• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Naylon Nylon nedir?

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

Japonya geleneksel olarak ipekli kumaş imalatının dünyada merkezi idi. Bütün dünya ülkeleri, pilotları ve hava indirme tümenlerindeki paraşütçüleri için ihtiyaç duyduğu paraşütlerin imalatında kullanacağı ipekli kumaşlarını Japonya ' dan ithal ediyordu. 2 ' nci Dünya Savaşı patlak verince Japonya ipekli kumaşların satışını durdurdu. Bundan en fazla etkilenen ülke ise Japonya ile savaşa tutuşan Amerika oldu.

Kötü komşunun insanı ev sahibi yapması gibi, Japonların Amerikalılara paraşüt imalatı için ihtiyaç duydukları ipekli kumaş ihracatını durdurmalarıyla çok büyük bir sıkıntıya düşen Amerikalılar, ülkelerindeki bilim insanlarının paraşüt imalatında kullanacakları naylon kumaşı keşfedip üretmeleriyle rahat bir nefes aldılar ve büyük bir sıkıntıdan kurtuldular.

Naylon kelimesinin nereden geldiğine ait pek çok rivayet vardır. Bu rivayetlerden biri de NYLON kelimesinin İngilizce 'Now You Lousy Old Nipponize' kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltma olduğu şeklindedir. (Türkçesi, mealen, 'Haydi bakalım siz şimdi ne yapacaksınız pis Japonlar' anlamındadır).
 
Katılım
09.11.2015
Mesajlar
239
Konum
Adana sarıcam
Ynt: Naylon Nylon nedir?

İyi akşamlar, birde bizde ne anlama geliyor ona bakalım...naylon kelimesi ni hepimiz yumuşak plastik anlamında kullanıyoruz da,bizim Adana civarında iki ve dört tekerlekli römork anlamında da kullanılmakta. Traktöre römork (yerel ağızla,romork) takıyorum dediğin de milletin bakışını görmek lazım...
 


Üst Alt