• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Motorin Fiyatları

Senede 450 dönüm yer işliyoruz bunun 300 dönümü sulu
Bunun 200 dönümü ot 100 dönüme yakını Mısır
150 dönümde hububat ekimi yapıyoruz
Yaklaşık mazot sarfiyatımız 7 ton
Şimdi destekleme olarak aldığımız mazot desteği 4000 tl
Arazinin tamamına destekleme alamıyoruz ki
Bir kısmı kendimizin bir kısmı ecri misil bir kısmıda destekleme alamayacak durumda çks müze kayıtlı değil Miraslı vs.
İşlediği arazinin tamamına destek alan çiftçi çok azdır zaten tamamına alabilsek mazot maliyeti birazdaha düşer
Mazot gerçekten çok pahalı bunun lamıcimi yok
Dünyada başka bi ülkede bu kadar pahalı mazot var mı bilmiyorum araştırmak lazım
Ama bir gerçek var ki bu fiyatla ülke çiftçimiz ne para kazanır nede rekabet eder başka ülkelerle
Bunu sadece mazot a bağlamakta doğru değil sulama gübreleme vs. Bunların tamamı ülkemizde yüksek bugün traktörün marşına basarken hepimiz bi kere daha düşünmemiz lazım aksi taktirde hesap uzmanı bile olsanız bu işin içinden çıkamazsınız

Senede 450 dönüm yer işliyoruz bunun 300 dönümü sulu
Bunun 200 dönümü ot 100 dönüme yakını Mısır
150 dönümde hububat ekimi yapıyoruz
Yaklaşık mazot sarfiyatımız 7 ton
Şimdi destekleme olarak aldığımız mazot desteği 4000 tl
Arazinin tamamına destekleme alamıyoruz ki
Bir kısmı kendimizin bir kısmı ecri misil bir kısmıda destekleme alamayacak durumda çks müze kayıtlı değil Miraslı vs.
İşlediği arazinin tamamına destek alan çiftçi çok azdır zaten tamamına alabilsek mazot maliyeti birazdaha düşer
Mazot gerçekten çok pahalı bunun lamıcimi yok
Dünyada başka bi ülkede bu kadar pahalı mazot var mı bilmiyorum araştırmak lazım
Ama bir gerçek var ki bu fiyatla ülke çiftçimiz ne para kazanır nede rekabet eder başka ülkelerle
Bunu sadece mazot a bağlamakta doğru değil sulama gübreleme vs. Bunların tamamı ülkemizde yüksek bugün traktörün marşına basarken hepimiz bi kere daha düşünmemiz lazım aksi taktirde hesap uzmanı bile olsanız bu işin içinden çıkamazsınız
7 ton mazota karşılıklı mı 4000 tl aldınız.Çok az degilmi?

Bişey diyeceğim : HANİ o çok nadir ülke Fransa varya! Size dışardan hoş gelen, kaçınız fransada bulundunuz yada kaçınızın fransada akrabası var. Ben söyleyim benim amcamların hepsi, akrabalsrımın %70 i.

Şimdi asıl olay şu,
Amcamın eski evleri restore eden bi şirketi var. Şirket dediysem adı şirket olmak zorunda olduğu için şirket haa. Çalışanları 2 oğlu bi kendi 2 diger amcam yani aile şirketi. gelelim asıl mevzuya,

Yaptığı her işten, aldığı her malzemeye fatura kesmek zorunda. Buna istinaden devlet te ondan 5 lirasının 4 lirasını vergi olarak alıyor.

Şimdi diyeceksin ki mazot ucuz ama! Bırak mazotu felan bankaya 10 lira para yatırmaya gidince sayın TETİK bu para nerden geldi sen bu ay 1 lira kazandın, bu 9 tl nerden geldi diye sorar. Ve cezayı keser çünkü amcam dışardan 3 5 iş yapar faturasız. Yapmassa zaten aççç.

Peki bankaya yatırmasın o zaman gerizekalımı bu adam. Hayır değil. Bankada parası olmassa iş yapamıyo. Mecbur her harcama banka üzerinden yapılacak ki devlet %80 vergiyi bassın. Dışardan mal alamıyo. İşini yaptığı adam elden para vermiyo.

Öyle yada böyle devlet senin cebinde ne kadar var biliyo. Ve bunu senden bi şekilde alıyo.

İnanmayan arkadaşlar tabiki fransa iç işlerini dünya ile paylaşmayacak. Mazot ucuz insan yaşamı kaliteli diyecek. Ama tüm paran devletin olacak.

Amcam 18 yıl çalıştı burdan türkiyeden bi ev alıyım dedi. Euro yüksek ken. Bak şimdi, ulan fransız devleti sen bu parayı fransadan dışarı çıkaramassın dedi ve çıkaramadı. 2 secenek var ya bankaya yatıracak yada valize koyup gelecek, her iki yöntemdede para Fransada kaldı.

Sonuç: avrupa laik, avrupada mazot ucuz, avrupada insana deger var . Yalannnn adam parasını kullanamıyo be. Ne laikliği ne ucuzluğu ne değeri.

Uzaktan davulun sesi hoş gelir. Avrupa bugun sömürü yaptığı ülkeleri bıraksın TR den beter olur
yorum yazmayacaktım ama garibime gitti..madem orda yaşam zor gelsin türkiye ye kardes niye o kadar sıkintı cekiyo..üzüldüm amcanın durumuna..ah su gavurlar kimseye hırsızlık mal kaçirma hilekarlık yaptırmıyolar..

Bence kimseyi örnek almayalım. Sadece kendi tarım geçmişimize bir bakalım ve birde güncel tarıma bir bakalım. Ayrıca biz tarımın geçmiş yıllardaki ve güncel durumdaki ithalat-ihracat rakamlarınıda bir bakmalıyız. Tabi bu kadar araştırma içerisinde en az son 20-30 yıl içerisinde kırsal nüfusu,kırsaldan göçü,tarımsal girdiler ve tarımla uğraşanların tarımla ilgili yorumları gibi önemli konularıda toplayıp bir değerlendirme yaptığımızda korkunç bir gerçekle karşı karşıya kalıyoruz. Tarımda sınıfta kalmadık,Tarımda okuldan atıldık.

Değerli üyeler, burda bizim amacımız hiçbir şahsa ya da hiç bir kuruma hakaret etmek değil,yaklaşan tehlikeler karşısında ne yapabiliriz,tarımı yönetenleri nasıl uyarabilirizin tartışmasıdır. Mesele sadece mazotla sınırlı olsa litresini 5'de,6'ya da alırız,yani bir şekil alırız. Yalnız tarımın son 30 yılına bir baktığımızda müthiş bir ithalat,olağan üstü bir tarımsal girdi,girdiler karşısında bankalara hücum eden ve buna karşılak ürünüde para etmeyen çaresiz çiftçiyi görüyoruz. Çaresiz çiftçi,çaresiz ülke tarımı demektir.

Tarım için en az 10 yılı öngürecek bir tarım politakası olmalı. Çiftçiye verilen mazotun kdv,ötv'si olmamalıdır. Gübre fiyatları biraz daha iyileştirilmelidir. Kırsalda yaşayıpta tarımla uğraşanların geleceği olmalı,korunmalı ve büyük şehirlerde gerek televizyonda,gerek bir tramvay bekleme durağında kamu spotu şeklinde ne kadar önemli biri olduğu ve insanların gıdasını temin etmek için gecesini gündüzüne kattığı tanıtılmalı ve anlatılmalıdır. Çünķü öcü gibi tanıtılmış olmalıki adamlar evlenemiyor.
Böyle işte...

yorum yazmayacaktım ama garibime gitti..madem orda yaşam zor gelsin türkiye ye kardes niye o kadar sıkintı cekiyo..üzüldüm amcanın durumuna..ah su gavurlar kimseye hırsızlık mal kaçirma hilekarlık yaptırmıyolar..
Dönmek için can atıyor. Ama ne yazıkki çocukların düzeni bozulsun istemiyo. okullarını değiştirmek istemiyo Belli bi yaşam düzeni kurulmuşken dönmek çok zor erdal abi.

Bence kimseyi örnek almayalım. Sadece kendi tarım geçmişimize bir bakalım ve birde güncel tarıma bir bakalım. Ayrıca biz tarımın geçmiş yıllardaki ve güncel durumdaki ithalat-ihracat rakamlarınıda bir bakmalıyız. Tabi bu kadar araştırma içerisinde en az son 20-30 yıl içerisinde kırsal nüfusu,kırsaldan göçü,tarımsal girdiler ve tarımla uğraşanların tarımla ilgili yorumları gibi önemli konularıda toplayıp bir değerlendirme yaptığımızda korkunç bir gerçekle karşı karşıya kalıyoruz. Tarımda sınıfta kalmadık,Tarımda okuldan atıldık.

Değerli üyeler, burda bizim amacımız hiçbir şahsa ya da hiç bir kuruma hakaret etmek değil,yaklaşan tehlikeler karşısında ne yapabiliriz,tarımı yönetenleri nasıl uyarabilirizin tartışmasıdır. Mesele sadece mazotla sınırlı olsa litresini 5'de,6'ya da alırız,yani bir şekil alırız. Yalnız tarımın son 30 yılına bir baktığımızda müthiş bir ithalat,olağan üstü bir tarımsal girdi,girdiler karşısında bankalara hücum eden ve buna karşılak ürünüde para etmeyen çaresiz çiftçiyi görüyoruz. Çaresiz çiftçi,çaresiz ülke tarımı demektir.

Tarım için en az 10 yılı öngürecek bir tarım politakası olmalı. Çiftçiye verilen mazotun kdv,ötv'si olmamalıdır. Gübre fiyatları biraz daha iyileştirilmelidir. Kırsalda yaşayıpta tarımla uğraşanların geleceği olmalı,korunmalı ve büyük şehirlerde gerek televizyonda,gerek bir tramvay bekleme durağında kamu spotu şeklinde ne kadar önemli biri olduğu ve insanların gıdasını temin etmek için gecesini gündüzüne kattığı tanıtılmalı ve anlatılmalıdır. Çünķü öcü gibi tanıtılmış olmalıki adamlar evlenemiyor.
Böyle işte...
İşte bu konu aslında en büyük problem, evet çiftçi yok gibi sayılması, küçümsenmesi, örselenmesi işte sıkıntı bu. Bizleri insanmış gibi değilde alt tabaka olarak görmeleri daha doğrusu varlığımızı görmemeleri buna çözüm bulunmalı.

Kafamda bir soru var.
Neden coban bulunamiyor, sehirde kapicilik yapip daha fazla masrafa katlanan neden koyde coban olup 3000 TLsi kabul etmiyor ?
Eskiden kucukbas sayisi daha fazlayken, nufus az olmasina ragmen coban bulunabiliyormus, simdi nufus fazla hayvan az coban yok. O donemde evdeki cocuklardan birisi cobanlik mi yapardi acaba, simdi o cocuk nerede ? Boyle giderse ileride traktor kullanacak kisi bulunamayabilir mi ? Coban yoksa koyun yok, koyun yoksa et pahali. Neden biyle oldu ?

Evlenememe olayi iki tarafli. kiz vermiyorlar derken, o delikanlinin kizkardesi de komsunun ogluna varmiyor. Kizlar koye gelin gelmiyor derken, kardesim neden sehire gelin olmak istiyor diye dusunmek lazim. Koylerde ufak tekstil imalathaneleri falan acilsa, hanimlar burada kendisi para kazanabilse bir fark olur mu sizce, sonucta Istanbul`a giden gelin bir sekilde tekstilde calisacak zaten.

Konu mazottan.
evlenememeye...
Şehir hayatı,köy hayatı derken,,
yaw millet bizim ne kadar derdimiz varmışda haberimiz yokmuş :(
Aslında bunca olan bitenin tek sebebi mazotla çalışan traktör vb makina üreten elemanda.
Ne vardı sanki depoya ne koysan onla calışan bi makina geliştirsende bunca milletin vebalini almasaydın .

Aslında bunca olan bitenin tek sebebi mazotla çalışan traktör vb makina üreten elemanda.
Ne vardı sanki depoya ne koysan onla calışan bi makina geliştirsende bunca milletin vebalini almasaydın .
Hep kara duman atmasın diyenlerin yüzünden böyle oluyor, Hacı abi,
Motorda bitkisel yağ (kanola,zeytin,pamuk,tütün v.s.) ,gaz yağı,doğal gaz,LPG,alkol çeşitleri yakılabilir.Emisyon, kirli gaz fazla olduğu için egzozun temizliği zor oluyor.Kıoto protokolünü kabul ettiğimiz için egzoz temizleme aparatlarını kullanmak durumundayız.

Şimdi dekara 4.5 lt mazot harcıyoruz ya.
4.5 lt x 5 tl(mazot lt)= 22.5 tl dekara.
13 tl destek alıyoruz. 9 tl'si mazot için.
9 tl yaklaşık 2 lt mazot alır.
o zaman ben geri kalan 2.5 lt yi karşılıyorum.
bu yüzde 40 gibi destek demek.
yani 5 tl'lik mazotu ortalama 3 tl'ye alıyorum.
ha bu arada yine belirteyim.
ben devletim tarım politikasını onaylamıyorum.
çok hata ve çok yanlış var.
ben ne a partili,nede b partili çiftçi ile tartışmaya girip onları üzemem.
kim toprakta ter döküyorsa benim kardeşim,kader ortağımdır.
başüstünde yeri vardır.
hakkımızı beraber aramayı biliriz.
Çoğu ekilen tarlalar cks ye işli olmuyor icarli tarla ekiyon içar sözleşmesi vermiyorlar hazine arazi kullaniyon cks de yok ekilen alanların büyük kısmından zaten üretici destek alamıyor traktorun yakıtı toprak yapısına göre değişiyor bence bu iş desteklemelerle değil yakitin ucuzlamasiyla çözülür gübre de aynı şekilde çözülebilir

Çoğu ekilen tarlalar cks ye işli olmuyor icarli tarla ekiyon içar sözleşmesi vermiyorlar hazine arazi kullaniyon cks de yok ekilen alanların büyük kısmından zaten üretici destek alamıyor traktorun yakıtı toprak yapısına göre değişiyor bence bu iş desteklemelerle değil yakitin ucuzlamasiyla çözülür gübre de aynı şekilde çözülebilir
Aynen katılıyorum
Mesela biz her sene 350 dönüm yer ekiyoz ama sadece 20 dönüm çks miz var geriye kalanlar daha dedelerimizin üstüne gözüken hisseli yerler veya icar yerler ve bu sıkıntıyı çevremde birçok kişi çekiyor yani bu iş destekle çözülmez gibi

Artı olarak mazotu sadece biz kullanmıyoruz birde tırcılar var onların durumuda kötü.

Aynen katılıyorum
Mesela biz her sene 350 dönüm yer ekiyoz ama sadece 20 dönüm çks miz var geriye kalanlar daha dedelerimizin üstüne gözüken hisseli yerler veya icar yerler ve bu sıkıntıyı çevremde birçok kişi çekiyor yani bu iş destekle çözülmez gibi

Artı olarak mazotu sadece biz kullanmıyoruz birde tırcılar var onların durumuda kötü.
Aynen öyle bu yıl sulama sistemlerine %50 hibe desteği veriliyor ama almak imkansız gibi bişey arazin cks ye kayıtlı olacak kuyu ruhsatı olacak toprak şu analizini yaptiracan 1000 tl proje parası verecen suyun bukadar sıkıntılı olduğu dönemde bukadar prosedür çok bence bu desteklenen sulu tarımla ugrasanlarin %10 u bile yararlanamaz

forum boş 5-10 kişi varya protesto tabi edersin burada siyasette kolayda.
sen baharda traktörle yol kes.
Erzurumdan ben sana destek verecem.
traktörle yol kesecem. burada herkesin önünde söz veriyorum.
beni tanıyanlar bilirki dedimmi yaparım.
o yüzden burada milletin birbirini yaralamasına gerek yok. o yat tekne v.s.
ticari olacak özel yat alamaz.
ticari olacak devlete vergi v.s ödeyen yat kat cart curt alır.
öyle kafasına göre yat alan değil.
yanlışsam iyi bilen desin.
bir daha açıp okumayayım .

bu arada bu hesabı ben kendim yaptım.
hesap uzmanı beyler bi baksın yanlış varmı.
ben mazotu 2.100 kuruşa alıyorum.

tarla için;(fig,yulaf,yem bitkisi v.s)lt/dekar.
1.5 lt pulluk
0.5 lt Kültivatör
0.5 lt mibzer.
0.5 lt biçim.
0.5 lt toplama.
0.5 lt balyalama.
0.5 lt taşıma diyelim.
toplam 4.5 lt x 5 tl.= 22.5 tl.dekara.
destekleme 13 tl.
22.5-13=9.5 tl. dekara mazot harcadım.
desleklemeden;harcadığım mazotun yüzde 60'ını aldım.
yani mazotu lt olarak 5 tl'den yüzde 60 avantajlı alıyorsam.
mazot bana 2.100 krş.
doğrumudur bi deyin helee.
Gadasını aldığım abi matematik yalan söylemez haklısın,ama Çks olana 2,100 kuruş mazot lakin ülkemizde her yürürlüğe konan kanun,destek,kararname gibi bu destekte masada tıkır tıkır işlediğini sanıpta sahada tam bir fiyasko olmaktan öteye gitmiyor.

Kayserinin 2.en büyük tarım arazisine sahip olan bünyan bölgesinde yaşıyorum resmi olarak merkez nufusu 28.bin civarı nufus olan yerde köyler dahil 17000 adet 2017 Çks Evrağı yapılmış ziraat odasında yokta 5000 adet gerçek çiftçi var diyelim bizim burda imkansızda 10000 adette meyve bahcesi /seracısı var diyelim peki kim la bu 2000 adet p.... kim ?
Sistem öyle bi tıkanmazda ki kendi bölgemizde çiftçi çks diye birbirini kırıyor, kimsenin derdi devlet desteği felan değil burada allah belası versin verecekleri desteğin diyor tek derdi ; Ekili parselleri afet sigortası yaptırmak, ipotek verecek arazisi olmayanların ufak tefek sıkışıp 1 yıllık 10lira - 20 lira ziraat kredisi kullanmak için bak yine bir lakin ekleyeyim tarla sahibinin vicdanına itiliyoruz ; Helal süt emmiş tarla sahibin varsa sigorta yaptırmak için çks senin adına verecekte desteği harman döneminde icarı ile birlikte geri alacak bu vicdanlısı, vicdansızı ise çks sana güvenmeyip kendi yaptıran tamam sigortayı git yaptır deyip afet olduğunda yatan paraya ya tamamı ile çöken veya yarısına çöken iyi aile cocukları ile terbiye ediliyoruz.

Ziraat odası başkanına yalvarıyoruz şu çiftçi olmayanların çks dosyasını yapmayın diye beyimizin bahanesi bu oda ney ile geçinecek sanarsın büyükşehir belediyesi yönetiyor sanarsın ülke yönetiyor kahve söylentilerine göre bölgemizin ziraat odasının yıllık geliri 1 milyon civarı olduğu söyleniyor bize destek olması gerekenler önce kendi cebini düşündükleri için ufacık bir ince ayar ile bizi tarla sahiplerinin önüne atmaktan kurtaracaklarına gidip suspus olup sistemin dişlisinin arasında ezilmemize sebep oluyorlar 1.Çift Laf ya Kardeşim eğer çiftçi isen Adına kayıtlı traktör ruhsatını ibra et, kiraladı isen git noter ile sözleşme yap bu sefer tarla sahipleri sıkışacak en kötü yarı yarıya desteği çiftçi ile paylaşmak zorunda kalacak. Bu sefer çiftçiden'de dekar başına 1 lira değil 2,5 lira al ama çiftçiyi koru.

Diyeceksin ki bu mazot fiyatları ile senin yazdıkların ile ne alaksı var diyeceksin abi ; Olsun 4.94 liraya mazot alıyorum ama desteğinide alıyorum diye kendimi kandırayım diyorum 2 sn sonra yüzümde bir tebessüm oluşuyor kendini kandırma lan diye :)

Bizim aklımız ermez siyasete,ekonomiye hele hele ham petrol kaç dolar biliyormusun klişelerine ? Biz Euro biliriz oda Traktör bayilerinde heves ettiğimiz traktöre iç geçirirken anlık kur ile çarpıp töbe alamam diye iç geçirirken.

Ülke olarak zor günler geçiriyoruz ; Hadi Sistemin başındakiler sakalımızı kesiyorlar zamlar ile diye ardından daha gür gelecek diye kabullenelim diyoruz ama ne mümkün direk kolumuzu kanadımızı kırıyorlar.

Bu ülkenin çiftçisine mazot desteği kendi kanaatimce 2 türlü verilebilir ;
1.Madem Çks sistemi ile tarımı kontrol etmek istiyorlar günümüzün en kıymetli olan ham maddesi olan petrolünde tarımda ki payınıda kontrol etsinler ne kadar mazot ile ne kadar alan işlenebiliyor, koysun ilçe tarıma 1.tane adam kardeşim senin görevin (Türkiye standart traktör beygir aralığı 75 Bg baz alsınlar) tüm tarla işlemleri için 4,5-5 litre baz alıp çiftçilere kdv'siz mazot versinler koca koca ilçem tarım binaları var 50-100 tonluk tanker koymak çokmu zor.
2.Yine aynı litreler baz alınıp %25-%30 tolerans değerleri baz alınıp petrolden alınan mazotların fişleri ile ilçe tarım onayı ile destek sağlansın hani mazotun %50 bizden diyorlardı ya %8 geri verseler ona bile razıyız.

İşin özeti : Bu girdiler ile 40-50 milyar borçlanıp 40-50 milyarı öderse çiftçi ondan iyisi yok seneye allah büyük nasılsa diye ömrünü yeyip bitirir.

Gadasını aldığım abi matematik yalan söylemez haklısın,ama Çks olana 2,100 kuruş mazot lakin ülkemizde her yürürlüğe konan kanun,destek,kararname gibi bu destekte masada tıkır tıkır işlediğini sanıpta sahada tam bir fiyasko olmaktan öteye gitmiyor.

Kayserinin 2.en büyük tarım arazisine sahip olan bünyan bölgesinde yaşıyorum resmi olarak merkez nufusu 28.bin civarı nufus olan yerde köyler dahil 17000 adet 2017 Çks Evrağı yapılmış ziraat odasında yokta 5000 adet gerçek çiftçi var diyelim bizim burda imkansızda 10000 adette meyve bahcesi /seracısı var diyelim peki kim la bu 2000 adet p.... kim ?
Sistem öyle bi tıkanmazda ki kendi bölgemizde çiftçi çks diye birbirini kırıyor, kimsenin derdi devlet desteği felan değil burada allah belası versin verecekleri desteğin diyor tek derdi ; Ekili parselleri afet sigortası yaptırmak, ipotek verecek arazisi olmayanların ufak tefek sıkışıp 1 yıllık 10lira - 20 lira ziraat kredisi kullanmak için bak yine bir lakin ekleyeyim tarla sahibinin vicdanına itiliyoruz ; Helal süt emmiş tarla sahibin varsa sigorta yaptırmak için çks senin adına verecekte desteği harman döneminde icarı ile birlikte geri alacak bu vicdanlısı, vicdansızı ise çks sana güvenmeyip kendi yaptıran tamam sigortayı git yaptır deyip afet olduğunda yatan paraya ya tamamı ile çöken veya yarısına çöken iyi aile cocukları ile terbiye ediliyoruz.

Ziraat odası başkanına yalvarıyoruz şu çiftçi olmayanların çks dosyasını yapmayın diye beyimizin bahanesi bu oda ney ile geçinecek sanarsın büyükşehir belediyesi yönetiyor sanarsın ülke yönetiyor kahve söylentilerine göre bölgemizin ziraat odasının yıllık geliri 1 milyon civarı olduğu söyleniyor bize destek olması gerekenler önce kendi cebini düşündükleri için ufacık bir ince ayar ile bizi tarla sahiplerinin önüne atmaktan kurtaracaklarına gidip suspus olup sistemin dişlisinin arasında ezilmemize sebep oluyorlar 1.Çift Laf ya Kardeşim eğer çiftçi isen Adına kayıtlı traktör ruhsatını ibra et, kiraladı isen git noter ile sözleşme yap bu sefer tarla sahipleri sıkışacak en kötü yarı yarıya desteği çiftçi ile paylaşmak zorunda kalacak. Bu sefer çiftçiden'de dekar başına 1 lira değil 2,5 lira al ama çiftçiyi koru.

Diyeceksin ki bu mazot fiyatları ile senin yazdıkların ile ne alaksı var diyeceksin abi ; Olsun 4.94 liraya mazot alıyorum ama desteğinide alıyorum diye kendimi kandırayım diyorum 2 sn sonra yüzümde bir tebessüm oluşuyor kendini kandırma lan diye :)

Bizim aklımız ermez siyasete,ekonomiye hele hele ham petrol kaç dolar biliyormusun klişelerine ? Biz Euro biliriz oda Traktör bayilerinde heves ettiğimiz traktöre iç geçirirken anlık kur ile çarpıp töbe alamam diye iç geçirirken.

Ülke olarak zor günler geçiriyoruz ; Hadi Sistemin başındakiler sakalımızı kesiyorlar zamlar ile diye ardından daha gür gelecek diye kabullenelim diyoruz ama ne mümkün direk kolumuzu kanadımızı kırıyorlar.

Bu ülkenin çiftçisine mazot desteği kendi kanaatimce 2 türlü verilebilir ;
1.Madem Çks sistemi ile tarımı kontrol etmek istiyorlar günümüzün en kıymetli olan ham maddesi olan petrolünde tarımda ki payınıda kontrol etsinler ne kadar mazot ile ne kadar alan işlenebiliyor, koysun ilçe tarıma 1.tane adam kardeşim senin görevin (Türkiye standart traktör beygir aralığı 75 Bg baz alsınlar) tüm tarla işlemleri için 4,5-5 litre baz alıp çiftçilere kdv'siz mazot versinler koca koca ilçem tarım binaları var 50-100 tonluk tanker koymak çokmu zor.
2.Yine aynı litreler baz alınıp %25-%30 tolerans değerleri baz alınıp petrolden alınan mazotların fişleri ile ilçe tarım onayı ile destek sağlansın hani mazotun %50 bizden diyorlardı ya %8 geri verseler ona bile razıyız.

İşin özeti : Bu girdiler ile 40-50 milyar borçlanıp 40-50 milyarı öderse çiftçi ondan iyisi yok seneye allah büyük nasılsa diye ömrünü yeyip bitirir.
Valla kerdeşim benden uzun yaşayacaksın herhalde tam topic i okurken bunları yazıyım dedim sen yazmışsın eline yüreğine sağlık benim gibi 10000 lerce çiftçinin derdini duru bir şekilde anlatmışsın Çks yüzündem hor görülen çiftçiden bile sayılmıyoruz yere batsın desteği çiftçi yerine konmuyoruz 10-20 dönüm çks var 400 dönüm ekili yer tohum almak bir dert satmak ayrı bir dert fatura kesmeden satarsak iyi yoksa kesinti yapıyorlar havaya gidiyor yemişim desteğini bizi adamdan çiftçiden saymıyorlar

Bravo Bunyanli, bu foruma girdim gireli Tuyluoglu gibi cekinmeden dogrulari yazan birkac kisi gordum ama hem dogruyu yazan hem de tatli tatli yazan, ustelik hal yolunu da yazan gormedim. Sen hep yaz olur mu ?

Bravo Bunyanli, bu foruma girdim gireli Tuyluoglu gibi cekinmeden dogrulari yazan birkac kisi gordum ama hem dogruyu yazan hem de tatli tatli yazan, ustelik hal yolunu da yazan gormedim. Sen hep yaz olur mu ?

Estafurrallah abi yaşımız küçük çiftçilik mazimiz çok fazla değil ama küçük dokunuşlar ile bu tarımı baştakiler daha sonra biz düzeltebiliriz ama burokrasi ile sistem tıkanıklığa yitilmeyecek, biz çiftçilerde ortak karar almayı öğrenmek şartıyla.

Konu mazot olduğu için pek geniş kapsamlı yorum yapamıyorum ama.

Çiftçi mazotu ucuz isteyince destek veriyoruz diye ortaya çıkan tarım bakanı ve tv’den duyduğu sözde desteği duyup icarda kapıya dayanan tarla sahipleri olduğu sürece bu destek değil köstek olmanın ta kendisidir.

Üst Alt