• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Niğde elmanın başkenti olacak

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

Niğde elmanın başkenti olacak
30 Mayıs 2013 Perşembe 11:37

Niğde dikili elma ağacı sayısı bakımından Türkiye’de birinci, elma üretim açısından da ikinci sırada.

Niğde - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, Niğde ' nin dikili elma ağacı sayısı bakımından Türkiye’de birinci, elma üretimi açısından da ikinci sırada olduğunu söyledi.

Türkmen, Niğde’nin gerek toprak yapısı gerek iklim gerekse coğrafi yapısı ile elma yetiştiriciliği son derece uygun koşulları taşıdığını ifade etti. Elmanın kış döneminde Niğde ' de olduğu gibi soğuk havaya ihtiyaç duyduğunu, bölgedeki gece ile gündüz arasındaki ısı farkının yüksek olmasının da elmaya farklı bir aroma kazandırdığını belirten Türkmen, “İlimizde 50 yıllık ağaçlardan elde edilen Amasya çeşidi var ama bu ağaçlarımız artık ekonomik ömürlerini doldurduğu için gençleştirme ile yeni bahçeler kuruluyor. Ayrıca özellikle ihracata yönelik olan Granny Smith, Gala grubu, Fuji, Red Chief çeşitlerinin yetiştiriciliği yaygın” diye konuştu. 211 bin dekar yarı bodur ve tam bodur elma bahçesinin olduğu Niğde ' de geçen sene 320 bin ton elma üretimi yapıldığını aktaran Türkmen, bu yıl da rekoltenin yüzde 10’luk bir artışla 350 bin ton civarında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Niğde elma üretiminde birinci sıraya yükselecek

Niğde ' nin, elma sektörü açısından Türkiye’nin parlayan yıldızı konumunda olduğunu vurgulayan Türkmen, 'Dikili elma ağacı sayısı bakımından şu anda Türkiye’de birinci, elma üretimi açısından da ikinci sıradayız. Yeni kurulan bahçelerden henüz ürün alınamadı. Bu bahçelerden ürün almaya başladığımızda Niğde üretimde de birinci sıraya yerleşecek. Geçen yıl 3. sınıf elmalar meyve suyu fabrikaları tarafından 30 kuruştan, 2. sınıf elmalar 80 kuruş ile 1 lira arasında, 1. sınıf elmalar da hasat döneminde dalında 1 ile 1 lira 30 kuruştan üreticiden alındı' şeklinde konuştu.

Türkmen, kentte elma üretimi ile ilgili yaklaşık 5 bin çiftçinin kayıtlı olduğunu, Niğde ' nin tarımsal hasılasının yüzde 25’ini elma sektöründen elde ettiğini ve yaklaşık 400 milyon liralık bir tarımsal hasıla yapıldığını sözlerine ekledi.
 
Katılım
25.05.2016
Mesajlar
3,490
Konum
Niğde
destek verirlerse olur evvelsi senemiydi neydi dolu vurdu destek verdiler ama herkese yok biz alamadık tanıdıklarımızdan alanlar vardı mazot pahalı gübre pahalı bizde elma yetiştiricisiyiz
 


Üst Alt