• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Mısır Samanı

Katılım
06.07.2017
Mesajlar
1,693
Yaş
28
Konum
ANKARA
Arkadaşlar mısır samanı yediripte içindeki koçandan dolayı sıkıntı yaşayan oldu mu?
Hocam bi tecrübem yok yanlış yönlendirmek istemem ama fikrimi beyan etmem gerekirse şunu derim mısır silajinda da koçanlar doğranmış vaziyette hayvanlar yiyor. Mısır sapını koçanla beraber parçalayıp yediren de duydum. Ama sorun olarak herhangi bişey kulağıma gelmedi.
 
Katılım
12.06.2017
Mesajlar
1,036
Konum
Aksaray
Biz 3 sezondur balyasını bağlıyoruz ve yediriyoruz. Eğer haşpayşız bağlanırsa hayvan mecbur kalmadıkça sapını yemez. Yaprağını ve koçanı yer gerisi kalır

Eğer haşpaylı bağlarsanız , döktüğünüz 1 balyanın %80den fazlasını hayvan yiyebilir. Sen saman yaptıracağım dedin abi saman haşpayla yaklaşık aynı olur.Yani bence sıkıntı olmaz. Mısır yüzünden hastalıklada karşılaşmadık. Burda herkes arpa samanı vermektense mısır balyasını daha mantıklı buluyor.
 
Katılım
28.01.2017
Mesajlar
4,605
Konum
Sakarya
Mısırı elle kırıp, kuru koçanı ambara koyardık, talaş kısmını elle demet ve yığın yapardık, sapını ayırırlardı.Somak kırma makinesiyle kırıp, ambara koyduk, haşpaysız bağladık, sapını ayırırlardı. Biçerle biçilen yerde haşpaysız bağlanırsa koçan kısmını ayırıyor, pek yemezler, sap parçalandığı için %90 yerler. Haşpaylı bağlanırsa tamamını yerler, sıkıntı yaşamadık.Tam kuru ve 20-22 kg bağlamakta fayda var.
 
Katılım
31.05.2018
Mesajlar
932
Konum
Sakarya
Haşbayla bağlanırsa saman balyası gibi kıyılıyor Hayvan ziyan etmiyor. Kocanlarda haşbay dişleri sökülmediği taktirde saman gibi kıyılıyor. Haşbaysız bağlandığı zaman saplar kıyılmadan koçanlarıda aynı şekilde balyaya giriyor.
 


Üst Alt