Ne olacak bu traktör piyasasının hali ?

Katılım
28.01.2017
Mesajlar
6,563
Konum
Sakarya

Altın hesabı ile olmaz hocam o zamanlar altın 250-300dolardı simdi 1700 dolar. Ama diğerlerine katılıyorum. 2002de asgari ücret yanlış hatırlamıyorsam Ya 180 Ya 200 idi.
2002-2020 arasına bakılırsa tüketici için alim gücü artmıştır. Memur ve işçi maaşları bazında. İstediğiniz üründe kıyaslanama yapabilirsiniz istisnalar olacaktır illaki. O çok konuşulan akaryakıt fiyatları da dahil. Doğruya doğru demek erdemdir onurdur.
Ancak biz üreticiyiz ve ürettiğimiz şeyi tüketicinin ucuz tüketebilmesi için her yol denenirken bizim maliyetlerin artmamasi için uğraşmaya gelince aynı çabayi görmuyoruz.
Neyse genel olarak o arttı bu arttı derken ne artmadi diye sormak lazım. Cari olarak değil Oransal konuşmak lazım. Diğer türlüsü boş muhabbetten öteye gitmiyor.

Tabloda görüldüğü gibidir.
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
367
Konum
.

Tabloda görüldüğü gibidir.
Tablodan çıkarılması gereken anlam ??? Ne alaka yani ??

Anlamlandırabiliyor musunuz aşağıdaki grafiği? 2002 yılına göre altın dolar karşısında 6 kat daha değerli ? Siz tl ile altın kıyaslıyorsunuz :) Yahu tamam bırakın cidden ciddiye alamıyorum bile artık hadi tamam gidin az ötede kendinize muhattap bulduğunuz bir yerlerde devlete hükümete sövmeye devam edin birbirinizi tatmin edin. Benim bu kadar ucuz işlerle uğraşacak vaktim yok.gold.jpg
 
Katılım
28.01.2017
Mesajlar
6,563
Konum
Sakarya
Tablodan çıkarılması gereken anlam ??? Ne alaka yani ??

Anlamlandırabiliyor musunuz aşağıdaki grafiği? 2002 yılına göre altın dolar karşısında 6 kat daha değerli ? Siz tl ile altın kıyaslıyorsunuz :) Yahu tamam bırakın cidden ciddiye alamıyorum bile artık hadi tamam gidin az ötede kendinize muhattap bulduğunuz bir yerlerde devlete hükümete sövmeye devam edin birbirinizi tatmin edin. Benim bu kadar ucuz işlerle uğraşacak vaktim yok.Ekli dosyayı görüntüle 49554
Bu pahalı işler dikkatinizi çeker mi?
Vatandaş köprüden geçmeye çekiniyor. 😩
 
Katılım
03.04.2020
Mesajlar
182
Konum
balıkesir
aenema neyin kafası yaşıyon sen anlamadım.çiftçinin ürettigi ürünü fiyatı da artış gösteriyor demek istiyorsun. türk tarımı süper ,çiftçilik süper diyorsun. çiftçinin masul fiyatı 5 tl artıyorsa giderler 15 tl artıyor. girdi maliyetleri ne kadar haberin yok galiba. çiftçi 1 tl fazla kazanacak fiyatlar oluşma başladı mı direk italat silahı çekiliyor. sonunda çiftçi sıfıra sıfır yaşıyor. neyi hesabını yapıyon anlamadım.
 
Katılım
18.01.2020
Mesajlar
367
Konum
.
Kalite düşmeye devam ediyor farkında mısınız ? Neyse size kolay gelsin ben bu kafayla başa çıkamam siz çok haklısınız her konuda.

Hatta şu da kesindir; hayatınızda güzel olan ne varsa sizin başarınız sizin becerinizdir. Siz yapmışsınızdır, sizin eserinizdir. Ancak herhangi bir olumsuzlukta sövecek çok kişi vardır. Bu kibir bu nefret ile yaşamak çok zor olsa gerek Allah size kolaylıklar versin.
 
Katılım
28.03.2017
Mesajlar
4,335
Konum
Kırıkkale
Yazıların çok uzun okumadım bile ortamda çok azıcık bşr sıyaset vardı sen çoğalttın millet kan ağlıyor sen neyi savunuyorsun ıyılığı varsa kötülüğüfe var abi nıye görmuyorsunuz 1 kg çay 32 TL olmuş pazara gidip elma kirraz alamaz duruma düşmüşüz sen ne dıyon abi ya neyin siyasetinden bahsediyorsun ıyı zamanda bizde savunduk ama kötü zamanda neyi savunuyorsunuz anlamış değilim biraz mantıklı konuşun
 
Katılım
17.06.2019
Mesajlar
4,042
Konum
samsun bafra sarıköy mah
Aldığı mazotun, ilacın, gübrenin dolara endeksli olduğunu , tarım ürünlerinin hepsinin dolara endeksli olduğunu hatta ülkemizde satılan tarım ürünlerinin dünyadaki tarım ürünleri fiyatlarına göre çoğunlukla belirlendiğini , bilmeyen kaldımı aramızda 2008 de sıfır aldığım traktörü şimdi aynısının sıfırını alamıyorum , hatayı kendimde aramalıymışım diyen forumda bikaç insan var , alım gücünün düşmesinin sebebi galiba benim ben bir çiftçiyim belki doktora yapmadım fakat çevremde parmakla gösterilen çiftçilerdenim çok şükür, forumda kimsenin diplomasını sormuyorlar, motor konusu nereye gelmiş...son olarak Türk çiftçisi en güzel en kalite motorları hak ediyor , yahu 50 liralukta iş görüyor deniyor, avrupa belgesel izleyiniz selamlar hayırlu cumalar.
 
Katılım
28.03.2017
Mesajlar
4,335
Konum
Kırıkkale
Köyü bilende yorum yapıyor bilmeyen de forumdakilerde iyi kötü birşey biliyor buradakılerin çogunun ekonomik durumuda farkettiğim kadarıyla ıyı millet geleceği düşünüyor genç işsizlik nereye gıtmiş haberin var mı yok evlenme yaşı kaça çıkmış haberin var mı yok şu konuda bile buradakılerin herkesin elinde motor var en az 15 sene daha işini görür ama sohbet olsun konu dönsün diye konu açılıyor Bi düşün 22 yaşındasın okul bitti şehirde iş yok ev yok köye gıtsen ev yok olsa tarla yok traktör yok en başta hanım bile yok bir dekar tarla en kötü yerde 3 bin TL olmuş sen ne yapardın bir düşün ondan sonra yorum yap millet zaten sinirlenmiş durumda kimse ver ben yönetecegim de demiyor
 
Katılım
29.08.2019
Mesajlar
62
Konum
Tekirdağ/Hayrabolu
Cevap veremedim değil vermedim. Çünkü konuşma orda da seviyesizlesmisti. Cevap vermeyeceğimi de belirtmiştim. Bir ara size özelden yazarım dekar maliyetimi burda bu sacma sapan tartışma uzasın istemiyorum.

Ben herşey mükemmel çiftçi uçuyor kaçıyor dediğimi hatırlamıyorum.. Her kesim her fikir ger uç düşünce için elestirimi yazdım zaten. Öyle böyle diyip boş konuşmak İle olmaz bunun hesabı böyle yapılır. Her şeyim fiyatı artmisken Traktorler çok pahalandi gübre mazot çok pahalandi demenin alemi yok diyorum. Bunu anlamayacak ne var? Sizler gibi sürekli siyasi veya ideolojik bir kafa ile herşeye karşı hayattaki Her olumsuzluga karşı birilerini bir yerleri suçlasam devlete hukumete sövsem gayet güzel anlaşırız. Bunu yapmıyorum benim mizacima ters. Sizin için siyasi tarafsızlık bile yeterli değil. Ya sizinle aynı düşünecek insanlar ya da ölecek. Böyle zavallı faşist tahammülsüz iğrenç bir ideolojiniz var.

Yahu demişim telefon da arttı şu da arttı bu da arttı traktorun artmasına niye şaşırıyorsun. Bunun hesabını kac kg ürün Karsiligi alabildiğine bakarak yapman lazım. Neymiş buğday da arttı demişim ya yalaka koyun cahil oldum yediğim lincin haddi hesabı yok bu kaç oldu.
Karşısındaki insanın Kim olduğu ile zerre fikri yok bildiğimiz kadar bilgilendirmeye çalışıyoruz yahu ben maliye doktorali 8-10ülke görmüş Avrupasini Amerika'sini Rusya'sini bırakıp gelmiş acayip paraları elinin tersi ile itmiş baba mesleğini devam ettirmek için köyune gelmiş üretmek için uğraşan bir insanım. Tarım ile alakalı dünyada ne kadar gelişme çalışma tez makale varsa takip eden bunları da dilimin döndügunce basit bir şekilde aktarmaya çalışıyorum.

Neymiş sizin kadar hukumete sovmedim diye edilen hakaretlere bak. Tek derdi dolar kuru olan adamlar ekonomiyi batının yalan düzenini referans alarak anlamaya çalışanlar kendi yaşadığı hayata bakmaz sürekli birilerini suçlama devlete sövme peşinde. Yahu tamam beğenme git sandık var. Yanlışı eleştir doğruya da doğru de. İyi olursa ben yaptım kötü olursa devlet hokumet... Yahu bırakın bu kafayı artık. Kendinizi geliştirir işinizi İyi yapın. Bunu yapan herkes çok şükür memnun. Ama başkasının malinda gözü olan, dilinde sürekli başkasının kazanci olan haset nankör sukursuz bir toplum haline nasıl dönüştük? Ciftciyiz lan biz topragin çocuklarıyiz yakışıyor mu Allahaskina?


Neyse daha yazmayacağım bu son olsun. Böyle tartışmalarda körler sağırlar birbirini ağırlar diye devam edin siz.. Allaha emanet.
Hocam öncelikle ben size reel rakamlar üzerinden açıklama yapıyorum. Ne harcadık ne kazandık hesabı ortada dedim. Dönüm maliyetini, sattığımız ürün fiyatını açıkladım.

Mesele üretmekse ve bu milli bir mesele ise, en iyi şekilde ve yüksek maliyetle üretim yaptığımızı, bunun karşılığı olarak Türkiye ortalamasının üzerinde verimler aldığımızı anlatmaya çalıştım. Rakam verdim ve tezimi destekledim. Siz bana üretim maliyetinizi bile vermeden çiftçinin iyi kazandığını iddia ediyorsunuz. Hocam neyi savunuyorsunuz?

Size 1,5 milyon sermaye ile 30 bin kazandığımızı anlatıyorum. Maliye doktorası yapmışsınız, bu durum hangi iktisat, hangi finans sistemi ile açıklanabilir.

Bir yanlışlık yok mu bu işte?

Ben şuyum, buyum diyorsunuz. Biz saksımıyız sence?

Ünv. mezun olduktan sonra 5 yıl kadar ticari gemilerde çalıştım. 40 kadar ülke gezme, görme şansım oldu. Çok iyi seviyelerde ülkelerde gördüm, içecek su bulamayan, hastalıktan kırılan afrika ülkeleri de gördüm...

Gemilerde çalışırken kazandığım para ile, İstanbul'da ünv arkadaşlarım ile birlikte bir taahhüt-otomasyon şirketi kurduk. İyi kazandık ancak büyük bir avm işinde işi teslim ettik, faturayı kestik 1 haftaya kalmadan işveren firmanın sahibini fetöden aldılar. Bizim meblağ hiçbir zaman tahsil edilemedi. Zor bela borcu harcı kapatıp tüm birikimimizi o avmde bıraktık. Alamadığımız paranın vergisini ödedik biz bu ülkeye! Devlet sen faturayı kestiysen iş bitmiştir, ben tahsil edip/edemediğine bakmak diyor. Siz daha iyi bilirsiniz!

Yılmadık geldik köyümüze tarlamızda çalışıyoruz, ayrıca şuan bir firmanın ar&ge bölümünde çalışıyorum, bunun dışında koyunda bakıyoruz.

Sektör gereği 10 bin dönüm arazi işleyen adamla da oturup konuşup bilgi alışverişinde bulunuyoruz, öğreniyoruz, öğretiyoruz.

Emin ol aldığım fungusitin içindeki etken maddelerin karışımlarının detaylarına kadar araştırıyorum. İlaçlama makinesinde kullandığım memelerin karakteristik özelliklerine kadar ince ince işliyorum. Sadece toprak analizi yaptırmak için her yıl 250 km yol yapıyorum. Hayvan gübresinin fermente olması için toplayıp, ıslatıp üstünü örtecek kadar yaptığım işe özen gösteriyorum, münavebe ve organik madde miktarını yükseltmek için bazı yıllar daha az para kazanmayı göze alarak ürün desenimi geniş tutuyorum.

Sonra sen geliyorsun hiçbir matematiksel veri vermeden tarımdan iyi para kazanıldığını iddia edip burada bana ve genele hakaret ediyorsun. Aklın sıra bana ayar veriyorsun.

Bende senin seviyene inip diyorum ki; 300 kg buğday ortalaması ile gelip burada aklı sıra ahkam kesiyorsun. Sen kimsin yaa? Tarım konusunda hangi tecrübe ve bilgi ile gelip burada konuları sabote ediyorsun.

Batının yalan düzeni falan diyorsun ama benimle aynı sıralardan geçmiş, 4 yıldır Almanya'da yaşayan arkadaşım 0 km BMW 5 kasa araba alıyorken ben 2004 model Corsa kullanıyorsan bunu sorgulamak gerekir.

Ben 20 sene önce her şey daha iyiydi demiyorum ama benim rahmetli dedem değirmende işçiyken arsa alıp ev yapıp, sonra koyunculuk yapıp, 3 erkek çocuğu evlendirip, 60 dönüm tapulu tarla alıp, üzerine 30 koyun satıp 2 yaşında 255 mf alabilmiş.

Ben 150 dönüm tarla çalışıp üzerine fabrikadan ortalamanın üzerinde maaş alarak bir arpa boyu yol gidemiyorsam orada yine bir sorun vardır. Allah'a bin şükür kimseye muhtaç değiliz ama bu şartlarda evladımıza iyi bir eğitim, iyi bir gelecek sunabilme ihtimalimiz çok çok zor. Bugün şehirde bir daire 400-500 bin olmuş hocam. Bugün bir çocuğun iyi bir eğitim alabilmesinin aylık maliyeti minimum 500-600 tl, büyük şehirde ünv. okuyan bir kardeşimizin aylık maliyeti 1500 TL.

Konu uzar gider, dağılır ama ben size ülke gerçeklerinden bahsederken siz bana bir rakam sunmadan ülke tarımı iyi diyebiliyorsunuz. Neye göre iyi kime göre iyi?

1000 dönüm arazi çalışan adama iyidir, lafım yok. Ha diyorsanız kardeşim küçük çiftçi ölsün, gitsin şehirde fabrikada işçi olsun, bıraksın toprağını ona saygı duyarım, adam gerçeklerden bahsediyor eywallah derim.

Lütfen karşınızdakileri tanımadan etmeden, edindiği tecrübeleri bilmeden hakarete varacak ithamlarda bulunmayın.

Birkaç cümlemde atadan dededen ciddi miktarda arazi kalmış arkadaşlarıma gelsin; Öncelikle Allah daha çok versin, bol bereketli kazançlarınız olsun ancak lütfen empati kurup küçük çiftçiyi anlamaya çalışın. Zehir gibi çalışıp, gecesini gündüzüne katıp işini büyütme derdinde olan ama başlangıç noktası sizin kadar iyi olmadığı için bu sarmalda sürekli patinaj çeken arkadaşları anlamaya çalışın ve yorumunuzu ona göre yapın.
 
Katılım
22.01.2020
Mesajlar
217
Konum
ŞARKIŞLA
önemli olan anlaşmak arkadaşlar hakaret etmek hiç hoş değil. bende bir konuya değinmek istiyorum. eski ile yeni yaşamı karşılaştırmamak lazım. eskiden eşşekle gidilen yolları şuan araba ile gidiyoruz eskiden telefon internet parası ödemezken şuan neredeyse her köyde hepsini kullanıyoruz. ev ahalisi 5 kişi hepsinde telefon var hepsininki faturalı. eskiden pantolon yırtılınca yama yaparlarken şimdi rengi attı diye giymiyor yenisini alıyoruz. evde sofraya oturuyoruz kaç çeşit yemek var. eskiden bir bulgur pilavı olsa yanınada kuru sogan senden zengini yok. eski ile yeniyi karşılaştırmayalım. tarım konusunada gelince diğer ülkede yapılan çiftçiliğe dönmek isteyen devlet politikası devam ediyor. ya büyük çiftçi olacaksın yada bu işi yapmayacaksın dayatılması var. 50 koyunu olanı 20 dönüm arazisi olanı pek bi dikkate almıyorlar kendimden biliyorum :) kısaca gidişat iyi değil ama mücadeleye devam. Allah bol bereketli kazançlar versin..
 
Katılım
03.04.2020
Mesajlar
182
Konum
balıkesir
arkadaşlar çiftçilikte siyaset olmaz. çünkü emegin alın terinin siyaseti olmaz. emek ve alın teri siyaset üstüdür. varını yogunu koyup aylarca ugraşıyorsun. sonunda emegin ve alın terin degerini bulsun diye umut ediyorsun. biri de çıkıp böyle siyaset yapıp , beceremiyorsanız bırakın falan filan gibi hakir görmeler başlayınca ister istemez insanın tepesi atıyor. ben bu tip söylemlere dingil derim hoş o tip söylemlerin sahibini traktörün romörküne dingil diye takmam.kredi borcum yok bankalara veya tarım kredilere.ekipman borcum yok.bütün her şeyimi öz kaynaklarımla yapıyorum. tarımla ugraşıyorum çünkü köylüyüm. her ne kadar egitimim dolayısıyla ikinci bir meslegim olsada.meslegimden dolayı birikimi topraga yatırıyorum hep. gördügüm manzara girdiler avrupa fiyatları elde edilen ürün fiyatları türkiye. ama vazgeçmek yok çünkü biz köylüyüz üretecegiz.başka çare yok. mücadeleye devam.allah çiftçi kardeşlerime yardımcı olsun.
atatürk ne demiş. KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR. kolay gelsin herkese
 
Katılım
29.12.2013
Mesajlar
4,687
Konum
EDİRNE - Uzunköprü
Konuya dönecek olursa dikkatimi çeken şöyle bir detay var, paylaşmak istedim.

Markası ne olursa olsun sıfırı satılan modellerin 2. el fiyatları diğerlerine göre oldukça insaflı :) Çünkü sıfır fiyatları belli olduğu için sıfır fiyatlarına göre 2. el fiyatları şekilleniyor.

Ancak sıfırı satılmayan eski model traktörlerin ( MF 3 serisi, Fiat 66 serisi vb gibi ) fiyatları oldukça fazla yüksek tutuluyor.

Nasıl olsa sıfırı satılmadığı için ( yani tavan fiyat olmadığı için ) açık arttırma misali isteyen istediği gibi fiyat yazıyor :)
 
Katılım
28.03.2017
Mesajlar
4,335
Konum
Kırıkkale
Büyüğü küçüğü kalmadı az önce kiraladığımız tarlaları sahibinden birisi geldi beyfendı nın prim parası varmış 160 TL nohut ta ektirmiyor tarlaya amma suç bizde çünkü yeter ki tarla boş kalsın hemen var sarıl ben ekıyım dıye ondan sonra köyde iş hiç bitmesin ne yerse yesin millet ben mi düşüneceğim eklerim kendi tarlamı keyfime bakarım adamın 10 dönüm tarlası var verseler tüm köyü ekecek az kaldı ya hayvancılıkta battı bu tipler bide tarımda bataydı birde yukarıdaki arkadaş gıbı ler var onlarda zaten stres yapıyor ofise bugdayı satınca fişi atacaksın al kaç TL ye verdim gör dıye ondan sonra depoya at dıyor sankı depo dolu para dolu aç adamda çörek durur mu gidin hemşehrim Allahınızı sevıyorsanız uzak durun
 
Katılım
23.01.2020
Mesajlar
63
Konum
Sivas
Unutmayalım ki para kazandırmadıktan sonra 50 donumde aynıdır 1000 dönümde..kiralar dahil yılda en az 1500 dönüm eker biçerim. Kiralar hariç diğer maliyetler doğu Anadolu'da da Trakya da da birdir..bu platformda olduğumuza göre hepimiz tarımın içindeyiz yani tarımın maliyetlerinden kimse bihaber değildir bu ülkede..haa kimisi 50 kilo eksik 100 kilo fazla ürün alıyo olabilir ..kim ne derse desin son 7 8 yıldır çiftçi para kazanmıyor. Mesele siyaset meselesi degildir.. hükümet ayrıdır devlet ayrıdır .. son 7 8 senede gıda da enflasyon yükünü üreticinin üstüne yüklendi.. maliyetler ise 2 3 kat artmış durumda.. üretici bırakın borcunu ödemeyi sezonu kurtaramaz oldu..herkes borç üstüne borç yapiyo. Şimdide bütün bunlar yetmezmiş gibi fırsatçı galericiler ekipmancılar durduk yere fahiş fiyatla biz gariban çiftçinin cebinde olmayan parasına göz dikti.. Allah sonumuzu hayıretsin
 
Katılım
23.01.2020
Mesajlar
63
Konum
Sivas
İki yıl önce Kayseri de bir yerde çuvallara konulmuş günlük taptaze ekmek gördüm.. merak ettim sordum bu ekmekleri nereye gidiyo diye .. hayvanat bahçesi köpek barınağı tavuk çiftlikleri besiciler vs yerlere gidiyo dedi ..tekrar sordum tazemi diye evet dedi 5 6 saatlik . bir çok noktada toplanirmış meğer ekmekler..yahu dedim yazık günah ekmekten başka yedirecek bişey bulamiyormı hadi bayat olsa neyse dedim..adamın cevabı çok manidar geldi..bana "hemşerim ekmekten ucuz ne var dedi gir bakkala 100 Gr bile olmayan bisküvi 2 lira ekmek 75 kuruş dedi..riya olmasın yarım saat dua ettim Allah'ım milletimizi ekmeğe muhtaç etme diye..anladımki bedavaya buğday üretiyormuşuz.. yani ürettiğimiz 1 yükselirken maliyetimiz 5 artıyorsa ben tarım bakanliginida hükümeti de kendimide sorgularim
 
Katılım
07.09.2011
Mesajlar
6,655
Konum
Nevşehir -Kırşehir

Büyüğü küçüğü kalmadı az önce kiraladığımız tarlaları sahibinden birisi geldi beyfendı nın prim parası varmış 160 TL nohut ta ektirmiyor tarlaya amma suç bizde çünkü yeter ki tarla boş kalsın hemen var sarıl ben ekıyım dıye ondan sonra köyde iş hiç bitmesin ne yerse yesin millet ben mi düşüneceğim eklerim kendi tarlamı keyfime bakarım adamın 10 dönüm tarlası var verseler tüm köyü ekecek az kaldı ya hayvancılıkta battı bu tipler bide tarımda bataydı birde yukarıdaki arkadaş gıbı ler var onlarda zaten stres yapıyor ofise bugdayı satınca fişi atacaksın al kaç TL ye verdim gör dıye ondan sonra depoya at dıyor sankı depo dolu para dolu aç adamda çörek durur mu gidin hemşehrim Allahınızı sevıyorsanız uzak durun
Ufuk kiralık tarlayı çks de sen kendi üstünemi yaptında ne diye destek veriyosun onu anlamadım
 
Katılım
17.06.2019
Mesajlar
4,042
Konum
samsun bafra sarıköy mah
İki yıl önce Kayseri de bir yerde çuvallara konulmuş günlük taptaze ekmek gördüm.. merak ettim sordum bu ekmekleri nereye gidiyo diye .. hayvanat bahçesi köpek barınağı tavuk çiftlikleri besiciler vs yerlere gidiyo dedi ..tekrar sordum tazemi diye evet dedi 5 6 saatlik . bir çok noktada toplanirmış meğer ekmekler..yahu dedim yazık günah ekmekten başka yedirecek bişey bulamiyormı hadi bayat olsa neyse dedim..adamın cevabı çok manidar geldi..bana "hemşerim ekmekten ucuz ne var dedi gir bakkala 100 Gr bile olmayan bisküvi 2 lira ekmek 75 kuruş dedi..riya olmasın yarım saat dua ettim Allah'ım milletimizi ekmeğe muhtaç etme diye..anladımki bedavaya buğday üretiyormuşuz.. yani ürettiğimiz 1 yükselirken maliyetimiz 5 artıyorsa ben tarım bakanliginida hükümeti de kendimide sorgularim
Sadece buğday konusu değil harmanda götür dök malı fabrikaya oldu mu , tüccar en düşük fiyattan malı toplar, çünkü herkes kendi kesesine çalışır, çiftçinin maddi gücü olmadığından oluyor bütün bunlar , çuvala giren her ürün esas değerini bulamıyor ,çünkü pazarlık şansın yok, ürün kendi deponda olsa çiftçinin eli kuvvetli olur ben bunu bilir bunu söylerim her yılda uygularım, babamda uygulardı ürün hakettiği değeri kazanmadan çiftçi para kazanamaz çiftçi örgütleri cacık olduğu için bireysel önlem alınmalı derim .
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt