Ne olacak bu traktör piyasasının hali ?

2002 yılında asgari ücret 300 TL civarlarıydı , 10 tane çeyrek altın alınabiliyordu.
Ücretlerin yarısı eritilmiştir.
Papatyanın yayları, 2 yıl önce, 25 tanesini 20 TL ye alıyorduk , yakın zamanda almadık.
Buğdayı evvel ki yıl harmanda 80 krş , geçen yıl 90 krş, son sezonda 1 TL (100 krş) den verdik.
Kışın yarma yapmak için 1,5 TL den geri aldık.
Döviz kuru(euro) olması gereken 4,75-5 TL bandından yatırım danışmanı yetiştireceğiz diye yolunu şaşırmıştır, ves selam.
Sayın hocam bu konu hakkında size bir soru soracağım bu eski traktörlere değerleniyor ama bazı yeni traktörler galıba pek o kadar artmıyor yani bu durum neden kaynaklanıyor eskiler sağlam mı yoksa şehir efsanesi mi

Benim düşüncem fiyatlarda gerileme zor olur . 2017 de ben 5445 i 40500 erou ya almıştım tl bazında 170 bindi hatta bayide bi tane daha vardı bunuda al vs diye laf geçmişti bu şekilde bi piyasa oluşcanı bilsem hiç durmaz kredi vs kullanır onuda alırdım . Diycem o ki bundan 2-3 yıl önce kredi de olsa kullanıp traktör alan bence zarar etmemiş bu oluşan piyasa şartlarında.

Bugdaylara 1150 felan Dı geçensene alım gücü bir ara yükseldi ama şu anda tekrar bayağı bir düştü belki eskiye göre bir tık daha ıyı ama şu durumda kötü yani 2010 kadar olan iyi olan işler 2010 dan sonra kötü olmaya başladı
Aynen hocam ben de buna benzer düşünüyorum. 2012-13e kadar 2009u saymazsak ama az ama çok işler iyiye gidiyordu. Faizler duşuktu bu bile büyük nimet. Dünya genelinde de dolar ucuzdu gelişmekte olan ülkelere Sermaye yağıyordu biz de nasipleniyorduk.

2015e kadar azalan oranli bir duraklama dönemi gibi geçti. 2015 sonrası gerileme başladı. Bölgesel veya sektörel gelişmeler olsa da genel olarak kötüye gitti. Dünyada da böyle küresel ekonomi geriledi ama Türkiye biraz negatif ayristi. Özellikle 2018de Biz daha 2018in etkilerini yaşamaya devam ediyoruz.

Ne diyelim düzelir inşallah. Sadece çiftçi değil hesabını yapamayan herkes için zorlu bir dönemdeyiz. Mesele önce eldekini korumak olmalı. Gerçekten ihtiyaç varsa alınmalı. Verim alabildikten sonra gerisi biraz teferruat oluyor. Allah tüm çiftimize tüm üreticimize bol bereketli hasatlar nasip etsin Harmanlari dolsun taşsın da 3u 5i düşünmek zorunda kalmasin kimse. En güzel söylenecek şey bu. Verim az kazanç az olunca diğer herşey daha bir göze batmaya başlıyor. Ne yapalım bırakip gidemeyeceğimize göre bu deveyi gudecez işimizi nasıl daha iyi yaparız diye uğraşacaz. Gerisi biraz da Allahtan artık.

Allah cümlesine hepinize bol bereketli hasatlar versin afatsiz Biçmeyi nasip etsin.

Fiyatların 2.el de düşmesi gerekirken bizim ülkede 2.el 0 dan pahalı artık. Nasıl araba piyasasını Şahin doğan yönetiyorsa traktör piyasasını da eski Fiat ve masseyler yönetiyor. Class gibi sağlam ve iyi bir marka bile Türkiye de 2. Elde değer kaybediyor jd leri hiç saymıyorum

Bi de hocam merakımı maruz görun geçen yıl nasıl bir buğdayı 1100 liradan verdiniz acaba? Arpalari 1250-1300e verdi millet. O dediğiniz fiyatlara mısır falan satıldı bir yanlışlık olmasın?
Biz bir önceki yıl 1050-1100 civarına verdik buğdaylari. Geçen yıl 1450-1550
Bir hesap yaparken maliyetim Ne kadar bunun için kaç kg buğday satmam gerekiyor bunu baz alırsanız alakasız sonuçlara varmazsiniz. Altın dünya piyasasında 7-8 kat artmisken altın fiyatı üzerinden asgari ücret kıyasi yapmazsiniz. Altın yemiyoruz haliyle.
Harman sezonu içinde olan genel ortalama fiyatlardır, mahsulün belki de yarısı bu zamanda çiftçinin elinden çıkıyor.
Bir düğünün altın masrafı 100 000 TL ye varıyor, köyde 40-50 dekar pancar parasına düğün yapılırmıştı.
Zenginliğin ölçüsü altındır, kitapta öyle yazıyor.
Sayın hocam bu konu hakkında size bir soru soracağım bu eski traktörlere değerleniyor ama bazı yeni traktörler galiba pek o kadar artmıyor yani bu durum neden kaynaklanıyor eskiler sağlam mı yoksa şehir efsanesi mi
Eski traktör modelleri, yürütme giderleri daha uygun olduğu için ilgi görüyor.
Şanzımanları ağır hizmet tipi olanlar kullanım ömrü olarak iyidir.
Traktör, ekipman uyumu olarak traktörün huyu daha iyi biliniyor,
Yeni modellerin motor grafiğindeki değişimler acemi sürücüleri şaşırtabilir.
Traktörlerin rodaj süresinde yakıt ve servis maliyetleri fazladır.
Garanti süresinde , yakıt pompası ayarı , yazılım uygulamaları , hassasiyet ayarları , ekstra ışıklandırma , donatı eksiklikleri v.s. uğraşmak vakit alır.

Sene 1996 ocak ayı eski para ile bir milyar beş yüz milyona ithal araç aldık, dolar olarak 24 bin dolar idi , bugün bir milyar beşyüzmilyon , yeni para ile 1500 tl kaç dolar alıyor, hesabı kuvvetli arkadaşlar hesaplasın ...altın 7-8 kat artmışmış , senin paran ne artmış, dünya alümünyum fiyatları ingilterede tl üzerinden belirlenmiyor her halde..neyse üzmeyim kimseyi

Bazı seneleri karşılaştırmak çok ilginç oluyor 2002 de bir arsa aldık 3 milyara 2004 sıfır wolksavegen wolt aldık 54 milyara 3 bını çok zor bulduk voltu nasıl aldık hiç bilmiyorum

mışmışmıştamuşmuşmuş ahh ahh aç karnınızı dolarla doyuruyorsunuz zaten.

şu sitede tek derdi siyasi saçmalıklar olan insanların oranı %75. işiniz gücünüz bu saçmalıklar Allah yardımcınız olsun ne diyim iki lafından biri nasıl egomu tatmin etmek için devlete hükümete söverim. Neyse sizi de böyle çekecez ne diyelim..

Doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilmenin onurunu erdemini yaşayabilmenizi nasip etsin Allah başka bişey demiyorum.
Üretmeyen toplumlar önce haysiyetlerini sonra hürriyetlerini kaybeder , burada siyaset yapmadık , paramızın değer kaybından bahsettik benim için , yönetici önemli değil bakın 1996 ya gittim.27 mayıs 1960 a yada 1945 e gitmedim, başka örneklerde verebilirim, aç karnımızı doyuruyoruz çok şükür elinde mızrak g.tünde yaprak olanlarda doyuruyor, şükür ederken birazda gelişmiş ülkelerede baksak belki faydası olur , ne diyelim hakkınızda hayırlısı kuru ağaç budanmıyor.

285 ler satılıyormuş piyasası şu sıralar çok yüksek
Ekimde 28 e verdiğimiz 285 55 lira olmuş şu an
İşin tuhafı çogu ilan yerinde duruyor aylarca elbet Bi alan çıkar diye ve alanda var maalesef. Traktörün hakkını yrmiyelim ama çiftçinin de hakkını yemeyelim o kadar etmez bu traktörler. Bizim Malatya da 165 çılgınlığı var 60 bin tl ye kadar koymuşlar
Şahsen ben büyük konuşmak gibi olmasın gidip 165 lik almam bizde var kullanıyorum eyvAllah mekanik özelliksiz oldugundan arıza nedir bilmez bide geçen sene hid direksiyon ve hız dişlisi attık dahada kullanışlı oldu ama geçen 10 dönüm yer sürdüm sol bacağım 2 gün sızladı .
Hidrolik yokken kol ağrısından hissetmiyordum

Üretmeyen toplumlar önce haysiyetlerini sonra hürriyetlerini kaybeder , burada siyaset yapmadık , paramızın değer kaybından bahsettik benim için , yönetici önemli değil bakın 1996 ya gittim.27 mayıs 1960 a yada 1945 e gitmedim, başka örneklerde verebilirim, aç karnımızı doyuruyoruz çok şükür elinde mızrak g.tünde yaprak olanlarda doyuruyor, şükür ederken birazda gelişmiş ülkelerede baksak belki faydası olur , ne diyelim hakkınızda hayırlısı kuru ağaç budanmıyor.
bir ülkenin parasının değeri neye göre belirlenir herhangi bir fikriniz var mı ? tek derdin buysa bu konularda bilgilerinizi paylaşın da öğrenelim...

İşin tuhafı çogu ilan yerinde duruyor aylarca elbet Bi alan çıkar diye ve alanda var maalesef. Traktörün hakkını yrmiyelim ama çiftçinin de hakkını yemeyelim o kadar etmez bu traktörler. Bizim Malatya da 165 çılgınlığı var 60 bin tl ye kadar koymuşlar
Şahsen ben büyük konuşmak gibi olmasın gidip 165 lik almam bizde var kullanıyorum eyvAllah mekanik özelliksiz oldugundan arıza nedir bilmez bide geçen sene hid direksiyon ve hız dişlisi attık dahada kullanışlı oldu ama geçen 10 dönüm yer sürdüm sol bacağım 2 gün sızladı .
Hidrolik yokken kol ağrısından hissetmiyordum
Adam 80 yaşında, 25 dönümü kendine ait hisseli tarlayı satışa çıkarmış, köyde yirmi adam kapısına gitmiş bana sat diye...
Hisse ortaklarının inadına adam emlakçıya vermiş,bilenler 150 bin almadı diyor.Emlakci 18 dönümü icin bir milyon yazmış camına.Birgun biri düşer diyor,doktor dişçi artık kim çıkarsa karşısına...
Şimdi satan satiyorda, alan 10 katı yazıyor.Arsa da böyle,tarlada böyle,traktörde böyle...Sen tarla sür, tohum ek,8 ay arkasını kovala.Bir liraya mal ettiğini ,1.5 liraya satabilirmiyim de.Deposu,ilacı,sahtekâri vs türlü sıkıntı...
Adam hop yazsın tahtaya beş katı,on katı alsın parayı odası klimalı,arabasida süper...
Senin donun kurumasın terden,çalış dur...

Neyse ben işin doğrusunu yazayım almak isteyen alır, ideolojik kısıtlar sebebiyle reddetmek isteyen kendi içinde reddedebilir.

Diyelimki;
Bizim ülkede %10 enflasyon var Abd'de %0
1 kg X malının 100 tl ve 100 dolar değeri var.
Ertesi yıl bu X malı 110 tl ve 100 dolar olur.
1 kg X malı için 110 tl öderseniz aynı mal için 100 dolar ödendiği için sizin 100 dolar alabilmeniz için yine 110 tl ödemeniz gerekir.
Yani iki ülkenin enflasyon oranı farkı kadar sürekli para değeri değişimi olmak zorundadır.
Bu kadar basit bir matematiksel mantık vardır.

Bizim ülkede enflasyon var evet. Peki üretim olmadığı için mi ?
Geçen yıl tarımsal üretimde ihracat-ithalat dengesi 6 Milyar Dolar fazla vermişiz.
İmalat sanayi, makine techizat üretimi vs vs bunlar konumuz dışı sadece tarımsal üretim için konuşursak;
Türkiye kendine yeten bir ülke aynı zamanda dışarıya da sattığı mallarla ekstra para kazanabilen bir ülke.

20 yıl önce 65 milyon nüfus şuan 80 milyonu geçmiş. Aynı arazilerle 15 milyondan fazla insana bakabiliyor demekki.
Bunun yanında bir de şunu gözden kaçırmamak gerek. 40 milyondan fazla turist geliyor memlekete bunlara da bizim ürettiğimiz tarım ürünleriyle besliyoruz.
40 milyar dolar gibi bir kazanç sağlanmış turizmden bu paranın içerisinde bizim ürettiğimiz tarım ürünlerinin katma değeri de söz konusu.

Her ülkede her üründe karşılaştırmalı üstünlükler teorisi ve liberal ekonomi kuralları geçerli. İklimsel ve mevsimsel avantajımızı kullanarak meyve sebze satıyoruz. Hububat ve bakliyat ithalatı SAMAN ithalatı tabiki de yapabiliriz. Buğday üretimimiz bize yetiyor ayçiçeği mısır vs almayalım diye de meyve sebze bahçelerini bozup yerine buğday ayçiçeği mısır ekecek değiliz herhalde çok mantıklı olmaz değil mi ?

Demekki üretim olmadığı için enflasyon var diyemeyiz. Enflasyonun en büyük sebeplerinden birisi Faiz ve finansman maliyetleri. Finansman maliyetleriniz faiz dolayısıyla sürekli artıyorsa enflasyon kaçınılmazdır. Aynı zamanda tabi dış ticaret açığımız var. Bu Türkiye'nin yumuşak karnı olan yapısal bir sorun. Çözülmedikçe Bu faiz-enflasyon sarmalı devam edecek.

Adam parayı basıyor faiz 0-2 arasında enflasyon yok zaten. Finansman maliyeti diye birşey de yok tuvalet kağıdından daha değersiz karşılığı olmayan kağıt parçalarını basarak istediği yatırımı yapabiliyor istediği malı alabiliyor. Küresel ticarette (özellikle petrol ve silah) dolar ve euro kullanılmak zorunda olduğu sürece de bu yalan-dolandırıcılık üzerine kurulmuş düzen devam edecek.

Neyse madem para değeri çok önemli. Osmanlı yıkılıp Cumhuriyet kurulduktan sonra Türk Lirası 1960 yılına kadar 1 milyon kat değer kaybetmiş. 1dolar=1tl iken 40 yıl sonra 1dolar=1milyon tl olmuş. Cumhuriyetin başalangıcından 2000 yılına kadar ise 4 milyon kat değer kaybetmiş toplamda. Bir anlamı var mı ? elbette var ama dolar artıyor diye kimse batmıyor.

Yok traktör fiyatları artmış arabalar uçmuş zart zurt eyvallah da senin ürettiğin ürün senin maaşın aynı mı kalıyor ? Bütün gün gübre mazot ilaç fiyatı, dolar - altın kuru takip edip şu kadar yükseldi batıyoruz demek ile asgari ücret şu kadar arttı memur maaşı şu kadar arttı buğday mısır şu kadar arttı uçuyoruz demek aynı şeydir. Çok basit bir iktisadi matematiksel denklemin sonucudur bu. Görebilene.

Biz asıl doğru rakamları nasıl analiz ederiz? Maliyetimiz olan girdilerin birim fiyatlarına ürettiğimiz malın birim satış fiyatı üzerinden oranlarına bakmak gerek.
Tarla kirası için geçen yıl kaç kg buğday satmalıydım bu yıl kaç kg satmalıyım? Gübre mazot tohum ilaç için ne kadar harcadım buğdayı kaça sattım bu yıl bunlara ne kadar harcadım karşılığında kaç kg buğday satmalıyım. Bunlar üzerinden analiz yapmak DOĞRUya ulaştırır.

Traktör için de geçerli bu. 2 yıl önce 1 tlye buğday satmış adam 50 bine traktör alıyorsa. Bu yıl 1.75e sattığı buğday karşılığında 70 de verir 80 de verir 90 bile verebilir. Serbest piyasa ekonomisi.

Bizim eleştireceğimiz şeyler aynı değerde olması gereken malların arasındaki anlamsız farklılıklar. Ya da aynı malın farklı yerlerde anlamsız fiyat farkları.

Aynı zamanda depoya girmiş CAN gübresi devletin kooperatifinde bile şubatta 1200, martta 1300, nisanda 1800 oluyorsa, benim 4 tlye sattığım nohutu bana leblebi olarak 30 tlye satıyorlarsa, serada çiftçiden 50 kuruşa alınan sebze pazarda 10 tl oluyorsa bunları eleştirmek denetim ve planlama eksiklerini düzeltmek, ticarette kalmamış ahlakı nasıl tekrar geri kazanırız bunları konuşmak gerek.

Öyle ülke parası değersizmişmişmimşmimşş ile saçma sapan ideolojik körlüklerle olmuyor bu işler. Her kesim için geçerli. Bir kesim tüm çiftçiler uçuyor hepsinde çeker traktör arabalar jipler diyor diğer kesim mazot gübre dolar euro diyor. Hepsi tamamen saçmalık. Bu forumda da bundan geçilmiyor. Doğru düzgün konuşan doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilen insan sayısı çok az. Böyle tatmin duygusu yaşayabiliyorsanız buyrun saçma sapan herşeyi övmeye veya herşeye sövmeye devam edin. Ama bu şekilde çok ilerlemezsiniz bir dost tavsiyesi olarak kabul ederseniz canım başım üstüne. Daha da siyasi saçma sapan polemiklere girmek istemiyorum bu konuda.

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt