• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Ne olacak bu traktör piyasasının hali ?

Bizim bölge için konusuyorum.. 200 pare köy en az 1.5 milyon dönüm arazinin mahsulü var.. çok değil 1 ay satmiyacam alacaklıya bankada kooperatif te beklesin dese, tüccara istediği fiyattan malını satabileck..bireysel olarak uyanmamız maddi olarak güçlü aynı zamanda da birlik olmak lazım..2018 harmaninda Ağustos başında arpa 860 kuruş ekini bicerken gübre aldığım adam geldi aynı zamanda stokcu tüccar borç karşılığı arpani alayım dedi fiyat bu (860) malın hepsini alım dedi ..hele harmana gelsin dedik fiyat otursun.. ne yani borcunu odemeyecenmi falan yapmaya başladı nerdeyse elimden alacak şerefsiz.. bir daha veresiye vermem tehditleri ediyo..dedimki kaç lira borcum var 80 bin dedi vadesi 9. Ayın 15 i.. o zaman defol git dedim 9.ayin 10 una kadar beklettim malımı 530 ton arpam vardı 1050 ye sattım tam 100 bin lira fazlaya sattım mahsulmü ..yakın köyde birlik olup benden 1 ay sonra sattı 1110 verdiler..bu iş böyledir çiftçinin elindeyken ucuz elinden çıkınca altın oluyor.. bu konudaki traktör fiyat artışları içinde aynı durum söz konusudur..2004 2005 yıllarında banka muslukları açılıp özellikle orta sınıf 5 yaş altı2. El traktörler ederinin yüzde 25 30 üzerinde bir fiyatlama oluşmustu.. ama 6 ay sürdü sürmedi 2004 te 35 e alınan bir traktör 2005 te 27 30 aralığında anca satılmıştı.. acele işi olmayanın biraz sabretmesi yararına olacaktır diye düşünüyorum

Bizim bölge için konusuyorum.. 200 pare köy en az 1.5 milyon dönüm arazinin mahsulü var.. çok değil 1 ay satmiyacam alacaklıya bankada kooperatif te beklesin dese, tüccara istediği fiyattan malını satabileck..bireysel olarak uyanmamız maddi olarak güçlü aynı zamanda da birlik olmak lazım..2018 harmaninda Ağustos başında arpa 860 kuruş ekini bicerken gübre aldığım adam geldi aynı zamanda stokcu tüccar borç karşılığı arpani alayım dedi fiyat bu (860) malın hepsini alım dedi ..hele harmana gelsin dedik fiyat otursun.. ne yani borcunu odemeyecenmi falan yapmaya başladı nerdeyse elimden alacak şerefsiz.. bir daha veresiye vermem tehditleri ediyo..dedimki kaç lira borcum var 80 bin dedi vadesi 9. Ayın 15 i.. o zaman defol git dedim 9.ayin 10 una kadar beklettim malımı 530 ton arpam vardı 1050 ye sattım tam 100 bin lira fazlaya sattım mahsulmü ..yakın köyde birlik olup benden 1 ay sonra sattı 1110 verdiler..bu iş böyledir çiftçinin elindeyken ucuz elinden çıkınca altın oluyor.. bu konudaki traktör fiyat artışları içinde aynı durum söz konusudur..2004 2005 yıllarında banka muslukları açılıp özellikle orta sınıf 5 yaş altı2. El traktörler ederinin yüzde 25 30 üzerinde bir fiyatlama oluşmustu.. ama 6 ay sürdü sürmedi 2004 te 35 e alınan bir traktör 2005 te 27 30 aralığında anca satılmıştı.. acele işi olmayanın biraz sabretmesi yararına olacaktır diye düşünüyorum
İşte olması gerekende budur, sizin gibi çiftçiler umarım çoğalır yoksa bizim emeğimizi başkaları daha çok yer , forumda bu konuyu defalarca paylaştım, bireysel önlemizi alalım, çünkü çiftçinin ürünün den ancak bu şekilde para kazanabiliyor, şimdiden hasadınız bereketli olsun.

Ufuk kiralık tarlayı çks de sen kendi üstünemi yaptında ne diye destek veriyosun onu anlamadım
Onun üstüne abide Hanı biz bunlarla 2 ton buğdaya anlaşıyoruz mesela 200çarpı 10 kuruş onu dıyor zaten onlara gıcık olduk ıyıce de millet sınırları zorluyor kim dayanıyorsa dayansın deyıp bütün icarı artıracaksın Bı batmadı kı her önüne gelen tarla ekıyor

Fiyatlar çok uçuk elinde avrupa 30 yaşında fiatı olan kendini padişah zannediyor 60.56 ya 100 bin istiyorlar o paraya ne kadar güzel traktörler var yoksa bizim çiftçimizde mi sorun var ? Benim 2011 traktörümle 89 model traktör aynı olamaz fiyatlar niye böyle ?
Senin 2011 model traktorun markası ve gücü nedir bu piyasada galerici hariç alanda satanda zarar ediyor piyasa yüksek ama eski traktörler daha sağlam daha dayanıklı yeni traktörler güzel temiz donanımlı ama güven vermiyor hergun bir yeri arıza veriyor bende 2018 /19/20 model 3 farklı traktör var hepsi sıfır sayılır tek farkları ustaları ve servisleri farklı 5 tane eski diye tabir ettiğiniz traktorlerden var hepsinin ustası aynı yapılacak yerleri belli arızası belli

2017 mart ayında 5410 istedim, bayinin elindeki son parti 143bine satılmış, yeni parti 168tlydi olmadı.

Ardından ikinci el olsun dedik ozamanlar 120 civarindan başlıyordu olmadı.

Yanlış hatırlamıyorsa. 2018de yeni 4700ler türkiyeye geldi. Sıfırı, ikinci eli olmadı.

2019da ucuz olsun 6400 olsun dedik oda kanatlandı uçtu.

Son ümidimizle terimizi silmeden 5430 için çalışalım, bankayla uğrasmayalım pesin olsun dedik demesine de ozamanlar 170 civarı başlangıç fiyatı vardı. Şuan tarım sektörüyle alakası olmayan, sanki anayasada yazarmış gibi aldığı motorun üzerine 20-30 koymadan satmayan galericiler yüzünden hayal bile kuramıyoruz. Bugünlerde ise 220 civarı başlangıc fiyati var. Bayaa sıfır almak mantıklı hale geldi.

Ötv indirimi gelecek denildi, bazı üst düzey kişiler "olmaz galeriler zarar ederler okadar dükkanlarının önünü doldururdular, serbest piyasa" dediler. Bir seferlikte zarar ediversinler gözü doymazlar. Her aldığı sattığının üzerine 20-30 koyarken neredeydiniz? Ama söz konusu çiftçinin malı olunca hemen soğan depolarını basar ve vatan ha(y)ini ilan ederler ; maliyetler, iklim, önceki senelerde tarlada kalan mallar umurlarında değil ne de olsa...

Son düzenleme:
Neyse ben işin doğrusunu yazayım almak isteyen alır, ideolojik kısıtlar sebebiyle reddetmek isteyen kendi içinde reddedebilir.

Diyelimki;
Bizim ülkede %10 enflasyon var Abd'de %0
1 kg X malının 100 tl ve 100 dolar değeri var.
Ertesi yıl bu X malı 110 tl ve 100 dolar olur.
1 kg X malı için 110 tl öderseniz aynı mal için 100 dolar ödendiği için sizin 100 dolar alabilmeniz için yine 110 tl ödemeniz gerekir.
Yani iki ülkenin enflasyon oranı farkı kadar sürekli para değeri değişimi olmak zorundadır.
Bu kadar basit bir matematiksel mantık vardır.

Bizim ülkede enflasyon var evet. Peki üretim olmadığı için mi ?
Geçen yıl tarımsal üretimde ihracat-ithalat dengesi 6 Milyar Dolar fazla vermişiz.
İmalat sanayi, makine techizat üretimi vs vs bunlar konumuz dışı sadece tarımsal üretim için konuşursak;
Türkiye kendine yeten bir ülke aynı zamanda dışarıya da sattığı mallarla ekstra para kazanabilen bir ülke.

20 yıl önce 65 milyon nüfus şuan 80 milyonu geçmiş. Aynı arazilerle 15 milyondan fazla insana bakabiliyor demekki.
Bunun yanında bir de şunu gözden kaçırmamak gerek. 40 milyondan fazla turist geliyor memlekete bunlara da bizim ürettiğimiz tarım ürünleriyle besliyoruz.
40 milyar dolar gibi bir kazanç sağlanmış turizmden bu paranın içerisinde bizim ürettiğimiz tarım ürünlerinin katma değeri de söz konusu.

Her ülkede her üründe karşılaştırmalı üstünlükler teorisi ve liberal ekonomi kuralları geçerli. İklimsel ve mevsimsel avantajımızı kullanarak meyve sebze satıyoruz. Hububat ve bakliyat ithalatı SAMAN ithalatı tabiki de yapabiliriz. Buğday üretimimiz bize yetiyor ayçiçeği mısır vs almayalım diye de meyve sebze bahçelerini bozup yerine buğday ayçiçeği mısır ekecek değiliz herhalde çok mantıklı olmaz değil mi ?

Demekki üretim olmadığı için enflasyon var diyemeyiz. Enflasyonun en büyük sebeplerinden birisi Faiz ve finansman maliyetleri. Finansman maliyetleriniz faiz dolayısıyla sürekli artıyorsa enflasyon kaçınılmazdır. Aynı zamanda tabi dış ticaret açığımız var. Bu Türkiye'nin yumuşak karnı olan yapısal bir sorun. Çözülmedikçe Bu faiz-enflasyon sarmalı devam edecek.

Adam parayı basıyor faiz 0-2 arasında enflasyon yok zaten. Finansman maliyeti diye birşey de yok tuvalet kağıdından daha değersiz karşılığı olmayan kağıt parçalarını basarak istediği yatırımı yapabiliyor istediği malı alabiliyor. Küresel ticarette (özellikle petrol ve silah) dolar ve euro kullanılmak zorunda olduğu sürece de bu yalan-dolandırıcılık üzerine kurulmuş düzen devam edecek.

Neyse madem para değeri çok önemli. Osmanlı yıkılıp Cumhuriyet kurulduktan sonra Türk Lirası 1960 yılına kadar 1 milyon kat değer kaybetmiş. 1dolar=1tl iken 40 yıl sonra 1dolar=1milyon tl olmuş. Cumhuriyetin başalangıcından 2000 yılına kadar ise 4 milyon kat değer kaybetmiş toplamda. Bir anlamı var mı ? elbette var ama dolar artıyor diye kimse batmıyor.

Yok traktör fiyatları artmış arabalar uçmuş zart zurt eyvallah da senin ürettiğin ürün senin maaşın aynı mı kalıyor ? Bütün gün gübre mazot ilaç fiyatı, dolar - altın kuru takip edip şu kadar yükseldi batıyoruz demek ile asgari ücret şu kadar arttı memur maaşı şu kadar arttı buğday mısır şu kadar arttı uçuyoruz demek aynı şeydir. Çok basit bir iktisadi matematiksel denklemin sonucudur bu. Görebilene.

Biz asıl doğru rakamları nasıl analiz ederiz? Maliyetimiz olan girdilerin birim fiyatlarına ürettiğimiz malın birim satış fiyatı üzerinden oranlarına bakmak gerek.
Tarla kirası için geçen yıl kaç kg buğday satmalıydım bu yıl kaç kg satmalıyım? Gübre mazot tohum ilaç için ne kadar harcadım buğdayı kaça sattım bu yıl bunlara ne kadar harcadım karşılığında kaç kg buğday satmalıyım. Bunlar üzerinden analiz yapmak DOĞRUya ulaştırır.

Traktör için de geçerli bu. 2 yıl önce 1 tlye buğday satmış adam 50 bine traktör alıyorsa. Bu yıl 1.75e sattığı buğday karşılığında 70 de verir 80 de verir 90 bile verebilir. Serbest piyasa ekonomisi.

Bizim eleştireceğimiz şeyler aynı değerde olması gereken malların arasındaki anlamsız farklılıklar. Ya da aynı malın farklı yerlerde anlamsız fiyat farkları.

Aynı zamanda depoya girmiş CAN gübresi devletin kooperatifinde bile şubatta 1200, martta 1300, nisanda 1800 oluyorsa, benim 4 tlye sattığım nohutu bana leblebi olarak 30 tlye satıyorlarsa, serada çiftçiden 50 kuruşa alınan sebze pazarda 10 tl oluyorsa bunları eleştirmek denetim ve planlama eksiklerini düzeltmek, ticarette kalmamış ahlakı nasıl tekrar geri kazanırız bunları konuşmak gerek.

Öyle ülke parası değersizmişmişmimşmimşş ile saçma sapan ideolojik körlüklerle olmuyor bu işler. Her kesim için geçerli. Bir kesim tüm çiftçiler uçuyor hepsinde çeker traktör arabalar jipler diyor diğer kesim mazot gübre dolar euro diyor. Hepsi tamamen saçmalık. Bu forumda da bundan geçilmiyor. Doğru düzgün konuşan doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilen insan sayısı çok az. Böyle tatmin duygusu yaşayabiliyorsanız buyrun saçma sapan herşeyi övmeye veya herşeye sövmeye devam edin. Ama bu şekilde çok ilerlemezsiniz bir dost tavsiyesi olarak kabul ederseniz canım başım üstüne. Daha da siyasi saçma sapan polemiklere girmek istemiyorum bu konuda.
1960 yılına kadar 1 milyon kat değer kaybını nasıl bulduğunuzu merak ettim???

1960 yılına kadar 1 milyon kat değer kaybını nasıl bulduğunuzu merak ettim???
Valla bende merak ettim bu hesaba göre evimiz arabamız tarlamiz 1 milyon kat değer kazanmış demekki biz farkedememisiz ( Soru şu:)2005 yılinda TL den 6 sıfır atıldı 🤣),
1960 yılında aldigim traktörü şu an 1 milyon kat üstüne satarım alan almayan belli olsun arkadaşlar

Fiyatlar çok uçuk elinde avrupa 30 yaşında fiatı olan kendini padişah zannediyor 60.56 ya 100 bin istiyorlar o paraya ne kadar güzel traktörler var yoksa bizim çiftçimizde mi sorun var ? Benim 2011 traktörümle 89 model traktör aynı olamaz fiyatlar niye böyle ?
Reis valla bu sene niyet ettik jxc65 2019 sıfır almaya şansımıza piyasa ikiye katlandı.Bildiğim kadarıyla pandemiden dolayı dışarıdan sıfır traktör gelmiyor türktraktör kendi Türkiye'de ki stoklarını satıyor yani haliyle sıfır piyasası yükseliyor sıfır piyasası yükselince ikinci elde aldı başını gitti.tahminimce 4-5 aya normale döner piyasa inşallah erkenden fiyatlar inerde bı jx65c alırız ya:)

Euro 8.33 olmuş biz burada yazıp çizelim hiçbirşeyi çözemeyiz. her hasat sezonunda veriyolar çiftçiye gazı siz olmazsanız şöyle olur hadi aslanlarım flan flan. 1650 ye alıyor 2850 ye tohum satıyor. gübre de ondan kalır yanı yok mazota hiç girmiyorum. gidiş hiç iyi değil bence. ayrıca ekonomi iyi olsa 1 euro 1 tl olur paranın pul kadar değeri yok..

Evet aynen öyle 1960 yılında aldığınız traktörü 2000 yılında satsaydınız aldığınız değerin tam 1 milyon kat üzerine satabilirdiniz. Kendinizce alay etmeye çalışmışsız ama boş konuşmaktan öte gidememişsiniz. Son 15 yılda da 5 kat artmış. Türkiye'nin yapısal sorunu bu malesef dalga konusu değil. Dalga geçebilmek için bile önce bir bilgi-fikir sahibi olunması gerekiyor, olmayınca malesef böyle talihsiz şeyler yazabiliyor insan. Adınıza üzüldüm, keşke yazmasaydınız da böyle küçük duruma düşmeseydiniz. Yazmadan önce bir açıp araştırsaydınız en azından..

O konu tam tersi olacak yazım yanlışı olmuş konu uzun olunca.

Ekli dosyayı görüntüle 51374
Üzgünüm ama o kıyaslama üzerinden vardığınız "TL 4milyon kez değer kaybetmiş " yargısı da yanlış. Paradan 6 sıfır da 60 sıfır da atılsa paritenin değerinin 4 milyon kat değer kaybını doğrulaması gerekir. Aksi taktirde 4 milyon kez değer kaybetmiş bir para birimini sadece ve sadece paradan sıfır atarak, 4 milyon kattan 5-10 kata düşürmek ciddi bir sihirbazlık olurdu.

Üzgünüm ama o kıyaslama üzerinden vardığınız "TL 4milyon kez değer kaybetmiş " yargısı da yanlış. Paradan 6 sıfır da 60 sıfır da atılsa paritenin değerinin 4 milyon kat değer kaybını doğrulaması gerekir. Aksi taktirde 4 milyon kez değer kaybetmiş bir para birimini sadece ve sadece paradan sıfır atarak, 4 milyon kattan 5-10 kata düşürmek ciddi bir sihirbazlık olurdu.

0 atılması konusunu geçelim neyini anlamadınız onu anlamadım?

1914 yılında 1. Dünya harbi başlamadan önce 1 Osmanlı Lirası 3,70 dolardı. Yani 1 dolar = 0,27 tl
1900 yılında ise 1 dolar 0,17 tl
1923 yılında 1,67 tl
1930 yılında 2,12 tl
1938 yılında 1,28 tlye kadar geri düşmüş Tl değerlenmiştir. Büyük buhran ve 2. dünya savaşına katılmayışımız bu konuda tlye yaramıştır.

1960-61 yıllarında 5-10 tl gibi büyük çöküş yaşanmış
80 darbesi ise ozamana kadar olan en büyük hasarı vermiş.

Doların altın ile bağı kopmasıyla oluşturulmuş büyük küresel dolandırıcılık sistemi sayesinde ise adamların sürekli olarak bedavadan bastığı para ile yatırım ve tüketim mallarını istediği gibi istediği kadar bedava sahip olabilmelerinin önü açılmış. Sonuç olarak 1 dolar 1.642.000 tlyi görmüş.

1900-2000 arası kaç kat olmuş ? 9 milyon kat. Cumhuriyet tarihi için bakarsak 1 milyon kat. Yani illa böyle ayrıntılı bir şekilde mi yazmalıydım 1 milyon- 4 milyon kat yazmış olmam hangi tarihten hangi tarihe diye belirtmem mi gerekiyordu? Türkiye ve benzer G7 içerisinde olmayan tüm dünya ülkelerinin yapısal sorunu bu. Faiz-enflasyon-cari açık sarmalından kurtulma şansın yok. Senin mal alabilmen için ihtiyaç duyduğun dövizi adam bedavadan üretebiliyor-basabiliyor.

Amerikan ekonomisi için, Amerikan hane halkı için bile büyük bir soygun-dolandırıcılık sistemi olmuş. Doların alım gücünün de Amerikan tarihinde ne kadar düştüğünü araştırın.

Bu arada 1930 buhranı da yine Traktör, araba vs gibi ürünlerin fiyatlarında büyük balonlaşma ile başlamıştı.

Genel mantık şu aşırı derecede dolar bas, 1 malın fiyatı 1 dolardan 10 dolara çıksın. Ticaret de sürekli krediler üzerinden dönsün. Krediler patladığında kimse ödeyemediğinde 10 dolara sattığın balonlaşmış fiyatlı mala 50 cent değer biçerek el koy. Kendi bastığın bedava para ile üretilen düynadaki tüm mallara el koy.

7-30-100 yıllık periyotlarda dairesel hareketlerle aynı senaryoyu tekrarla. Dünya iktisadi sistemi bunun üzerine kurulmuştur. Küresel parayı siz basmıyorsanız yapılacak şeyler kısıtlıdır. Tlnin değeri sürekli olarak dolar karşısında düşmeye devam edecektir. Bunu ancak yavaşlatabiliriz. Gelişmekte olan tüm ülkeler için bu aynıdır.

1930 buhranından çok daha büyük bir iktisadi krizin eşiğindeyiz. Kendi çevremde bunu 3-4 yıldır anlatırım. Sınırsız paralar dünya tarihinde hep aynı sonuca ulaştırmıştır. 13. yüzyılda çin de kağıt paraya geçip sınırsız basmıştır ve çökmüştür. 2. dünya savaşı öncesi Alman ekonomisi en yakın örnektir.

Şuan varolan sistem çökmenin eşiğinde bunu da pandemi yalanına yıkıp işin içinden çıkacaklar. Sınırsız para sistemi bir kez daha çöküp sınırlı paralar, altın-gümüş veya dijital/kripto paralar içerisinden kullanımı yüksek olanlar (bitcoin) vs gibi paralar gerçek değer olarak kullanılacak. Bir sonraki kağıt-kaydi-sınırsız para belirlenip kullanılmaya başlayana kadar en az 10 yıl büyük bir kargaşa yaşanacak.

Para değil malın-üretimin değerli olduğu dönemlerde üretmeye bir şekilde devam edebilen milletler ve bireyler bu gibi kargaşalardan karlı çıkacaktır. Siyasetten bağımsız konuşabilirsek çok şey konuşabiliriz.

Genel olarak şu kanalı da tavsiye ederim.

Reis valla bu sene niyet ettik jxc65 2019 sıfır almaya şansımıza piyasa ikiye katlandı.Bildiğim kadarıyla pandemiden dolayı dışarıdan sıfır traktör gelmiyor türktraktör kendi Türkiye'de ki stoklarını satıyor yani haliyle sıfır piyasası yükseliyor sıfır piyasası yükselince ikinci elde aldı başını gitti.tahminimce 4-5 aya normale döner piyasa inşallah erkenden fiyatlar inerde bı jx65c alırız ya:)
Tam uçtu uçacak derken aldım yakışıklıyı 😉Screenshot_20200805_203400.jpg

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt