yaptırmanı şiddetle tavsiye ederim. Yok böyle bir rahatlık.
bugune kadar bunu yapmadıgına pısman olmussudr gercekten alcak romorklar cok kolaylık saglıyor her işte atıyorum 50 kg yu 1 metreye mı cıkar mak kolay yoksa Yarım metreye mı işte hesap ortada matematık oratada anlş-*s

zac link=topic=76096.msg899485#msg899485 date=1402524344' Alıntı:
bugune kadar bunu yapmadıgına pısman olmussudr gercekten alcak romorklar cok kolaylık saglıyor her işte atıyorum 50 kg yu 1 metreye mı cıkar mak kolay yoksa Yarım metreye mı işte hesap ortada matematık oratada anlş-*s

Her açıdan avantaj.

Şöyle düşün. Yüklemeye gittin. En az 3 adam gerekiyor.

Şoför- traktörde
Dizici- romorkte
Verici- yerde

Oldu ki adam yok. 2 kişisiniz. Bu romorkte 75 balyayı hiç dizici olmadan, tek kisi aşağıdan dizebiliyor.

Hep alçak olmasının avantajı

Güzel ve faydalı paylaşım Yılmaz abi. Böyle ucuza maal edip, tasarlamak gerçekten iyi oluyor. Römorkun dediğin gibi birtek çekisi görüntüyü bozuyor gerisi gayet güzel. Buna birde turuncu boya attın mı Kubota ile uyumlu olurlar. Bu arada Kubota ' da sahalara inmiş. Devamını bekliyoruz artık...

K_Seyhan link=topic=76096.msg899491#msg899491 date=1402525510' Alıntı:
usta maliyetini sorsam bu arada güzel çalışma olmuş emeği geçenlerin ellerine sağlık....

Maliyeti daha net hesaplamadim. Yanıltmış olmayayım. Hesaplar net rakamı söylerim.

%70-80 çıkma malzeme kullandık.

Yalnız su kadarından eminim: 3 buçuğu bulmadı.

alipasalierkan link=topic=76096.msg899488#msg899488 date=1402524913' Alıntı:
Güzel ve faydalı paylaşım Yılmaz abi. Böyle ucuza maal edip, tasarlamak gerçekten iyi oluyor. Römorkun dediğin gibi birtek çekisi görüntüyü bozuyor gerisi gayet güzel. Buna birde turuncu boya attın mı Kubota ile uyumlu olurlar. Bu arada Kubota ' da sahalara inmiş. Devamını bekliyoruz artık...

Sağol Erkan.

Başka çare yok. Şimdi gidip sırf balya taşımak için 10 lira verilmez bence.

Boya atılacak da şimdi asıl sorun reflektör ve sinyaller. Şu an sadece gündüz kullanıma uygun. Şu 3m reflektörlerden bulayım ışıl ışıl yapıcam.