• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Kıraçta yüksek verimli arpa

Sivas bölgesi için yazlık ekilecek verimi yüksek arpa cinsi araştırıyorum konuya yabancı olmayan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum lütfen

Güzlük buğday ekilişlerini bırakıp sadece yazlık arpa ekmeyi düşünüyorum
Aslında güzlük ekinlerin daha verimli olabileceğini söylüyorlardı bu sitedekiler. Tohumun üşümesi lazımmış flan bir ara öyle konuşuluyordu. Ben bu sene güzlük tritikale ektim denemelik . Şuan gayet iyi gözüküyor bakalım hasat zamanı paylaşırım

Aslında güzlük ekinlerin daha verimli olabileceğini söylüyorlardı bu sitedekiler. Tohumun üşümesi lazımmış flan bir ara öyle konuşuluyordu. Ben bu sene güzlük tritikale ektim denemelik . Şuan gayet iyi gözüküyor bakalım hasat zamanı paylaşırım
Güzden çıkarsa iyi olur. Ama kışa çillenip toprak yüzüne çıkmazsa don vuruyor aydan hanımı. Arcanda 3 yıldır ekiyoruz. Bizi hiç üzmedi çok şükür.

Tarım 92 yada arcanda ama tarlaya girebileceğiniz en erken zamanda girmeniz gerekir. Yoksa bahar ekimleri sonu hüsran olur.

İşin aslı bugdaylarda çok çavdar var ne yaptımsa kurtulamadım tek denemediğim yazlık arpa yada yulaf ekmek

İşin aslı bugdaylarda çok çavdar var ne yaptımsa kurtulamadım tek denemediğim yazlık arpa yada yulaf ekmek
Yulaf iyi olur ama arpa dediğim gibi erken gireceksin tarlaya oda tarlayı kuruyunca sürmende kesek atar onun yerine patlama çeker kurtulursun. Arpada dökülme fazla olur gelecek yıl ektiğin mahsulde arpa çıkma ihtimali yüksek olur. Buğdayda çavdar koyun otlatmadan felan da gelebilir. Birde tarla işlemleri ni geciktirirseniz gelir. Tohumu sıfır alın bir deneyin bakalım.

Sivas bölgesi için yazlık ekilecek verimi yüksek arpa cinsi araştırıyorum konuya yabancı olmayan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum lütfen
Bizede de çavdar sorunu var yazlık tarm-92 cinsi arpa ekiyoruz. ayrıca güzden tarlaya hafif diskaro çekiyoruz çavdarın cillenmesi için faydası oluyor

Güzden nadas yapıp öylece bırakmayı düşünüyorum baharda bir kaz ayağı çekip ekmeyi düşünüyorum. Peki çavdarı kesiyormu yazlık arpa ekimi

Güzden nadas yapıp öylece bırakmayı düşünüyorum baharda bir kaz ayağı çekip ekmeyi düşünüyorum. Peki çavdarı kesiyormu yazlık arpa ekimi
Valla biz yazlık arpadan başka çaresini bulamadık, güzden herg edeceksen yağmurdan sonra yap tarlaya dökülen tohumların cillenmesi beklersen iyi olur

Yazlık ekimlerin güzlük ekilişlere göre masrafıda yarı yarıya az. Arpa fiyatları buğdayla çok bir farkta yok zaten kaliteli bugday yetiştirebilmk için ekstra bir masraf ve bakım gerekiyor. O yüzden 20 yıldır ugraştığım buğday işine artık son veriyorum. Tabi bunda son 1 yılda ki mazot gübere ve ilaç maliyetleri baş etken

Ramata yüksek verimlidir.Kumsal arazilerde ortalama verim verir.Ama su tutan kara toprak arazilerde ortalama bir bakımla her sene üst üste dahi eksen pas ilacı atılması şartıyla 500 kg aşşarısını düşmez...

Üst Alt