• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

mısır silajına-samana dayalı sütçülük?

Katılım
27.11.2014
Mesajlar
641
Konum
ankara

3 buzağılamış, 600 kg canlı ağırlıkta, 50 (siyah-beyaz alacalı) inek için yem ihtiyaçları:

4,1 ton pamuk küspesi
24 ton ayçiçek küspesi (%30 proteinli)
126 ton saman (balya)
350 ton mısır silajı (%33 kuru yem)
124 ton süt yemi
760 kg tuz (vitaminli)
970 kg mermer

yem harcaması 240 000 TL
beklenen süt üretimi 420 ton

bu hesap doğru çıkar mı?
 
Katılım
17.10.2010
Mesajlar
7,868
Konum
Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
Ynt: mısır silajına-samana dayalı sütçülük?

Behçet hocam konular biraz daha bizim anlayabileceğimiz gibi olsa, enerji protein dengesi hangi üründe ne kadar enerji ne kadar protein var karışımın sonunda ne ortaya çıkar ben bilmiyorum zaten ilk okul mezunuyum
 
Katılım
27.11.2014
Mesajlar
641
Konum
ankara

Ynt: mısır silajına-samana dayalı sütçülük?

ismail bey,

yukarıda verilen yem miktarları yemini kendisi yapan bir çiftlik için hesaplandı. 2-10 baş inek bulunan bir küçük çiftlikte (geçim amaçlı ya da az sayıda inek yetiştiren ailelerde) mera imkanı olmayan, 12 ay yemlenen inekler için ineklerin nasıl yemlenmesi gerektiğini burada anlatmak pek uygun değil.

bunun sebebi, hayvanların çeşitli yapılarda olması (kimisi, saf ırk, kimisi melez, kimisi yerli ırk inekler), verilen yemlerin farklı olması (kimisinde saman-silaj, kimisinde saman-pancar küspesi, kimisinde saman-yonca-tahıl gibi), ticari süt yemlerinin değişik miktarlarda kullanılması gibi.

bunun çaresi, otlak bulunmayan, yemleme ile hayvancılık yapılan ilçelerde, köylerde tarım bakanlığı ekiplerinin yemleme konusunda kısa süreli (2-3 günlük) kurslar düzenlemeleri, bu kursların yemleri-yemlemeyi eğitim almamış kişilerin anlayacağı şekilde hazırlanmış kitaplar-CD ler dağıtılarak anlatmaları gerekir.

örnek, -3 kg silajın bir kilo kuru yem olduğunu,
-5 kg yaş pancar küspesinin bir kilo kuru yem olduğunu,
-ineklerin saman-silajla yemlendiklerinde en az ağırlıklarının %1-1,2 si kadar saman vermeleri (yani 500 kg bir ineğe 5-6 kg günlük saman vermeleri gibi)
-besicilikte, tahılların ya da kesif yemlerin günlük miktarlarının rasyonlarda nasıl artırılacağı; bunun, hayvanın sağlığı bakımından önemli olduğu anlatılmalıdır.

kısaca, mera olmayan yerlerde, hayvanların nasıl yemlenmeleri konusunda bazı temel bilginin verilmesi önemli.
 
Katılım
17.10.2010
Mesajlar
7,868
Konum
Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
Ynt: mısır silajına-samana dayalı sütçülük?

Emeğine sağlık Behçet hocam , benim rasyoncu arkadaşım bile özel firmada çalıştığı halde zor insanları ikna etmek diyor

Bu gün kahvede masada okudum senin bu sayfada yazdıklarını herkes bir şeyler kaybetmiş bu yanlış beslemeden bende kaybettim

Bu Ülkede kaybetti neden önemsenmedi bilemiyorum benim veterinerim 20 yıldır aynı arkadaşımda neden uyarmadı beni bakıyorum o bari tahsilli şöyle düşünürsem oda kendisi hayvancılık yaptı ve oda yaptı eskiden besleme hatalarını .

Bu fenni yem fabrikaları bir çok yönden ihtiyacı karşıladı ya galiba ondan pek önemsemedi besleme işini ve kaba yem işini kolayına geldi herkesin

Bu günkü bilgim besleme ve bakım ile ilgili 30 yıl önce olsaydı o ithal gelen düveleri bari ziyan etmeseydik

Babam meracılık tarafından sever hayvancılığı saldım çayıra mevlam kayıra bir bakıma haklıda en ucuz hayvan bakma şekli meracılık çok şeyde dengeli merada ama bu hazır bakım besleme rasyon bilgisiz çok zor .
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt