• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Kuyruk mili gücünü ne belirliyor

Katılım
17.05.2018
Mesajlar
52
Yaş
28
Konum
Konya

Traktörde kuyruk mili gücünü ne belirliyor arkadaşlar
 
Katılım
24.12.2009
Mesajlar
2,750
Konum
BURSA
Motor gücü+ dönme hızı . Traktörlerin kuyruk mili hızları markalar arasinda farklilik gösteriyor.
 
Katılım
14.04.2018
Mesajlar
301
Konum
Çorum
Şanzıman önemli.70-56 ve 70-66 nın moyorları aynı olmasına rağmen 70-56 nın kuyruk mili gücü biraz daha fazla verilerine göre.
 
Katılım
02.02.2018
Mesajlar
16
Yaş
26
Konum
Edirne
Kuyruk mili gücü genel olarak motor gücünün %70 80i olarak hesaplanır fakat aslen şanzumana bağlıdır. Motor ile kuyruk mili arasındaki mesafe ne kadar uzarsa güç kaybı da o oranda artar. Yüksek kuyruk mili gücü için kuyruk mili bağlantı elemanlarının mesafesinin kısa olması gerekir. İster istemez kuyruk mili en arkada motor önde olduğu için mesafe uzun oluyor. Bu sebeple motor gücünün %100ünü aktaramıyorsun. Yeni model traktörlerin bağlantı mesafeleri olabildiğince kısa tasarlanıyor. Bu da yeni traktörleri kuyruk mili işleri için daha verimli kılıyor. Benim şahsi görüşüm şanzumanını kendi üreten firmalar diğer dışarıdan temin eden firmalara göre daha avantajlıdır. Traktör tercih ederken dikkat ettiğim noktalardan birisidir bu. Gerek uyum gerekse verimlilik için.
 
Katılım
15.03.2010
Mesajlar
4,060
Konum
İstanbul
K.mili saftinin yapisina uzunluguna gore degisiklik gosterebilir fergusonun iptolu ve standart k.mili arasinda ipto yag basinci ile calisiyor standart debriyaj plakasi uzerinden standart saft ile calisiyor mf lerde saft kullaniminda ipto rahat olsada safti cok seri kaldirdigi icin ya safti kesiyor icerdeki ayirici balatayi siyiriyor yada arkadaki makinaya zarar verebiliyor.fiatlarda el debriyajli ve kuyruk mili kapaginda ekseriyetten avare disliden tahrik alip hem devri azaltiyor hemde k.milinin donus gucunu arttiriyor. K mil gucunu her daim motordan alir fakat cikis gucunu ve devrini sanzuman ve icerideki düzenekler belirliyor
 
Katılım
11.05.2008
Mesajlar
395
Konum
KAYSERİ
MotorDevri X Çeviren /Çevrilen X Çeviren / Çevrilen ...... Son dişçiye kadar bu şekilde gider, Tabiyiki Dişlinin çapı ve diziliş şekli de önemli, 1985/86 yıllarında Sümer fabrikalarinda staj görürken elektrikli motorlara bu tür hesaplar yapardık. Alman mühendisleri fabrikanın kodrolu işçi, usta teknisyenlere sürekli talimat vererek işi usulüne uygun yapılmaması nedeniyle ikazlarına rağmen verim alamadıklarını bozuk Türkçe si ile söyleyerek biz öğrencileri örnek gösterirlerdi. O kadar modernleşme ve masraftan sonra bir imza ile özelleştirilmişti.
 


Üst Alt