• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Marka ve Tiplerine Göre Araçların Teknik Özellikleri

Katılım
16.02.2018
Mesajlar
85
Konum
Kocaeli

Arkadaşlar, konuşmaları incelerken bilhassa internetin olmadığı dönemlerde üretimi yapılmış araçların teknik özelliklerini içeren broşürlerin temin edilemediğini gördüm. Birçok firma her ne hikmetse bunları sanki başkası üretmiş gibi sitesine koyma zahmetine girişmiyor. Elinde olanlar da ya internet kullanmıyor ya da paylaşmak istemiyor herhalde. Bazı sahaflarda MF135,MF165,International 444,654 gibi traktörlerin kullanım ve bakım kitaplarının satışta olduğunu gördüm. Bazen öyle oluyor ki üretimi durdurulmuş bir aracın bile bilgilerine ihtiyaç duyabiliyor insan. İnternet sitelerinde yazılan her bilgi de doğru olmayabiliyor. Bu yüzden hiç yoktan iyidir mantığıyla birkaç kitap tavsiyesinde bulunacağım. Elde edeceğiniz bilgileri başta üretici firma olmak üzere olabildiğince çok kaynaktan ve kullanıcıdan doğrulattırın. Yine motor başta olmak üzere teknik konulara meraklı arkadaşların ilgisini çekebilecek kitapları ücretsiz bulabilecekleri bilimuygula isimli site var. Aşağıya linklerini koydum incelersiniz .Fiat 640 ın özelliklerini soran arkadaşa verdiğim cevapta büyük oranda ilk kitaptan yararlandım. Motor değişimi düşünenler de uygun motoru önce bu kitaptan bulup ebat ve fiyat için sonra arayışa girebilirler. Mesela hafif ticari kamyon ve kamyonet motorlarının traktörler için neden uygun olmadığının cevaplarını burada bulacaklardır.

Marka ve Tiplerine Göre Araçların Teknik Özellikleri Cilt 1-2-3-4 tek kitapta (MMO/2005/195/3) Makine Mühendisleri Odası Yayını
Tarım Makinaları İçin Mühendislik El Kitabı Literatür Yayınevi


Motor değişimi yani çenc düşünen arkadaşlar için yine MMO nun yayınları
AİTM Araç İmal Tadil Montaj
MARTOY Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onay Yönetmeliği
TORTOY Tekerlekli Tarım veya Orman Traktörleri Tip Onay Yönetmeliği
Taşıt Lastikleri ve Kaplanmış Lastikler


https://www.mmo.org.tr/kitaplar http://www.bilimuygula.com/
 

Ekli dosyalar

Katılım
16.02.2018
Mesajlar
85
Konum
Kocaeli
Değerli dostlar ben de ilgilendiğiniz için sizlere teşekkür ederim. Müsait olduğum zamanlarda çeşitli sunum dosyaları da paylaşacağım. Bu dosyalarda dizel yakıt pompalarından tutun da silindir kapağı çatlak kontrol metotlarına kadar birçok bilgi olacak. Bazıları DSİ eğitim sunumları. Daha önce yazdım mı bilmiyorum ama şu kitapları da alın okuyun.İkinci el olanları daha hesaplıdır.
Motorlu AraçlarCilt 1-2-3 (Prof.Dr.Mustafa Demirsoy)
Motor Konstrüksiyonu(MMO/576)
 

Ekli dosyalarÜst Alt