Mevsimlik Tarım İşçilerinin ödeyeceği prim 194 lira

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından son dönemde tarım çalışanlarının sigortalanmasını ve sağlık hizmetlerinden faydalanmasını kolaylaştırmak için birçok düzenleme yapıldı.

Çalışma şartları göz önüne alınarak yapılan bu düzenlemeler tarım emekçileri için avantajları da beraberinde getirdi.

Tarım çalışanlarının sigortalılık ve sağlık hizmetlerinden faydalanma işlemlerini anlattığımız dosya haberimizin ilk bölümünde kendi adına çalışan çiftçilerin durumunu ele almıştık. Haberimizin bu ikinci bölümünde ise mevsimlik tarım işçilerinin sigortalanmasını ve sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanacağını anlatacağız.

1 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe giren Torba Kanunla mevsimlik tarım işçileri de sigortalılık kapsamına alındı. Kanuna göre 18 yaşını doldurmuş olan mevsimlik tarım işçileri taleplerine bağlı olarak sigortalı olabilecek.

Sigortalı olmak isteyen mevsimlik tarım işçileri temin edecekleri ‘Süreksiz Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi ' ni bağlı bulundukları muhtarlık ile tarım müdürlüklerinden onaylatarak Sosyal Güvenlik Kurumlarına müracaat etmesi gerek.

Mevsimlik Tarım İşçilerinin sigortalılıkları halinde ise ödeyeceği prim 194 lira olacak. 19 günlük prim ödeyerek 30 gün sağlık hizmetinden faydalanacak olan mevsimlik tarım işçileri daha yüksek miktarda prim ödemek istediği takdirde bu tutar 6,5 kata kadar çıkabiliyor.

Bu şekilde sigortalı olan mevsimlik tarım işçisi borcu olmadığı takdirde bakmakla yükümlü olduğu yakınlarıyla beraber sağlık ve emeklilik hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Sigortalı çiftçinin prim borcu olması halindeyse 2011 yılının sonunda yürürlüğe ‘Gelir Testi Yönetmeliğiyle ' bakmakla yükümlü olduğu ailesi artık sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Yönetmeliğe göre sigortalının ailesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gelir testine tabi tutulacak. Sigortalının ailesi testi geçerse sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt