• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Manuel kerpiç presi denemesi.

Özel toprak ile samani beton harci gibi karip 10 lu yada daha buyuk tahta kaliplara dokuyorlardi
Cocukken görüyordum
İsmail abi o yapımı biliyorum.
bunu youtubede gördüm hazır lazımda fabrikada çattım hurdalardan çok yaş olunca hiç iyi olmuyo.
babam biliyordur nasıl toprak olduğunu gençliğinde yapmış bu işleri.
koyu kıvamlı çimento kum bi harç ile parke taşı bi miktar denesem diyorum.

İsmail abi o yapımı biliyorum.
bunu youtubede gördüm hazır lazımda fabrikada çattım hurdalardan çok yaş olunca hiç iyi olmuyo.
babam biliyordur nasıl toprak olduğunu gençliğinde yapmış bu işleri.
koyu kıvamlı çimento kum bi harç ile parke taşı bi miktar denesem diyorum.
Olmaz arkadaş çamuru özel balçıklı bir çamur biraz saman once karıştırıp kıvamı lazım daha sora kalıp sonra kurutmak koydegordum kerpiç bir duvarı traktorle asılıp devirdiler duvar hiç parçalanmadan oldugu gibi devrildi kerpiçlere hiçbirşeyi olmadı sağlam vesselam

Olmaz arkadaş çamuru özel balçıklı bir çamur biraz saman once karıştırıp kıvamı lazım daha sora kalıp sonra kurutmak koydegordum kerpiç bir duvarı traktorle asılıp devirdiler duvar hiç parçalanmadan oldugu gibi devrildi kerpiçlere hiçbirşeyi olmadı sağlam vesselam
bu gün şansa fabrika arkasındaki rast gele topraktan bastım kara toprak ve yaş olanlar çatladı kuru gibi hafif nemli olanlar sarı topraktan dağılmadı ha deyince kırılmıyorlar birine mısır yaprağı ufalayıp denedim oda iyi.
bu işe uygun toprağı tanımanın bir yolu varmı.

Kerpiç kibar olmuş eski küçük tuğlalara benzemiş :) Kahverengi birazda kil karışımı toprak iyi oluyor.
ölçüsü bulabildiğim en geniş hurda profil buydu yığma tuğla büyüklüğüne yakın diye kullandım.
yaşar usta kili bol toprağı nasıl anlayacağım onu bilmiyorum basitbir analiz yöntemi olsa köyde birkaç yerde tahmin ettiğim bu işe uygun toprak var.

ölçüsü bulabildiğim en geniş hurda profil buydu yığma tuğla büyüklüğüne yakın diye kullandım.
yaşar usta kili bol toprağı nasıl anlayacağım onu bilmiyorum basitbir analiz yöntemi olsa köyde birkaç yerde tahmin ettiğim bu işe uygun toprak var.
Killi bizim burda 2 metre derinden çıkıyor daha derine inince kazma bile zor işliyor. Orası için bı fikrim yok.

Killi bizim burda 2 metre derinden çıkıyor daha derine inince kazma bile zor işliyor. Orası için bı fikrim yok.
yaşar usta daha önce böyle bi yıkık tadilatı için babamla toprak almaya gittim tabi ben işin amelesi baba bilir kişi
kepçeyle kanal açılmış yerden sarı gibi bi toprak aldık ama dediğin gibi kazma işlemiyor traktör lastiğine kazma vuruyor gibi oluyo.

bu söylediğin baya yardımcı oldu kafamda bulabileceğim yer olasılıkları var böyle boşa deneme yapmış olmam.

bu arada videodaki toprakta atık su kanalı kazılırken derinden çıkmıştı ama gevşek bir yapıda.

Gardas kirmizi topragi guzelce ele samanla harc yap bikac gun dinlenip eksimesi lazim ondan sonra kalipa koy dok hemen yaparsan olmaz
kırmızı toprak pek yok bizim köyde ama kill yaşar ustanın dediği gibi derinde yoğun oluyorsa sarı gibi bir renkte olan bir yer vardı kanal kazılmış yerde kazma bstmıyor öyle kazık gibi oluyo

Kartalcalı

UYARILDI
Ben hic yapmadim ama yapanlar öyle yapiyor buralar kirmizi yada beyaz topraktir kirmiziyla yaparlar hatta tugla fabrikasi var hammadde olarak onu kullaniyor

Ben hic yapmadim ama yapanlar öyle yapiyor buralar kirmizi yada beyaz topraktir kirmiziyla yaparlar hatta tugla fabrikasi var hammadde olarak onu kullaniyor
tuğla yapılan kırmızı ama bizim köyde hiç denk gelmedim uygun olanı bulmak için biraz deneme yapacam bakalım sonuca göre birini kullanıcam

yaşar usta daha önce böyle bi yıkık tadilatı için babamla toprak almaya gittim tabi ben işin amelesi baba bilir kişi
kepçeyle kanal açılmış yerden sarı gibi bi toprak aldık ama dediğin gibi kazma işlemiyor traktör lastiğine kazma vuruyor gibi oluyo.

bu söylediğin baya yardımcı oldu kafamda bulabileceğim yer olasılıkları var böyle boşa deneme yapmış olmam.

bu arada videodaki toprakta atık su kanalı kazılırken derinden çıkmıştı ama gevşek bir yapıda.
Kil krem rengine benzer. Çamuru karıştırıp yarım gün bekletmek lazım aksi halde çabuk dağılır. Bide dökünce sıcakta 2 gün durması sağlıklıdır.

Kil krem rengine benzer. Çamuru karıştırıp yarım gün bekletmek lazım aksi halde çabuk dağılır. Bide dökünce sıcakta 2 gün durması sağlıklıdır.

ötölyenin arkasındaki topraktan bu günde denemelik 4 adet bastım.
bunları gölgeye koydum.
dünküleri güneşe koydum.
köye kısmetse cuma gecesi gidicem.
aparatı köye götürdüğümde sizin dediğiniz şekilde bi harç hazırlayıp onuda denerim.

Samanı unutma kırılıp dökülmesini engeller
saman koyarım usta.
dün bastıklarımı güneşte bıraktım en düzgün olanı içinde mısır yaprakları olan .
fabrikanın arkasında birtek mısır vardı onla denedim.

biraz işsizlik içeren bir paylaşım oldu benimkisi hobi gibi birşey.

Üst Alt