koyunculugun avantajı & dezavantajı

koyunculugun avantajı & dezavantajı

iyi geceler arkadaslar koyunculgun avantajları ve dezavantajları sizlere göre nelerdir?

bir kişi neden koyunculuk yapmalı neden yapmamalı ?

simdiden teşekkürler

iyi geceler

Ynt: koyunculugun avantajı & dezavantajı

zelgazelganore link=topic=86161.msg1030466#msg1030466 date=1446068913' Alıntı:
iyi geceler arkadaslar koyunculgun avantajları ve dezavantajları sizlere göre nelerdir?

bir kişi neden koyunculuk yapmalı neden yapmamalı ?

simdiden teşekkürler

iyi geceler

Çok sayıda neden sayılabilir. Bu işi çok eskiden bu günlere kadar yapan insanlara baktığımda özellikle iki neden öne çıkıyor.
1-Aile mesleği olması. İnsanlar atalarından kalan bu mesleği bırakamıyor.
2-Bu işi yapmayı çok istemek ve sevmek. Çarpıcı bir örnek; Bir albay emekli olunca ilk işi kaliteli bir koyun sürüsü edinip açık alanlarda koyunculuk yapmaya başladı. Çünkü bu onun en büyük tutkusuydu. Yoksa o kişinin maaşı ve diğer mal varlığı ona yetiyordu.

koyunculuk işini birebir kendiniz yapmadığınız sürece zarar demektir...100 baş koyun için tutulacak çoban ,sürüye otomatikman ortak demektir.kısacahesap yapalım..ben kabaca hesap yapıyorum
100 baş koyununuz var
çoban aylık 1500-2000 tl maaş alacaktır ..yıllık 20 bin demektir
100 koyun 150 kuzu demektir....150 x300=45000
yani sürünün yarısı çobanın
haaa bu arada eskisi gibi koyun sütüne talep yok ..olsada onu sağacak adam lazım ...
sonuç itibariyle bana göre bu sebepten dolayı zarar

• Beğen
Tepkiler: cuhadaroglu

Son zamanlarda küçükbaş et tüketimi önem kazandı. Bu avantaj. Çoban sorunu ise dezavantaj.

Ne yaparsan yap çoban da dahil, yanındaki kişiler aileden olacak. Güvenilir, kendi malı gibi bakacak. Yoksa olmuyor. 'El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış' misali...

Ali öz link=topic=86161.msg1030850#msg1030850 date=1446236197' Alıntı:
koyunculuk işini birebir kendiniz yapmadığınız sürece zarar demektir...100 baş koyun için tutulacak çoban ,sürüye otomatikman ortak demektir.kısacahesap yapalım..ben kabaca hesap yapıyorum
100 baş koyununuz var
çoban aylık 1500-2000 tl maaş alacaktır ..yıllık 20 bin demektir
100 koyun 150 kuzu demektir....150 x300=45000
yani sürünün yarısı çobanın
haaa bu arada eskisi gibi koyun sütüne talep yok ..olsada onu sağacak adam lazım ...
sonuç itibariyle bana göre bu sebepten dolayı zarar

Hocam 100 baş için dediğiniz doğru, 400 başa 1 çoban çok rahat bakabiliyorum, bana göre yapılması gereken rakam 400 baş en az olmalı. Bir kaç ay önce bir çiftliğe gittim, adamların 3000 baş hayvanına 7-8 çoban bakıyor, güzel de kazandıklarını söylediler, hayvanların cinsi de önemli, Ile de France ve Merinos bakıyorlar..

kucukbas etine ve sütüne olan ragbet ileride ne olacak ?
bakıcı sorunları nasıl çözülecek?
maliyetlerin artması?

kısaca bu kucukbas sektörünün geleceği ne olacak?

Bence küçükbaşa ilgi arttı son zamanlarda. Artması da gerekiyor zaten.

Aslında küçükbaş et sektörüne en çok darbeyi yine yetiştiriciler vuruyor. Hayvanı nasıl yetiştiriyorlar bilmiyorum ama birisi kokudan yenmez iken, diğer et lokum gibi insanın yedikçe yiyesi geliyor. Besleme biçimi ile alakalı sanırsam.

Zaten küçükbaş eti kokar diye bir ön yargı var. Bazı yetiştiriciler de bu ön yargıyı körüklüyor. Artık ne yediriyorlar, ne içiriyorlar bilemiyorum.

Eğer gerçekten kaliteli, eti güzel hayvanlar yetiştirilir ise illaki alıcı bulunur.

Bakıcı sorunu ise bence aile işletmesi olunarak çözülebilir. En sağlıklısı bu bana göre. Çoban da patron da aynı aileden olacak.

Küçükbaş işini kendiniz yapmazsanız çok başarılı olamazsınız. Hatta dünya üzerinde de durum aynı. Yabancı ülkelerde bile koyunculuk işi aynı zamanda aile mesleği, hatta aile şirketi olarak yapılıyor.

tura30 link=topic=86161.msg1030999#msg1030999 date=1446311827' Alıntı:
elinde france koyun koç olan varmı varsa resim atabilirmi
kardeşim tigem polatlı koyunu diye yeni bir ırk üretti yüzde 75 ilede france yüzde 25 akkaraman kanıtaşıyan iri bir ırk gidip tigemden koçunu alabilirsin hatta evraklarını ilçe tarımdan yaptırırsan yüzde 80 ini devlet hibe olarak karşılıyor...