Konya Ovası'ndaki yağışlar hububata yaradı

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Konya ' da, geçen yıl kuraklıktan dolayı hububatta verim kaybı yaşayan Seydişehirli çiftçilerin yüzünün bu yıl gülmesi bekleniyor.

Rekoltenin geçen yıla oranla bu yıl daha iyi olacağanı dile getiren Seydişehir Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri, yağışların bu sene düzenli ve zamanında yağdığını, bu durumun çiftçiye pozitif olarak yansıyacağını belirtti.

Geçen yıl dekarda 250 kg gibi bir ürün alındığını, bu yıl ise bu rakamın 400 ' lere çıkacağanı ifade eden yetkililer, 2007 yılında hububatta çiftçinin yüzde 30 verim kaybı olduğunu, 2008 yılında ise verim kaybı olmayacağını, aksine artış olacağanı söylediler.

Seydişehir Meteroloji Müdürlüğü ' nden alınan bilgilere göre, 2007 yılının Nisan ayında metrekareye düşen yağış miktarı 14 kg olurken, yine aynı yıl içinde Mayıs ayında bu rakam 7 kg ' a kadar düşüyor. 2008 yılının Nisan ayında ise metrekareye düşen yağış miktarının 28 kg ' a çıktığını belirten yetkili ağızlar, içinde bulunduğumuz günler itibari ile yağış miktarının 37 kg ' ı bulduğunu söylediler.

Yağışların düzenli olarak ve çok önemli bir zamanda yağdığına dikkatleri çeken Seydişehir Seyka Un Yem Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Karpuz, yağışların bu şekilde devam etmesi durumunda verimin çok daha iyi olacağını söyledi.

Kuraklık ortamında özellikle hububata bir hayli zarar veren Süne böceğinin çoğaldığını, havaların yağışlı olmasının bu yönde de çok faydalı olduğunu sözlerine ekleyen Karpuz, çiftçilerin havalar yağışlı diye rehavete kapılıp süneyle mücadeleyi bırakmaması gerektiğini söyledi.
 
Katılım
14.11.2007
Mesajlar
2,296

Ynt: Konya Ovası'ndaki yağışlar hububata yaradı

Allaha bin şükür bu sene bizim bu tarafa da güzel yağmurlar düştü...Bereketlerin iyi olacağını tahmin ediyorum...
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara
Ynt: Konya Ovası'ndaki yağışlar hububata yaradı

Bizim de iyi gidiyodu da yağışlar,ilaçtan sonar yağmadı,bu ara bir yağsa toparlayacaklar ama in.ş yağar...
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt