Kuran'ın 40. Ayetlerindeki Hikmet

Kırk gizemli bir sayıdır. Olgunluğun yaşıdır mesela. Peygamberliğin yaşıdır. Kimbilir belki hikmeti bundan olsa gerek, Allah (cc) kırkına gelip de hâlâ doğru yola girmemişleri, Kuran’ın kırkıncı ayetlerinde Cehennnem’e atıfta bulunarak uyarır.

Kuran’daki 40. Ayetlerin genellikle cehenneme atıfta bulunmasının bi rçok hikmeti muhakkak vardır ama bir hikmeti de bu olsa gerek.

Efendim ben bir İslam alimi değilim. Bundandır ki, Kuran’ın 40.cı suresinin Mümin suresi olması ve surenin 40. Ayetinin de mümin vasfını anlatması; insanın en olgun halinin mümin hali, en olgun yaşının 40 yaş olmasına bir işaret midir, İslam alimlerinin araştırması gereken bir konudur. ‘’…mümin olarak, ister erkek ister kadın, kim makbul ve güzel bir iş yaparsa, işte onlar cennete girer ve orada hesapsız nimetlere nail olurlar.” (Mümin,40)

Efendim 40. Ayetlerin bir kısmını alt alta getirdiğinizde nasıl nasıl bir uyum, bir mesaj, nasıl bir hikmet ortaya çıkıyor, özellikle yaşı kırkı geçen ve kırka yaklaşanlar ‘’Ah ne olurdu keşke toprak olsaydım’’ demeden buyurun!

AYETLERİ ARAPÇE VE TÜRKÇE MEALİYLE GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

40. AYETLER


En’am, 40 – De ki: “Söyleyin bakalım, eğer size Allah’ın azabı gelir yahut kıyamet gelip çatarsa Allah’tan başkasına mı yalvarırsınız? Doğru kimseler iseniz haydi söyleyin gerçeği!” (24,40)

Araf, 40 – Âyetlerimizi yalan sayanlara ve onları kabule tenezzül etmeyenlere gök kapıları açılmayacak ve deve iğne deliğinden geçmedikçe onlar da cennete giremeyeceklerdir. İşte Biz, suçlu kâfirleri böyle cezalandırırız!

Enfal, 40 – Yok eğer yüz çevirirlerse biliniz ki Allah sizin mevla’nız! O ne güzel mevlâ, ne güzel yardımcıdır!

Yunus, 40 – Onlardan Kur’ân’a iman edenler de var, iman etmeyenler de. Rabbin, hakkı yalanlayıp halk içinde fitne ve fesat çıkaranları pek iyi bilir.

Meryem, 40 – Şu kesin bir gerçektir ki bütün dünyaya ve dünyada yaşayan bütün insanlara Biz vâris olacağız (onlar sona erip baki Allah kalacak) ve ölümden sonra hepsi diriltilip Bizim huzurumuza getirileceklerdir.

Enbiya, 40 – Onların beklentilerinin hilafına, o ateş öyle apansız gelecek ki, kendileri birden donakalacaklar. Artık ne onu geri çevirecek güçleri olacak, ne de kendilerine süre verilecek!

Nur, 40 – Yahut o kâfirlerin duygu, düşünce ve davranışları derin bir denizdeki yoğun karanlıklara benzer.Öyle bir deniz ki onu, dalga üstüne dalga kaplıyor...Üstünde de koyu bulut.Üst üste binmiş karanlıklar...İçinde bulunan insan, elini uzatsa nerdeyse kendi elini bile göremiyor.Öyle ya, Allah birine nûr vermezse artık onun hiçbir nûru olamaz.

Kasas, 40 – Biz de kendisini de, ordularını da yakalarından tuttuğumuz gibi denize fırlatıverdik. İşte bak, zalimlerin sonunun ne olduğunu gör!

Ankebut, 40 – Onlardan her birini kendi suçu sebebiyle cezaya çarptırdık:Kiminin üzerine taş yağdıran bir kasırga gönderdik,kimini korkunç bir gürültü bastırıverdi,kimini yerin dibine geçirdik,kimini de suda boğduk.Allah onlara zulmetmedi, onlar asıl kendi kendilerine zulmettiler.

Rum, 40 – Allah O yüce Rabdir ki sizi yaratır, sonra rızıklandırır, sonra tayin ettiği vâde geldiğinde sizi öldürür, sonra da diriltir.Düşünün bakalım: Sizin, ibadette Allah’a ortak yaptığınız putlar içinde bunlardan herhangi bir şeyi yapabilen var mı?Allah onların iddia ettikleri ortaklardan münezzehtir, yücedir.

Sebe, 40 – Gün gelecek, hepsini mahşerde toplayacak, sonra da melaikeye: “Şunlar size mi tapıyorlardı?” diye soracaktır.

Fatır, 40 – De ki: Baksanıza, Allah’tan başka yalvardığınız şu şeriklerinize! Gösterin bakalım bana: Dünyanın nerelerini yaratmışlar?Yoksa göklerin yaratılmasında mı Allah’a ortaklıkları var?Yoksa Biz onlara bir kitap verdik de onlar onun aydınlığında mı bulunuyorlar?Sözün doğrusu şu ki: Zalimler birbirlerine sadece yalan, dolan ve aldanma vâd ederler

Zümer, 40-Zelil ve rezil eden azabın dünyada kime geleceğini, âhirette ise devamlı azabın kimin başına ineceğini yakında öğrenirsiniz.

Mümin, 40 – “Kim bir kötülük işlerse, sadece o kadar cezalandırılır. Ama, mümin olarak, ister erkek ister kadın, kim makbul ve güzel bir iş yaparsa, işte onlar cennete girer ve orada hesapsız nimetlere nail olurlar.

Fussilet, 40 – Âyetlerimiz konusunda, haktan sapanlar bize gizli kalmazlar. Şimdi söyleyin bakalım: Cehenneme atılmak mı iyidir, yoksa kıyamet günü büyük duaruşmaya tam bir güven içinde gelmek mi? İstediğinizi yapın, çünkü O, bütün yaptıklarınızı görmektedir.

Duhan, 40 – Muhakkak ki bütün hesapların görüleceği o karar günü, hepsinin buluşacağı gündür.

Zuhruf, 40 – Sen sağırlara söz işittirebilir, körleri doğru yolda yürütebilir, besbelli sapıklıkta olanları hidâyete erdirebilir misin?

Zariyat, 40 – Biz de hem onu, hem ordularını yakalayıp denizin dibine geçiriverdik. Boğulurken, pişmanlıkla kendi kendini kınıyordu.

Kamer, 40 – Yemin olsun: Biz, ders alınsın diye Kur’ân’ın anlaşılmasını kolaylaştırdık. Haydi, var mı düşünen ve ibret alan?

Necm, 40- Bu gayretinin semeresi de ileride ortaya çıkacaktır.

Mearic, 40– Hayır, Allah’ın nizamı onların sandığı gibi değildir! Doğuların ve batıların Rabbine yemin ederim ki,(bizim) gücümüzün yetmediği hiçbir şey yoktur.

Kıyame, 40 – Bütün bunları yapan, ölüleri diriltmeye kadir olmaz olur mu?

Kalem, 40 – Sor bakalım onlara: “Böylesi bir iddiayı savunacak kimse var mı aralarında?

Mürselat; 40 – Hakkı yalan sayanların o gün, vay hallerine!

Nebe, 40 – Biz, gelmesi yaklaşmış bir azabı bildirerek sizi uyarıyoruz. O gün gelecek,ve her şahıs önünde, yalnız yapıp ettiklerini bulup bakacak ve kâfir: “Ah ne olurdu, keşke toprak olaydım!” diyecek

Arifhan Akpınar -
 

Ynt: Kuran'ın 40. Ayetlerindeki Hikmet

Allah-u Teala (cc) biz kullarına kendisine iman etmemizi, iman etmemiz durumunda felaha ereceğimizi; hakkıyla iman etmeyip yolundan yüz çevirmemiz durumunda ise korkunç ve şiddetli azabıyla muamele edeceğini bize ayetleriyle bildiriyor.
Allah kendisini hakkıyla tanıyan ve kendisine kulluk eden kullarından eylesin bizi. Lütfuyla ve merhametiyle bize muamale eylesin. Bizi hak yolundan ayırmasın. Amin.
 

Ynt: Kuran'ın 40. Ayetlerindeki Hikmet

ALLAH (cc) kendisini hakkıyla tanıyan ve kendisine kulluk eden kullarından eylesin bizi zalimlerden koru her zaman mazlumun yanında eyle HZ.MUHAMMED (s.a.v) ümetınden eyle
 

Ynt: Kuran'ın 40. Ayetlerindeki Hikmet

çok şükür keşke islamı islam gibi yaşamayı hakıkatıyla yaşayabilsek yapmaya çalışıyoruz ama ona rağmen çok eksiğimiz var ALLAH (cc) bizi islah ve salıh kulardan eylesın
 Ynt: Kuran'ın 40. Ayetlerindeki Hikmet

teşekkür ederim.
Kuran-ı okumadığımız,okuyup anlamadığımız için islam alemi ve tüm dünya bu hallere düştü....
ALLAH her şeyi o kadar aşikar vahyetmişki.
malesef tenezül edip okumuyoruz, okusakta anlamaya, çözmeye gayret etmiyoruz....
oysa ilk ayeti hafızamızdan hiç silmememiz gerekir ' ' OKU ' '
okumaya gerçekten ihtiyacı var ben müslümanım diyen her kişinin...
 Benzer Konular

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt